Genel

Microsoft Edge artık web sitelerini yüksek sesle insan sesiyle okuyabiliyor

Microsoft’un Edge tarayıcısı, farkında olmadığınız bir özelliğe sahiptir: web sitelerini sizin için yüksek sesle okuyabilir. Erişilebilirlik özelliği olarak ya da başka bir şey yapmakla meşgulseniz, sesli okuma işlevi Microsoft’un tarayıcısındaki en sevdiğim küçük özelliklerden biridir. Şimdi Microsoft, önemli ölçüde daha iyi hale getirerek, 50’lerin çağındaki bir robot gibi daha az ve modern bir ses asistanı gibi ses çıkaran, bulutla çalışan sesler ekliyor.

Bu özellik, en yeni geliştirici ve kanarya Edge’de bulunur – yani yeni Chromium destekli sürüm. Bir metin seçtiğinizde, üzerine sağ tıklayın ve çeşitli ses seçeneklerinden birini seçebilecek olan ‘yüksek sesle seçimi oku’ seçeneğine dokunun.

Bunlardan bazıları hala robotik olsa da, diğerleri sinir ağları tarafından desteklenerek “bugün mevcut olan en doğal sesler” haline geliyor. İnternet bağlantısı gerekiyor – sesin adı “çevrimiçi” olacak, fakat tarama yapıyorsanız web ilk etapta, muhtemelen bir sorun olmayacak.

Yeni açılan ses listesi aynı zamanda İngilizce’den başka dilleri de seçmeyi kolaylaştırıyor, ancak bunlardan sadece birkaçı şu anki sinirsel konuşmaları destekliyor. Son olarak, Microsoft’un seslerinin bazılarının daha yüksek çözünürlüklü sürümleri de eklenmiş, ancak bunlar bir internet bağlantısı gerektiriyor.

Sesler, JavaScript SpeechSynthesis API’sini kullanarak geliştiricilerin bunlardan yararlanmasını ve çevrimiçi olarak gerçekçi konuşma deneyimleri oluşturmasını sağlar. Yine, bunu yapmak için Edge’in yeni sürümüne ihtiyacınız olacak.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.