Biyografi

Hakan Fidan

Hakan Fidan Ankara’nın Hamamönü ilçesinde 17 Temmuz 1968 tarihinde dünyaya gelmiştir. Akademisyen ve bürokrat kimliğinin yanısıra Fidan, uzun yıllar askeriye de astsubay olarak görev yapmıştır. Görevi gereği dış politika ve güvenlik alanlarında oldukça kritik görevlerde bulunan Hakan Fidan, yeni kurulan kabine ile beraber Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Dışişleri Bakanı olarak atanmıştır. Uzun yıllar MİT Başkanlığı yapan Fidan iyi derece İngilizce bilmektedir.

Doğum Tarihi 12 Ocak 1968
Doğum Yeri Ankara, Türkiye
Boyu 1.82 m
Eşi Ayşegül Fidan
Çocuk (ları) İki kız çocuğu
Mesleği MİT (Millî İstihbarat Teşkilatı) Başkanı
Eğitim Durumu Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Elektrik Elektronik Mühendisliği
Kariyer Başlangıcı Türk Silahlı Kuvvetleri’nde subaylık kariyeri
Görev Aldığı Kurumlar MİT, Türk Silahlı Kuvvetleri, Başbakanlık Güvenlik İşleri Başkanlığı
Hakan Fidan Hakkında İlginç Bilgi Hakan Fidan, aynı zamanda bir yazar ve kitapları bulunmaktadır.
Ödüller ve Başarılar Sayısız ulusal ve uluslararası istihbarat operasyonlarına liderlik etmiş, devlet hizmetine sunduğu katkılardan dolayı çeşitli ödüller almıştır.

Hakan Fidan Eğitim Hayatı

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ilk ve orta eğitimini Ankara’da tamamlamıştır. Kara Kuvvetleri Muharebe Okulu ve Kara Kuvvetleri Dil Okulunda eğitim alan Fidan, daha sonra Türk Silahlı Kuvvetlerine girmiş ve uzun yıllar astsubay olarak görev yapmıştır. Kendi isteği ile astsubaylığı bırakmıştır. Fidan 1986 ile 2001 yılları arasında astsubay olarak görev yapmıştır. Astsubaylığı bıraktıktan sonra eğitim hayatına Amerika’ya lisans eğitimini tamamlamak için gitmiştir. Hakan Fidan Maryland Üniversitesine bağlı olan ”University of Maryland University College”den siyaset bilimi ve yönetim alanında lisans eğitimi almıştır. Yüksek lisans eğitimini ise Bilkent Üniversitesinde Dış Politikada İstihbaratın Yeri adlı tezi ile yapmıştır. 2006 senesinde ise Bilgi Çağında Diploması ve Antlaşmalarında Doğrulanmasında Enformasyon Teknolojilerinin Kullanımı tezi ile doktora yapmıştır. Avusturya’nın başkenti Viyana’da akademik çalışmalarını sürdürmüş olan Fidan, burada Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunda akademik çalışmalar yapmıştır. Aynı zamanda Fidan akademik çalışmalarına İngiltere’nin başkenti Londra ve Cenevre’de de devam etmiştir. Daha sonra akademik kariyerine Bilkent ve Hacettepe Üniversitelerinde de çalışmalar yaparak devam etmiştir.

Hakan Fidan Aile Hayatı

Asker, bürokrat, güvenlik uzmanı, eski milli istihbarat başkanı, akademisyen ve Dışişleri Bakanı olan Hakan Fidan evlidir. Eşinin ismi Nuran hanımdır. Kendisinin üç tane çocuğu vardır. Baba tarafından kürt kökenli olan Fidanın anne ve babası hakkında net bir bilgi yoktur.

Hakan Fidan Mesleki Kariyeri

Secretary Antony J. Blinken meets with Turkish Foreign Minister Hakan Fidan at the State Department in Washington, D.C., December 8, 2023. (Official State Department photo by Chuck Kennedy)

Eğitim hayatını bitirdikten sonra iş hayatına atılan Fidan, astsubay iken Almanya’da bulunan Nato Süratli Reaksiyon Kolordusu Karargahında görev yapmıştır. Daha sonra 2001 yılından itibaren 2 sene Avustralya’nın Ankara Büyükelçiliğinde kıdemli siyasi ve ekonomik danışman görevlerinde bulunmuştur. 2003 senesinde ise TİKA başkanlığı yapmıştır. TİKA Başbakanlığa bağlı Türk İşbirliği  ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı olan kurumdur. Mesleki kariyerine 14 Kasım 2007 senesinde Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı olarak devam eden Fidan, 2008 senesinin Kasım ayında ise Uluslararası Atom Enerjisi Kurumuna Yönetim Kurulu Üyesi olarak devam etmiştir. Daha sonra Mart 2008’de Ahmet Yesevi Üniversitesinin uluslararası mütevelli heyeti üyesi olmuştur. Bu görevini ise 2011 yılının Şubat ayında istifa ederek bırakmıştır. 2010 yılında MİT (Milli İstihbarat Teşkilatı) Müsteşar Yardımcılığı yapmıştır. Bu makama ise görev süresi biten Emre Taner yerine geçmiştir. Hakan Fidan 42 yaşında bu göreve atanan en geç müsteşar yardımcısıdır. Hakan Fidan Dışişleri Bakanı olana kadar bu görevine 04 Haziran 2023 yılına kadar devam etmiştir. 2015 yılında AKP’den (Adalet ve Kalkanmı Partisi) milletvekili olmak için görevinden istifa etmiştir. Fakat yazılı bir açıklama yaparak eski görevine MİT başkanı olarak tekrar geri dönmüştür. Yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi ile kurulan 67’inci Hükümet kabinesinde Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından ve yapılan MGK toplantısı sonrası Dışişleri Bakanı olarak göreve getirilmiştir. Kendisi Dışişleri Bakanı olmadan önce 13 yıl boyunca MİT’te başarı ile görev almış ve bu yüzden kendisine Türkiye Cumhuriyeti tarafından Devlet Üstün Madalyası verilmiştir. Sayın Hakan Fidan 09 Ağustos 2023 tarihinden beri Türkiye Cumhuriyetinin Dışişleri Bakanı olarak görevine devam etmektedir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.