Oyun Dünyası

Minecraft Harita Yapımı

Minecraft Harita Nasıl Yapılır?

Minecraft harita nasıl yapılır konusuna değindiğimiz bu içeriğimizde minecraft harita yapımı hakkında sizlere bilgi verdik.

Minecraft, bir oyun için tasarlanmış en büyük dünya haritalarından birine sahiptir. Oyunda doğduğunuz yerden dünya sonuna kadar gitmeniz için yaklaşık 32 milyon blok yürümeniz gerekebilir. Bu da neredeyse 4 hafta boyunca hiç durmadan yürümek anlamına geliyor. Böylesine büyük ve geniş bir dünyada kaybolmamak, yolunuzu bulmak oldukça önemli. Bu durumu göz önünde bulunduran oyunun yapımcıları ise, kullanıcıların dünya üzerinde yapmış olduğu yapıları kaybetmemesi için oyuna harita eklemiştir. Peki minecraft harita nasıl yapılır? Gelin hep birlikte minecraft harita yapımına bir göz atalım.

Minecraft Harita Nasıl Yapılır?

Oyunda bir haritaya sahip olmanız için bazı önemli eşyalara ihtiyacınız olacaktır. Pusula yapımı tam 6 blok kaplayacağı için ilk olarak bir çalışma masası yapmalı ve şu iki eşyaya sahip olmalısınız.

  • 1 adet pusula
  • 8 adet kâğıt

Bu malzemelere sahip olduktan sonra artık harita yapmak için hazır konuma gelirsiniz. Harita yapmak için çalışma masasının başına geçin ve 9 bloğun tam ortasına pusulayı yerleştirin. Ardından diğer boşlukları kâğıt ile kaplayın. Bu sayede henüz konumunuzu göstermeyen yeni bir haritaya sahip olabilirsiniz. Haritayı açmak ve kullanmak istediğinizde ise onu elinize alıp farenizde sağ tık yapabilirsiniz. Bu sayede harita açılır ve çevrenizdeki veya yakınınızdaki yapıları kuşbakışı bir şekilde görebilirsiniz. İşte minecraft harita yapımı işlemi bu kadar basittir.

Minecraft harita yapımı işlemi sırasında dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta vardır. Eğer haritayı sadece oluşturmak ve başka bir alanda kullanmak istiyorsanız, haritayı elinize alıp farenizde sağ tuşa basmamalısınız. Çünkü haritalar açıldığı yerde sınırlı bir alanı temsil eder. Siz ilerlediğiniz zaman, elinizdeki harita sınırlı bir alan içerisinde sizin yerinizi gösterir.

Minecraft Harita Yapmak İçin Gerekli Olan Malzemeler Nereden Bulunur?

Minecraft harita yapımı için ihtiyacınız olan malzemelere yukarıda değinmiştik. Peki bu malzemeleri nerede bulabiliriz? Dilerseniz ilk olarak kâğıt yapımından başlayalım. Minecraft’ta kâğıt bulmak ya da yapmak için daha çok suyun olduğu kıyı alanlarında gezmenizi öneririz. Çünkü bu alanlarda kâğıt yapmak için gereken kamış bulunur. Kamış sayesinde dilediğimiz kadar kâğıt yapmamız mümkündür. Peki nasıl? 3 adet kâğıt yapmak için yine 3 adet kamışa ihtiyacınız vardır. Kamış yapmak için çalışma masanızın üzerinde 3 kamışı yatay olarak herhangi bir sırada dizebilirsiniz. Bu sayede kağıtlarımızı yaparak minecraft harita yapımı için bir adım daha atmış oluruz.

Harita yapmak için gereken bir diğer madde ise pusuladır. Pusula yapmak aslında oyuna ilk başlayan oyuncular için biraz zor olabilir. Çünkü pusula, madencilik evresinde yapılabilecek, değerli madenle içeren bir eşyadır. Bu nedenle ilk olarak madenlere inmeli ve gerekli madenleri toplamalısınız. Pusula yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler;

  • 1 adet kızıltaşı
  • 4 adet eritilmiş demir külçesi

Bu malzemeleri topladıktan sonra çalışma masanızın başına geçin ve kızıl taşı en ortaya koyun. Ardından demirleri kızıltaşın; sağına, soluna üstüne ve altına yerleştirin. Bu sayede bir pusula oluşacaktır. Pusulayı da kullanarak artık minecraft harita yapımı için gerekli olan tüm malzemeleri toplamış olursunuz.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.