Apple & İosMobil Alemi

iPhone 11’in yeni multicam uygulaması aynı anda iki kamerayla video çekmenizi sağlar

iPhone 11'in yeni multicam uygulaması


Telefonunuz kameralarla donatılmıştır. Yine de muhtemelen her seferinde sadece bir tane kullanıyorsunuz. Bu yakın gelecekte değişebilir: iki, hatta bir gün üç veya dört ile aynı anda video çekmeyi hayal edin. Garip telefon geleceğinin nasıl hissedeceğine dair kısa bir tat aldım.

iPhone 11’in yeni multicam uygulaması

Hafta sonlarından bazılarını Filmic’in yeni ücretsiz uygulaması DoubleTake’i kullanarak iPhone 11 Pro’da iki kameralı eşzamanlı kaydı deneyerek geçirdim. Meşru olarak yararlı bir şey gibi görünüyor. Çoklu kamera özelliği, iPhone XS, XS Max veya geçen yılki iPhone 11 modellerine sahip herkes için çalışmalıdır.

 

Apple’ın geçen Eylül ayında tanıtılan iPhone 11’deki daha fazla mikrofon bırakan demolarından biri Filmic’in eşzamanlı iki kamera video kaydı vaadiydi. Geçen yılki demo, anında kameralar arasında geçiş yapma ve yeni bir video geleceğinin bir parçası gibi hisseden video düzenleme yazılımına çoklu kamera beslemeleri sağlama yeteneği vaat etti. Steve Jobs Theatre’da seyircide oturduğumu ve oldukça büyülenmiş olduğumu hatırlıyorum.

Filmic’in bu hafta başlatılan yeni bağımsız uygulaması DoubleTake, bu olasılıkların bir tadı, ancak henüz paketin tamamı değil. Filmic, bu ücretsiz uygulamayı, şirketin bu yıl içinde ücretli Filmic Pro uygulamasında aynı anda çoklu kamera eşzamanlı kaydını nasıl içerdiğini bildirmeye yardımcı olacak bir test sürüşü (bir tür beta) olarak görüyor.

DoubleTake uygulaması

DoubleTake uygulaması saniyede 24, 25 veya 30 karede iki 1080p kayıt kaydedebilir. Video kayıtları dijital olarak yakınlaştırılamaz ve ekstra özellikler oldukça azaltılmıştır. Ancak kayıtlar aynı anda ayrı olarak saklanabilir veya bölünmüş görünümde veya resim içinde resim kaydında birleştirilebilir. Ön kamerayla konuşurken arka kameradan bir yerde görülen deneyimsel bir turun Twitch benzeri bir anlatımını veya aynı anda arka ve ön kameralarla konuşurken iki kişilik bir röportajı düşünün.

Bir kamerada iki kişi arasında kendiliğinden, kendinden filme doğaçlama sahneler düşünmeye başladım. Ya da önden bakan kameradan bahsederken ve tepki verirken arka kamerayı ultrawide çekerek kapsamlı bir deneyim yakalamak.

Anlık gazetecilik için de önemli bir araç gibi görünüyor: Cebimdeki tek bir telefonla anında iki kişilik bir röportaj oluşturma yeteneği çığır açıyor. Benzer şekilde, bir telefonun daha önce iki kameraya ihtiyaç duyacağı işi yapmasını nasıl sağlayabileceğini merak ediyorum.

Açıları çivi çakmak her zaman kolay değildir: iPhone 11 Pro’nun kamera yerleşimi, kafamın doğru bir şekilde çerçevelenmesini sağlamam gerektiği anlamına gelirken, diğer taraftaki konuya yeterince yaklaşmam gerekiyor. Bir başka ilginç taktik iki arka kamera kaydıdır, bu yüzden örneğin gelecekteki bir düzenlemede ultrawide ve telefoto arasında geçiş yapabilirim.

Çok kameralı kayıt, uygun konuyu dinlemek için dahili iPhone mikrofonlarını kullanır, ancak Filmic’in gelecekteki desteği, eklenti çift mikrofonları içerecek şekilde genişletilebilir. Bunun gibi bir uygulamanın yetenekleri her türlü şeyi dilememe neden oldu: Anlık bir görüşme kayıt stüdyosu kurmak için iyi bir stand ve gelecekte daha kolay çoklu kamera kullanımı için konuları bir şekilde akıllıca daha iyi çerçevelemek için dijital zoomun bir yolu.

Filmic ‘in Daha Fazla Detay!

Diğer uygulamalar, resim içinde resim ve bölünmüş ekran kayıt özelliklerini bir araya getirdi, ancak Filmic ‘in daha esnek yaklaşımı (ve ücretsiz uygulaması) bunu denemek için harika bir uygulama haline getiriyor. iOS 13, A12 yongalı veya daha yeni bir sürümü olan Apple cihazlarda bu tür çok kameralı kaydı etkinleştirir, bu yüzden bunu deneyen son uygulama olmayacaktır.

Filmic’in ekibi, iki kamera eşzamanlı kaydının şimdilik harika çalıştığından emin olmak için çalışıyor, ancak aynı anda üç veya dört (veya daha fazla) kamera, belki de gelecekteki bir iPhone ile güvertede olabilir. Filmic, AR’ye de ilgi duyduğunu itiraf ediyor: Apple’ın ARKit 3 araç kiti, ön ve arka kameraları da aynı anda kullanabilir.

AR’yi gelecekteki film düzenlemelerine dahil etmek, ekstra hesaplama fotoğrafçılığı hileleri için ilginç bir olasılık olabilir. Telefon işlemcileri yıllık sıçramalarla, bu özellik Android telefonlara gelmeden önce sadece bir zaman meselesi gibi görünüyor. Filmic, çok parçalı kayıt için Android desteğinin, Android parçalanması nedeniyle şu anda yol haritasında olmadığını, ancak diğer şeylerin yanı sıra, bu durum değişebilir.

Bir sonraki CES (veya bir sonraki iPhone etkinliği), günlük karışımımda DoubleTake gibi uygulamaları kullanacağımı hissediyorum. Gelecekteki iPhone’ların ve uygulamaların, film yapımı ve diğer birçok olasılık için daha eşzamanlı çekim yapmaya başlayacağının bir göstergesi olabilir.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.