Teknoloji Haberleri

Nihayet Spotify Uygulama İçi Satın Alma Özelliğine Kavuşuyor

Spotify uygulama içi satın alma özelliği sonunda herkes için geliyor. Artık web sitesi üzerinden abonelik satın alımı zorunlu olmayacak. Tek tıkla abonelik.

Spotify, bir süredir IOS ve Android sürümleri için uygulama içi satın alım hizmeti sunmuyordu. Abonelik iptali ve abonelik satın alımı için tüm kullanıcıların web sitesi üzerinden işlem yapması gerekiyordu.

Dijital piyasalar yasası olarak da bilinen DMA tarafından alınan kararlar doğrultusunda Spotify artık uygulama içerisinden abonelik satın alma ve iptal etme hizmetlerini sunacak.

Spotify Uygulama İçi Satın Alma ile Daha Güvenli Ödeme

Spotify uygulama içi satın alma özelliği sayesinde Google Pay ve Apple Pay üzerinden abonelik alınmasına imkan tanıyacak. Söz konusu imkan, daha kolay ödeme şansı sunmasının yanı sıra daha güvenli bir ödeme sunacak.

Apple ve Google tarafından alınan uygulama içi satın alım komisyonları nedeni ile alınan web sitesi üzerinden abonelik alma kararı. Ortak bir yolun bulunması ile resmen iptal ediliyor.

Spotify, yaptığı açıklamada Apple’ın uygulama içinden aldığı ödeme payını dengelemek için genel paket ücretlerine zam yapmak zorunda kaldıklarını da dile getirdi. Mark Zuckerberg’de başta olmak üzere pek çok uygulama içi satın alım kullanan sosyal medya CEO’su Apple’a komisyon oranları ile ilgili tepki gösterdi.

Söz konusu güncellemenin ne zaman geleceğine dair henüz bir açıklama yapılmadı ancak Spotify’ın bu konuda elini çabuk tutacak olması sosyal medyadaki yoğun paylaşımlar ile anlaşılabiliyor.

Birkaç Tıklama ile Abonelik ve Sesli Kitap Satın Alma

Spotify sesli kitap özelliği ülkemizde aktif olarak kullanılan bir özellik olmamak ile birlikte. Tek bir kitap için satın alım özelliğinin de geliştirildiğini eklemekte fayda var.

Spotify, genel anlamda abonelik sistemi ile çalışıyor olsa da sesli kitaplarda tekil olarak satın alım imkanını da kullanıcılara sunuyor.

Parmak izi ödeme yöntemlerini desteklemesi ile birlikte, uygulama içerisinden “Premium abonesi ol” veya “Sesli kitap satın al” butonlarına tıklanmasının ardından. Onay işlemlerinin tamamlanması ve ödeme alınması birkaç saniye sürmekte.

Abonelik iptalleri için de Ayarlar > Hesap ayarları > Abonelik iptali seçenekleri üzerinden uygulamadan henüz çıkış yapmadan abonelik iptalleri sağlanabilecek. Ayrıca, Google Pay ve Apple Pay ödeme sistemleri üzerinden de aynı şekilde abonelik yönetimi sağlanarak abonelikler iptal edilebilecek.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.