Genel

Instagram Gece Uyarısı Özelliği Geliyor: Uyarı Kapatılamayacak

Instagram gece uyarısı özelliği genç kullanıcılar için geliyor. Kapatılamadan zorunlu olarak kullanılacak. Gece Instagram kullananlar için uyarı özelliği nedir?

Instagram başta olmak üzere pek çok uygulama artık gençlere yönelik adımlar atıyor ve dünya ülkeleri tarafından adım atmaları zorunlu hâle getiriliyor. TikTok uygulaması ile başlayan gece uyarısı ve yatma zamanı hatırlatıcısı özelliği. Instagram uygulamasına da geçerek yayılmaya devam ediyor.

Gençlerin gece telefon kullanımını azaltma yönünde atılan adımlardan birisi olan bu özellik. Kapatılma seçeneği olmadan ve zorunlu kullanım seçeneklerine sahip olarak sunulacak.

Instagram Gece Uyarısı Özelliği, Gece Instagram Kullananlar İçin Bildirimleri Hazırladı!

Uygulama, hali hazırda manuel olarak uyarı ve süre sınırı özelliğine sahipti. Ancak, bazı yasal yaptırımların uygulanması nedeni ile artık kapatılamayan ve saatin geç olduğunu söyleyen bir bildirim ile kullanılacak. Bildirim, sanılanın aksine uygulamanın kullanımını etkilemeyecek.

Kullanıcıların belirli saat aralıklarında yoğun şekilde uygulamayı kullanma durumlarında. Yani buna;

 • Instagram reels izleme,
 • Story izleme,
 • Mesajlaşma,
 • Postlar arasında dolaşma.

Gibi durumlar da dahil. Ekranın tamamını kaplar şekilde saatin geç olduğunu gösteren bir uyarı çıkacak.

Uyarı, dilerseniz ekranda bulunan “Uyarıyı kapat” seçeneği ile kapatılabilecek. Aynı şekilde, dileyen kullanıcılar uygulamadan çıkış yapmak için ekranda yer alan “Uygulamadan çıkış yap” seçeneğini de kullanabilecek.

Instagram Kullanım Sınırı Nasıl Açılır? Ekran Zamanı Nasıl Ayarlanır?

Instagram gece uyarısı özelliği ile saatin geç olduğuna ve uygulamadan çıkış yapmamız gerektiğine dair alacağımız uyarının yanı sıra. Uygulamada yer alan ekran zaman sınırı ile uygulamayı tamamen kapatan bir seçenek kullanmamız da mümkün.

Ancak bu özellik, normal halinde kapalı olarak geliyor. Zaman ayarını ve saatini sizin belirlediğiniz yöntem ile Instagram da geçirdiğini zamanı sınırlandırabilir. Zamanın aşılması durumlarında uygulamanın kapatılmasını sağlayabilirsiniz.

Instagram Kullanım Limiti Nasıl Belirlenir? Adım Adım Instagram Kullanım Limitini Açma

Özellik sadece mobil sürümde geçerli yani Andoird ve IOS sürümlerine sahip olan tüm mobil cihazlarınızda aktif hâle getirebilirsiniz. Web sürümünde ekran süresi engelleme özelliği yer almıyor.

 • Güncel Instagram uygulamasını çalıştırın,
 • Sağ altta yer alan profil fotoğrafınıza bir kere tıklayın,
 • Sağ üstte yer alan üç çizgiye tıklayarak “Ayarlar” seçeneğine ulaşın,
 • İkinci sırada yer alan “Geçirilen süre” seçeneğine tıklayın,
 • Karşınıza çıkan ekranda günlük olarak kullandığınız süreyi görebilirsiniz. Sürenin altında yer alan seçeneklerden üçüncü seçeneği yani “Günlük sınır” seçeneğini seçin,
 • 15 dakikadan 2 saate kadar çıkabilen kullanım limitlerinden birini seçin ve “Aç” seçeneğine tıklayın.

Söz konusu adımlardan sonra uygulama belirlediğiniz saat kadar kullanıldıktan sonra kendini kapatacak ve kullanmanızı engelleyecek. Karşınıza çıkan uygulama engellendi bildiriminden erteleme veya tamamen kapatma seçeneklerini gerçekleştirebilirsiniz.

Instagram gece uyarısı özelliği gelmeden önce de uyarılar almak istiyorsanız diğer iki seçeneği yani;

 • Ara verme hatırlatıcısı: 10 dakikadan başlayan ve 30 dakikaya çıkabilen kullanım sınırına sahip olan özellik. Belirlediğiniz süreler boyunca Instagram da zaman geçirmeniz durumunda uygulamadan çıkıp ara vermenizi hatırlatan bir uyarı çıkartacak. Özellik, Instagram’ı kapatmayacak ancak uyarılarda bulunacak.
 • Sakin mod: Belirlediğiniz saat aralığında yorum, mesaj, beğeni kısaca Instagram uygulamasına yer alan tüm bildirimler engellenecek. Arkadaş durumlarında Sakin modda olduğunuz ve duyamayacağınız belirtilecek.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.