Oyun DünyasıTeknoloji Haberleri

Microsoft Game Pass, Steam’ a Gelebilir

Valve Yeni Abonelik Sistemi Üretmeyecek


Oyun sektörü hızla değişirken Nvidia’ nın Game Pass projesi en uygun platformlardan biri olma özelliğine sahip. Kullanıcılar aylık ödeyecekleri düşük ücretlerle 100 den fazla oyuna erişim sağlayabiliyor. Game Pass kullanıcıları PC veya XBOX aracılığıyla Nvidia’ nın sunduğu tüm oyunları oynayabiliyor. Valve CEO’ su Gabe Newell yaptığı açıklamada Game Pass’ in Steam ile buluşmasına karşı olmadığını söyledi.

Valve Yeni Abonelik Sistemi Üretmeyecek

Valve oyun sektöründe girişimciliğiyle bilinen bir yapı olmasından dolayı beklentiler de büyük olabiliyor. Bunlardan biri de Game Pass’ a rakip olma konusu. Valve Ceo’ su Newell’ a Game Pass’ e rakip bir sistemin yapılıp yapılmayacağı soruldu. Newell buna olumsuz yanıt verdi. Valve’ nin oyun aboneliği sektörüne girmemek istemesi Game Pass’ in Valve’ ye gelişini mümkün kılabilir. Çünkü Game Pass ile anlaşmak, sıfırdan bir sistem ile ortaya çıkmaktan daha az uğraştırıcı olsa gerek.  Game Pass ile Valve’ nin kesin bir ortaklığı görünmese de kullanıcıların böyle bir talepte bulunduğu aşikar. Çünkü Newell yaptığı açılamada “Müşteriler istiyorsa bunun nasıl gerçekleştirileceğini bulmak zorundasınız , işte o noktadayız” şeklinde konuştu.

Steam Deck Kullanıcıları Game Pass’ e Erişebilir

Microsoft en büyük hedeflerinden birinin olabildiğince çok kişinin Game Pass’ e geçmesi olduğunu belirtmişti. Game Pass’ in rakip mağaza vitrinlerinde boy göstermesi rekabeti zedelese de uzun vadede Valve ve Game Pass’ in bundan olumlu etkileneceği de muhtemel. Microsoft, oyunların PC sürümlerini Microsoft mağazası çatısında toplarken son zamanlarda söz konusu oyunları Steam’ e getirmeyi de ihmal etmiyor. Piyasa yeni sürülen Steam Deck konsolu halihazırda Game Pass ile benzer özelliklere sahip. Microsoft’ un abonelik hizmeti, Konsolun işletim sistemini desteklemese de kullanıcılar Game Pass’ e ulaşabilir. Bu da konsola Windows yükleme yöntemiyle gerçekleşebilir.

Game Pass’ in Steam’ a gelmesinin önündeki belki de en büyük engel gelir paylaşımı konusu. Valve satığı oyunların %30 unu kendine ayırırken Microsoft için bu sayı %100 bandında. Yine de Valve’ nin bu sorunları çözmek için çaba gösterdiği görünen bir gerçek. Microsoft’ un oyun piyasasındaki artan payı ve Valve markasının birleşmesi her iki şirkete de çok şey kazandıracak gibi görünüyor. Elbette kazanan sadece iki şirket değil, gelişen oyun piyasası da olacaktır.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.