AndroidMobil Alemi

Fastboot Ne Demek?

Fastboot Ne Demek?


Günümüzde, rutin olarak kullandığımız bir çok elektronik ve akıllı cihazın teknik olarak özelliklerini keşfedebilmek ve bazı özelliklerine çok daha fazla erişim sağlayabilmek adına imkanlar bulunmaktadır. Özellikle Android temelli işletim sistemlerinde bazı ayarlarını yapılabilmesine imkan tanıyan sistem bilgileri, kullanıcılar için değişiklik yapılabilmesine yönelik tanındığı özgürlükten dolayı büyük bir rahatlık tanımaktadır. Bilindiği gibi bazı işletim sistemlerinde, akıllı telefonlarda ve tabletlerde değişiklik yapabilmek için yardımcı programların ya da kullanım modlarının değişmesi gerekebilir. Bu aşamada kullanıcılar fastboot ne demek sorusunu gündeme getirebilir.

Fastboot, akıllı telefon ve tabletlerde yer alan ve işletim sistemine yardımcı olabilecek bir program olarak bilinmektedir. Genellikle bilgisayar ve Android temelli işletim sistemlerine sahip olan telefon ve tablet cihazlarında bazı özelliklerin değiştirilebilmesine imkan tanımaktadır. Dolayısıyla herhangi bir akıllı cihazınızda değişiklik yapabilmek için cihazınızı Fastboot modunda çalıştırmanız gereklidir.

 

Fastboot Mode Ne Demek?

Daha önce telefonunuzu bu özelliğini kullanmamış ya da bilinçli olarak deneyimlememiş olabilirsiniz. Henüz bu uygulamayı bilmeyen kişiler için kısa bir açıklama yapmak gerekebilir. Bazı Üretici firmalar ve markalar kullanıcıların kişisel bilgilerini ve verilerini koruyabilmek ve güvence altına alabilmek için Fastboot programını kapatabilirler. Fastboot Mode ne demek diye merak edenler için telefonun ya da tabletin başlatılma esnasında önyükleme anahtarının açık olması olarak tanımlanabilir. Bu uygulama sayesinde cihaz üzerinde önyükleme yapıp, farklı komutlar üzerinde değişiklik yapılabilmekte ve doğal olarak da cihaz üzerinde değişiklik söz konusu olabilmektedir.

Fastboot ne demek denildiğinde tam olarak kullanıcıların zihninde net bir ifade belirmemiş olabilir. Fastboot ile cihaz kullanıcıları önyükleyicinin kilidini açmak mümkündür. Bahse konu olan bu anahtar kilidinin açılması sayesinde cihaz üzerinde kurtarma işlemleri başlatılabilir, üreticilerin yazılım alt yapıları kopyalanabilir ya da dosya sistemi ile beraber harici hafıza üzerinde farklı değişiklikler yapılabilmektedir. Bu işlem aktif bir halde kullanıldığında cihaz üzerinde bir çok değişiklik ve ayar sistemleri ile ilgili adım atabilmeniz mümkündür. Aynı zamanda Fastboot’un en iyi özellikleri arasında belirli bir işletim sistemi olmadan cihazın aktif olarak kullanmasına olanak sağlaması olarak yer almaktadır. Genellikle akıllı telefon ve tabletler için kullanılabilen bu özellik, çok fazla bilinmese de aktif olarak bilgisayarlar ile de kullanılabilmektedir. Fastboot Mode ne demek denildiğinde fastboot mod özelliğini bilgisayar üzerinde de çalıştırabilme imkanı bulunmaktadır.

Fastboot modunu aktif olarak bir akıllı telefon üzerinde kullanmak için telefonun öncelikli olarak hızlı açılış modunu aktif hale getirmek gereklidir. Daha sonrasında ise telefon ile kişisel bilgisayar masaüstü ya da laptop olabilir fark etmeksizin bir bağlantı yapılması gerekmektedir. Bağlantı işlemlerini gerçekleştirdikten sonra ise komut satırı bölümü üzerinden komut istemi ve terminal gibi işlemleri gerçekleştirmeniz gerekir. Daha sonrasında ise ilgili program olan Fastboot için bazı komut bilgilerini girmeniz ve aktif olarak bu komutları denemeniz gerekir. İstediğiniz komutu uygulama üzerinde giriş yaptığınızda telefonunuz ile bilgisayarınız arasında bir bağlantı kurduğunuz için aktif olarak uygulama üzerinden telefonunuz üzerinde değişiklik gerçekleştirebilirsiniz.

 

Fastboot Ne Demek Nasıl Çıkılır?

Akıllı telefon ve tabletler üzerinde kullanıcıların aktif bir şekilde değişiklik yapabilmesine imkan tanıyan fastboot ne demek konusu ile ilgili detaylı bilgiler, kullanıcıların son derece işine yaraya bilmektedir. Genellikle Android işletim sistemi kullanıcılar için kişiselleştirilebilir özellikleri, değişiklik yapabilme imkanı ve aynı zamanda bilgi güvenliğine yönelik gösterdiği ihtimam nedeniyle en çok tercih edilen işletim sistemi olmakla bilinmektedir. Ancak yine de bazı akıllı cihaz kullanıcıları zaman zaman fastboot ne demek nasıl çıkılır konusu ile ilgili merak uyandıran soruları yöneltmekte ve bu uygulamadan çıkış adımlarını merak etmektedir.

Fastboot, kullanmış olduğunuz akıllı cihaz olan telefon ya da tablet bilgisayarlar için Android işletim sisteminin yeniden yüklenmesine ve işletim sisteminin kendi içerisinde bulunan kök dosyalara erişme imkanı sunan yardımcı bir uygulama ya da bir ortam olarak tanımlanabilir.

Fastboot Mode ne demek denildiğinde işletim sisteminin kök dosyalarına erişebilmek için gerekli olan uygulama modunun aktif bir şekilde çalıştırılması gereklidir. Bu sayede kök dosyalara erişim sağlanarak işletim sistemi üzerinde açık kaynak kodlu olan sistemde değişiklik yapabilmek mümkün hale gelmektedir.

Fastboot modu ile cihazınızı yüklemiş olduğunuz Android işletim sistemi üzerinden yapmak istediğiniz bütün değişiklikleri tamamlamış olabilirsiniz. Bu uygulama modu açık kaynaklı bir yazılım kodu olan Android işletim sistemine erişim sağlamanıza imkan tanıdığı için bu mod üzerinden çıkabilmeniz için bazı adımları gerçekleştirmeniz gerekebilir. Fastboot ne demek nasıl çıkılır yapabilmeniz için cihazın güç moduna uzun bir süre basmanız gerekir. Bu aşamada doğrudan açma ve kapatma tuşuna uzunca basmanız yeterli olacaktır. Karşınıza çıkan onay menüsünü gerekli şekilde onaylamanız halinde Fastboot modundan çıkış yapabilirsiniz.

 

Fastboot Ne Demek Xiaomi

Genellikle Android işletim sistemi ile çalışabilen akıllı telefon ve tabletler üzerinde kullanılabilecek olan yardımcı bu uygulama, zaman zaman dizüstü bilgisayarlar üzerinde kullanılabilmektedir. Bilindiği gibi Android işletim sistemi kullanan bazı teknoloji markaları kendi işletim sistemini de kullandığı için zaman zaman bazı yardımcı uygulamaların kullanımı esnasında hatalar ortaya çıkabilmektedir. Bahse konu olan markalardan biri olan Xiaomi için markanın kullanıcıları fastboot uygulamasından ya da fastboot modundan nasıl çıkılacağı ya da aktif bir şekilde Xiaomi üzerinde elverişli bir şekilde fastboot modunun nasıl kullanılacağını merak edebilmektedir.

Fastboot ne demek Xiaomi marka cihazlar için öncelikli olarak cihazın kendisini kapatmanız gerekir. Kapatma işlemlerini gerçekleştirdikten sonra ise ses açma ve kilit tuşuna eşzamanlı olarak basılı tutmanız gerekir. Bu marka telefon modellerinde güç tuşu ile beraber ses kısma tuşları eşzamanlı olarak kullanıldığında Fastboot modu aktif olarak açılmaktadır.

Xiaomi marka akıllı cihazlarda fastboot uygulaması ve modu bu şekilde erişilebilir halde iken zaman zaman bazı cihazların fastboot modunda kalması gibi bir durum söz konusu olabilmektedir. Cihazlarda kullanılan yazılım özellikleri ile doğrudan ilgili olan bu durum nedeni ile yaşanan bu durum, kullanıcıların fastboot modundan nasıl çıkacaklarını merak etmelerine de neden olabilmektedir.

Fastboot ne demek nasıl çıkılır adımlarının Xiaomi üzerinde gerçekleşmesi için aslında kullanıcıların yapabileceği uygulama adımları son derece basittir. Telefonunuzun ya da tabletinizin bahse konu olan bu uygulama üzerinde takılı kalması sonucunda uygulanabilecek yöntemlerden bir tanesi cihazın bilgisayara bir kablo yardımıyla bağlanmasıdır. Bilgisayar üzerinde bağlantı gerçekleştikten sonra ilgili uygulamayı açabilir ve işlemleri bitirip doğrudan kapatmayı deneyebilirsiniz. Diğer bir uygulama ise cihaz üzerinde fastboot modu nasıl aktif hale getiriliyor ise aynı şekilde fastboot modundan çıkış yapılabilmesi de mümkündür.

Fastboot ne demek tam olarak bütün Android temelli işletim sistemini kullanan telefon ve tablet cihazlarında kök dosyalara ve yazılım setine giriş yaparak buradan cihaz üzerinde değişiklik yapmanıza imkan tanıyor ve cihazın fabrika ayarlarında da bulunan yardımcı bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu uygulama sayesinde açık kaynak koduyla çalışan Android cihazlarda istediğiniz konuyla ilgili kendi yazılım sistemini geliştirebilir ya da cihaz üzerinde istediğiniz değişiklikleri gerçekleştirebilirsiniz.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.