Sosyal Medya

Reels Videosu Nasıl Çekilir?

Reels Videosu Nedir?


Dijital dünyada para kazananların sayısı arttıkça sosyal medyanın popülaritesi de giderek artmaya başladı. Fenomen olmak kavramının hayatımıza girmeye başlamasıyla e-ticaret yapmak isteyen işletmeler ve influencer olmak isteyen bireyler kendilerine uygun platform arayışına geçti.

Sosyal medya, hayatımızın her köşesine yerleşmiş bir mecra, özellikle de reels videosu izlenimleri ile hedef kitleyi en hızlı şekilde etkilemeyi başaran instagram, günlük hayatımıza yerleşmiş durumda.

Reels Videosu Nedir?

En çok tercih edilen sosyal medya uygulamalarından biri olan instagram, kullanıcılarının “Reels videosu nasıl çekilir?” sorusunun yanıtını bilmelerini istiyor. Çünkü instagram reels özelliği fenomen olmanın kapılarını aralamaya yardımcı olan bir araç konumda.

Bilmeniz Gereken En İyi 10 Instagram Reels Özelliği

Reels, instagram kullanıcılarının sıkılmadan kısa ve eğlenceli videolar izleyebildiği bir formattır. Kesit kesit hazırlanmış videolar ve fotoğraflar müzik eklenerek birleştirilir ve içerikler eğlenceli hale getirilir.

Reels İnstagram keşfet sayfasında içerik paylaşımları arasında en çok tercih edilen sunum şeklidir. Özelliklede işletmelerin pazarlama ve reklam yönetimlerini uygulamalarında en etkileyici yoldur.

Reels Videosu Nasıl Hazırlanır?

İnstagramın kendi içerisinde bulunan araçlarla reels çekmek mümkün. Kısa ve eğlenceli videolar hazırlayarak takipçi etkileşimini arttırmak oldukça kolay. Videonun hazırlık aşamaları şu şekilde sıralanabilir;

 1. İnstagram mobil uygulamasını telefonunuza indirmeniz ve üye olmanız gerekiyor.
 2. İnstagram ana sayfada çıkan artı “+” işaretine tıklamanız ve ardından da “Reels Videosu” seçeneğine basmanız çekim hazırlık için yeterli olacaktır.
 3. Altta bulunan yuvarlak butona basılı tutarak çekime hızla başlayabilirsiniz. Efekt isteniyorsa alt sırada dizili seçenekler tıklanarak kullanılabilir.
 4. Müzik, video hızı, video saniyesi, video yerleşimi ve zamanlayıcı sol kenarda dizili bir şekilde görünmektedir. Örneğin; video saniyesi ayarlanırken 15 sn, 30 sn, 60 sn olacak şekilde istenildiği gibi ayarlanabilmektedir.
 5. Video çekimi tamamlandıktan sonra kapak fotoğrafını istediğiniz gibi düzenleyebilir ve ardından “Paylaş” butonuna basarak takipçi kitlenizle videoyu paylaşabilirsiniz.

Reels Videosu İpuçları

Basit video teknikleri kullanılarak kısa videolar paylaşma imkanı sağlayan instagram, reels videolarının izlenebilirlik oranını da oldukça arttırıyor. Reels, işletmelerin içerik paylaşım yöntemi olarak en çok tercih ettiği sunum şeklidir. En çok etkileşim alan bu yöntemin video hazırlık sürecinde kullanabileceğiniz ipuçlarını sıralarsak;

 1. Çekim yapılacak sahne planı ayarlanmalıdır. Arka plan ve zemin, çekim yapılan objeyi gölgede bırakmamalı, etkileyici bir sahne objeye odaklanmayı kolaylaştırmalı, dikkati dağıtmamalıdır.
 2. Doğru aydınlatma yöntemini kullanımak oldukça önemlidir. Çekim yapılmak istenen obje etkileyici bir şekilde izleyiciye sunulmalıdır. Küçük ledler, telefon lensleri, gün ışığı gibi birçok faktör doğru yerde doğru zamanda kullanıldığında ancak işe yarar hale gelmektedir.
 3. Ekipman kalitesi çekim sırasında oldukça önemlidir. Temel kamera hareketlerini sarsıntısız, yerinde ve doğru uygulama imkanı ancak ekipman ile sağlanabilmektedir.
 4. Video işleme uygulaması kullanmakta sizin için faydalı olacaktır. Ekstra yazı ve resim eklemek, farklı geçiş efektleri kullanmak, etkileyici renk seçimleri sayesinde video bütünlüğünü korumak kaliteli reels videosu ortaya çıkartmanıza yardımcı olacaktır.
 5. Anlatılmak istenen konu en fazla 1 dakika içinde etkileyici bir biçimde videoya yansıtılmalıdır.
 6. Hesabın tarzına uygun içerikler hazırlanmalıdır.
 7. İnstagram hesabınızda takipçi kitlesinizin en fazla etkileşimde olduğu saat aralıklarında paylaşım yapabilirsiniz. Takipçi kitlenin hangi saatlerde aktif olduğunu ise istatistikler sekmesinden öğrenerek etkileşimi arttırabilirsiniz.

Bunların yanında asıl formül kaliteli, ilgi çekici, özgün paylaşımlara yer veren ve içerik planı ile hareket edilen videolar hazırlamaktır. Reels özel hazırlanmalı, sizi ve işletmenizi yansıtmalıdır.

Çekilmiş Videolardan Reels Nasıl Yapılır?

Reels videoları instagramın keşfet sayfasında köşelerde ve diğer paylaşımlardan daha büyük olacak şekilde konumlandırılmıştır. Dolayısıyla reels videosu ölçeği sayesinde dikkat çekerek daha çok etkileşim alacaktır.

Reels videoları hazırlanırken anlık çekim özelliğini kullanmadan önceden çektiğiniz görüntüleri değerlendirmeniz mümkün. Reels Videosu sekmesinden girdiğiniz sayfa, çekim için hazır hale geldiğinde, anlık çekim tuşuna basmadan önce sol alt köşede yer alan galeri “+” işaretine tıklayarak galerinizden video veya resim eklemeleri yapabilirsiniz.

Reels videonuzun paylaşımını tamamladıktan sonra profil sayfanıza girerek videoya tıklayın ve sağ altta yer alan gönder butonuna basarak “Reels videosunu hikayene ekle” seçeneğine basmayı unutmayın. Bu şekilde instagram hikayenizde reels videonuzu paylaşabilirsiniz. Daha fazla etkileşim almak için hikayenizden bildirim yolu ile takipçilerinize yönlendirme yapmanız faydalı olacaktır.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.