Oyun DünyasıTeknoloji Haberleri

Minecraft #SMV Nedir? Minecraft Oyuncularından Mojang’a Büyük Protesto


Minecraft #SMV Nedir? Minecraft oyuncularından Mojang ve Microsoft firmasına büyük protesto başladı. Minecraft, her büyük sürüm güncellemesinden önce oyunculara bazı oylamalar sunuyor ve oyuna eklenebilecek olan mobların seçilmesini sağlıyordu.

Daha önce, Twitter üzerinden yapılan oylamalar kimi büyük YouTuber ve Yayıncılar tarafından manipüle ediliyor 3 mob arasından kendi istediklerini oy birliği ile oyuna eklenmesini sağlıyordu.

Oyuncular, başlarda bu duruma karşı çıkarak oylama sisteminin Twitter üzerinden değil de sadece Orijinal Minecraft aboneliği olan oyuncular tarafından web sitesinden yapılmasını sağlamıştı. Ancak, “Mob mafyalığı” olarak da bilinen, manipüle edilen mob oylamaları burada da devam ediyor.

#SMV ile Minecraft Oylamalarının Durdurulması İsteniyor!

Minecraft sever pek çok oyuncu, özellikle sosyal medya etkisinden de güç alarak Mojang ve Microsoft firmasını protesto etmeye başlamış durumda.

Minecraft #SMV olarak karşımıza çıkan bu hareketlenme, şimdiden 500.000’den fazla kullanıcı tarafından imzalandı. Tüm bunların yanı sıra, sosyal medya da durmaksızın paylaşılan içerikler ile de dikkat çekmeye devam ediyorlar.

#StopTheMobVote başlığı altında paylaşılan videolar kendi başlarına milyonlarca görüntüleme almaya başladı bile. Oyuncular, oyunlara eklenmesi muhtemel olan yaratıkların 3 tanesinin arasından sadece bir tanesinin oylama ile seçilmesinden şikâyetçi.

Pek çok Minecraft sever, gelmesi muhtemel olan 3 Mobun da oyuna gelmesini istiyor. Aksi durumda oylamaların manipüle edilerek topluluğun istediği yaratıklardan alakasız yaratıkların oyuna gelmesinin pek çok oyuncuya artık oyunu bıraktıracağına dair açıklamalarda bulunuyorlar.

Oyunun Gidişatını Değiştirecek Pek Çok Yaratık Eklenemedi

Oyuna mob oylamaları yüzünden pek çok yaratık eklenemedi, eklenmesi durumunda oyunun akışını değiştirme imkanı bulunan pek çok yaratık, oyların manipüle edilmesi nedeniyle gereksiz olan yaratıkların eklenmesiyle oyuncuların canını sıktı.

Söz konusu durumdan sıkılan oyuncular Minecraft #SMV harekâtını başlatarak söz konusu oylama sisteminin son bulmasını istemeye başladı. Peki, Minecraft eklenmeyen moblar hangileri?

Geçmişten günümüze yapılan mob oylamalarından birisi Rascal, Tuff Golem, Snıffer arasında yapılmıştı. Manipüle edilen oylamalar sonucunda oyuna Sniffer adındaki antik kalıntıları yer altından çıkartan bir mob eklendi. Diğer iki mob da madenlerde ya da normal dünyada karşımıza çıkarak oyunun atmosferini değiştirecekti.

Özellikle düşman yaratıkları çeşitliliği açısından topluluk tarafından istenen “Iceloger” adındaki düşman köylü türü de “Glow Squıd” ‘e karşı topluluk oylamasında kaybetmişti.

Sadece o oylamalar değil, geçmişe baktığımızda “Minecraft’ın gereksiz mobları” arasında yer alarak oyuncuların canını sıkan “Ally” güncellemesi de oylamaların manipüle edilmesi ile oyuna gelmişti.

Bataklıklarda karşımıza çıkması muhtemel olan sarmaşık mobu ve minik olarak redstone sistemlerinde kullanabileceğimiz Bakır golem, oylamada kaybederek. Bir slotu bulunan ve bu slota eşya tanımlayarak arkanızdan eşyaları teker teker getirebilecek olan Ally mobu oyuna eklenmişti.

Minecraft #SMV harekatı, özellikle TikTok ve YouTube Shorts platformunda son zamanların popüler şarkısı olan “PoorMansPoison grubunun Feed the Machine” şarkısı ile yapılarak dikkatleri üzerlerine çekmekte.

İşte, harekata karşı yapılan videolardan sadece birisi. Ayrıca, söz konusu harekata destek olmak için Change Org üzerinden buraya tıklayarak imza bırakabilirsiniz.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.