Film&Dizi

Inside No. 9

Insıde No9 Konusu


Inside No. 9, ilk olarak 2014 ‘te yayınlanmış bir İngiliz tipi kara komedi antoloji televizyon programıdır.  ‘Reece Shearsmith ve Steve Pemberton’ tarafından yazılmış ve BBC tarafından yapılmıştır. Her bölüm 30 dakikalıktır. Ayrıca her 30 bölümde de Pemberton ve Shearsmith’ten en az birinin başrolde olduğu, yeni karakterlerin ve yeni mekanların yer aldığı bağımsız bir hikayedir. Senaristin yanı sıra her bölüm için yeni bir oyuncu kadrosu beliriyor. Hikaye bir şekilde 9 sayısı ve her bölümün arka planındaki pirinç tavşan heykeli ile bağlantılı. Yerler arasında banliyö evleri, Gotik konaklar ve ahırlar bulunur. Pemberton ve Shearsmith, Insıde No. 9 için, önceden yapılmış bir proje olan Psychoville’in tek bir odasında çekilmiş olan bir bölümünden ilham alındı.

Insıde NO9 dizisinde tema ve stil bölümden bölüme değişir, fakat hepsinde kara komedi, korku ve müstehcen mizah unsurları bulunmaktadır. İlk sezon 2014’te gösterime girdi ve altı normal bölüm bulunmuştur. Yalnızca online şekilde yayınlanan bir özel bölümden oluşuyordu. Yine altı bölüm olarak ikinci sezon 2015 yılında yayınlandı. Üçüncü sezon, Aralık 2016 senesinde bir Yılbaşı özel bölümü ile başladı ve ardından Şubat 2017’de 5 bölüm daha başladı.

Dördüncü sezon daha sonra 2018’de gösterildi. Beşinci sezonun 3 Şubat 2020’de yayınlanmaya başlamasının ardından BBC, 9 Mart 2020’de iki sezonun daha yayınlanacağını sevenlerine açıkladı. Inside No. 9, senaryonun mizahı ve yaratıcılığının da yanı sıra başrol oyuncularının yeteneklerini öven eleştirmenlerden olumlu eleştiriler aldı. Inside #9, 35. Yıllık Banff Dünya Medya Festivali Rocky Ödülleri’nde Eskiz ve Komedi Ödülü’nü ve 2016 Rose Doll Töreni’nde Komedi Ödülü’nü kazandı. 2015 Freesat Ödülleri’nde En Güzel Televizyon Sitcom’u ve En İyi Orijinal Program Yayını ve 2015 İngiliz Komedi Ödülleri’nde En İyi Yeni Komedi Programı ve En İyi Komedi-Drama dallarında aday gösterildi. 2015, 2016 ve 2017 senesinde Comedy.co’ da En İyi Komedi Ödülleri 2017 ve 2018 Yılın Dizisi ve Komedisi seçildi.

Insıde No9 Konusu

Inside No.9, bağımsız bölümlerden ve karakterlerden oluşan bir komedi dizisi olarak vizyona girmiştir. Her bölümün farklı bir teması vardır, ancak tüm olaylar dokuz numaranın evinde veya dairesinde gerçekleşir. Dizinin adı buradan geliyor. Dizinin kara komedi olarak tanımlanan bir diğer özelliği de dizinin her bölümünün sürpriz bir sonla bitmesi ya da başta basit gibi görünen ama sonra çok farklı ve karmaşık bir hal alan bir olayı anlatmasıdır.

Inside No.9 izle diye aratılan bu dizi genel olarak, suç, korku ve dramla bezenmiş kara komediye odaklanan bir antoloji dizisi. Steve Pemberton ve Reece Shearsmith, dizinin yapımcıları, yazarları ve oyuncularından ikisi. Kendi şarkılarını yazıp besteleyen ikili, keskin zekâlarını en iyi şekilde seyirciyle buluşturacak. Dizide her bölüm farklı bir hikâye anlatıyor. Bu hikâyelerin sadece iki ortak noktası var. Bu ortak yönlerden en bariz olanı, hikâyenin her bölümde 9 numaralı mekânda geçmesidir. Burası bazen bir otelin 9’uncu katı, 9’uncu apartmanı, 9’uncu ayakkabısı gibi görünebiliyor, seyirciler öyle demişti, diziye bir gizem daha katıyor.

Diğer bir detay ise yapımcı tarafından nedeni ile birlikte açıklanan durum. Oyun oynamayı ve izleyicileriyle kendilerine meydan okumayı seven ikili, dizinin her bölümünde yalnızca bir sahnede görünen bir tavşan heykeli kullanıyor. Kullanılan bu tavşan heykelini görmeyi yakalamak serinin hayranları arasında adeta bir oyun haline geldi. Bazı yerlerde merkezin açık olması heykeli başka yerde bulmayı zorlaştırıyor. Örneğin, bir bölümde bir masanın üzerinde, diğerinde ise bir karakter tarafından tutulan bir insan fotoğrafının arka planında görünüyor. Bu diziyi inside no 9 netflix adıyla aratıp tüm dizi sitelerinden izleyebilirsiniz.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.