Oyun Dünyası

NPC Ne Demek?

 

NPC karakteri daha çok video oyunlarda karşılaşılan popüler terimler arasında yer alır. Sosyal medyada sıklıkla duyulan npc ne demek merak edenler için en net haliyle “oyun içinde oyuncuya hizmet eden karakterdir” denilebilir. Oyuncu tarafından kontrol edilemeyen bu karakter ana karakterin yan görevlerini üstlenir.

NPC kavramı yalnızca oyun içinde kullanılan bir terim değildir. Farklı sosyal medya ağlarında da kullanılabilir. Film veya televizyon dizilerinde kurgulanmış karakterlere de bu isim verilir. Polisiye bir filmde suçluyu bulmak için fikir alınabilecek görgü tanıkları birer NPC’dir. Fantastik bir dizide esas oyuncunun görevi tamamlayabilmesini sağlayan ana karakterin rehberi bir NPC’dir.

NPC Karakter Ne Demek?

Oyunlarda NPC karakterinin asıl görevi hikayeyi zenginleştirmek ve akışta oyun deneyimini sürdürülebilir hale getirmektir. NPC karakter ne demek oyunun içerisinde oyuncuya görevler veren ve oyunun hikayesini anlatan tek karakterdir. Sanal dünyada oyun içerisinde oyuncunun alışveriş yapabilmesini sağlar. Oyunun hikayesini anlatır ya da oyuncunun görevi tamamlamasına yardımcı olur.

 

Sosyal medyada, video oyunlarda çok sevilen NPC’ler:

-Metin 2 – Demirci

-Minecraft – Köylüler

-Portal Series – Glados

-Borderlands Series – Claptrap

-Big Smoke – GTA San Andreas

-The Legend Of Zelda – Navi

-Ratchet & Clank Series – Clank

NPC Uygulaması Nedir?

NPC uygulaması oyun geliştirici tarafından daha önceden kurgulanmış ve programmış karakterleri kapsar. NPC bazı durumlarda ana karakterin görevi tamamlayabilmesi için yardım ederken bazen sadece oyun dünyası içerisinde kalabalık oluşturmayı sağlar.

NPC uygulaması genellikle rol yapma oyunlarında kullanılır. Oyuncu tarafından kontrol edilemeyen karakterdir. Sözlükte İngilizce açılımı Non Player Character olan bu kelimenin Türkçe karşılığı oyun dışı karakterdir.

Oyunda NPC Nedir?

Oyunda npc nedir bu terim bir nevi esas oyuncunun hizmetçisi, yardımcısı anlamına gelir. Oyun içerisindeki ana karakterin ihtiyaçlarını karşılarken diğer karakterlerle etkileşim kurmasını sağlar. Bu sayede oyunun keşfedilmesine de tanıklık eder. Her ne kadar tanımlamada yan karakter olarak anılsa da aslında oyunda önemli bir rol üstlenir. Daha çok RGB oyunlarında öne çıkan NPC’ler serinin sonunda oyunun hikayesinin öğrenilmesini sağlar. Oyuncunun görevleri rahatlıkla tamamlayabilmesi ve oyun dünyasını keşfedebilmesi için fırsatlar oluştur.

NPS Nedir? 

NPS ne demek terimin açılımı Net Prometheus Score (Net Tavsiye Skoru)

Tavsiye etme olasılığını tek bir soru üzerinden verilen yanıtla hesaplama ve bunu eksi artı arasında bir skorla gösterme grafiği olarak bilinse de oyunda anlamı daha farklıdır. Bir video oyunu içerisinde kontrol edilemeyen karakter anlamına gelir. NPS insan kendi aklıyla bir şeyleri düşünerek oluşturamaz. Nesnel düşünme becerisinden yoksundur. Paylaşılmış yorumları kendi görüşünü katmadan sürekli tekrarlayarak paylaşabilir.

 

Minecraft NPC Nedir?

İsveçli bir geliştirici tarafından tasarlanan ve 2011 yılında paylaşılan Minecraft oyunu tüm dünyayı kasıp kavurmuş popüler dijital oyunlar arasında yer alır blok yerleştirme üzerine kurulu Bu oyun ücretsiz deneme sürümleri ile test edilebiliyor tehlikeleri önlemek için silah ya da zırh oluşturularak oyunda hakim güç haline gelinebiliyor bu süreçte Minecraft npc modu devreye alındığında yaşam alanının daha korunaklı hale gelmesi sağlanıyor Minecraft oyununda oyuncu tarafından kontrol edilemeyen npc’ler verilen Komutları anında yerine getiriyor ve diyaloglar sunabiliyor oyun içerisinde yeni bir anlatı ve oyun deneyimi sunabilmek için kusursuz bir işleve sahip olan npc’ler sayesinde Oyunda ev ya da oda oluşturulabiliyor farklı araç ve gereçler inşa edilebiliyor

Sosyal Ortamda NPC İnsan Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Sosyal medya platformunda popüler hale gelen npc açılımı nedir? NPC (Non-Player Character) oyuncu olmayan karakter anlamına gelir. Sosyal medyadan npc insan ne demektir? İnstagram, TikTok, Twitter gibi sosyal medya platformlarında NPC etiketi ile paylaşımlar yapılıyor. Daha çok oyun severlerin bildiği bu yabancı terim sosyal medyada ne anlama geliyor? araştırılıyor.

Oyuncu olmayan karakter anlamına gelen NPC yapay zeka tarafından kontrol edilemeyen bir karakterdir. Peki bir kişiye NPC insan demek ne anlama gelir? Bu terim gerçek hayatta nesnel düşünemeyen kişi için kullanılır. Bir konu hakkında yorum, paylaşım yapıldığında bazı kişiler o yorumu tekrarlayabiliyor. Sosyal medyada yer verilen NPC insan özellikleri farklı diğer insanlardan duyduğu görüşleri sürekli tekrarlar, hiçbir konuda kesin bir bakış açısı yoktur. Kişinin cümleleri daha önceden tespit edilebilir.

 

MPC Oyunu Nedir?

MPC oyunu Orta Çağ döneminde geçen mistik kale yaşamını göstermeyi amaçlayan bir türdür. NPC tarafından oluşturulmuş kale oyun kartları arasında en popüleri Sinek Valesi kartıdır. Kaleyi koruyan bir askeri sembolize eder. Savaş sırasında ana karakteri koruyabilmek için vücudunda zırh bulunan bir ata binmiş ve tamamen silahlı bir askerdir.

MPC ne demek terimin açılımı Make Playing Cards (Kale Oyunu Kartları). Yapay zekanın gelişmesi ile beraber daha gerçekçi ve karmaşık hale gelen oyun sektöründe MPC nedir sorusuna net olarak; oyun deneyimine daha zengin hale getirmeyi sağlayan özel karakterlerdir, denilebilir. Oyuna farklı açılardan katkıda bulunan MPC’ler daha sürükleyici bir deneyim yaşayabilmeyi mümkün hale getirir.

NPC Slayer Ne Demektir?

NPC slayer ne demek terim olarak karşılığı NPC Avcısıdır. Avcı NPC’ler köylerin etrafını korumakla görevlidir. Oyun içerisinde köyün güvenliğini tehlikeye atacak yaratıklaşmış melez ve şeytanları öldürerek güvenliği sağlayan bir grubu temsil eder. Pek çok dijital oyunda popüler olmuş karakterler Slayer’lar görev alabilmek için NPC bağlantısını kullanabiliyor. Farklı bir platformda NPC Slayerin karşılığı; ebedi aydınlık katedralinin altında bulunan bir küçük birliğin parçası olarak beliriyor. Bazı durumlarda NPC modu olarak gerek görüldüğünde oyuna dahil edilebiliyor.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.