Android

Saf Android Nedir, Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Saf Android Nedir?


İşletim sistemi Saf Android olan mobil cihazlar, son dönemlerde oldukça popüler olmakla birlikte yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. General Mobile şirketi ile birlikte hayatımıza giren bu işletim sistemi, standart Android işletim sistemine göre oldukça güvenli ve bir o kadar da hızlıdır. Peki, Saf Android nedir, avantajları ve dezavantajları nelerdir? Merak edilen bu soruların yanıtını, dilerseniz ayrıntılı ve detaylı bir şekilde birlikte inceleyelim.

Saf Android Nedir?

Saf Android, Google şirketi tarafından herhangi bir sistemsel değişikliye maruz kalmayan son derece özel bir işletim sistemidir. General Mobile şirketi ile birlikte hayatımıza giren ve son dönemlerde oldukça popüler olan bu işletim sisteminde, şirketlerin geliştirdiği uygulamalar ve çeşitli arayüzler bulunmamaktadır.

Kullanıcılar tarafından oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanan bu işletim sisteminde sadece Google’ın önerdiği Android uygulamalar bulunmaktadır. Dileyen kullanıcılar, tıpkı standart Android sürümlerinde olduğu gibi sonradan çeşitli uygulamalar veya temalar yükleyebilmektedir.

Saf Android Hangi Marka Telefonlarda Bulunmaktadır?

Saf Android işletim sisteminin bulunduğu markalar son dönemlerde oldukça merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Oldukça hızlı ve stabil çalışan bu işletim sistemi bazı Nexus, Google Pixel, Motorola ve General Mobile cihazlarında bulunmaktadır.

Yukarıda yer alan cihazların dışında kalan hemen hemen birçok marka standart Android sürümlerini kullanmakta ve kullanıcılarına kendi uygulamalarını sunmaktadır.

 

Saf Android İşletim Sisteminin Avantajları

Yavaş yavaş yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanan Saf Android avantajları ile son derece dikkat çekiyor. İşte, son dönemlerde oldukça sık tercih edilen işletim sisteminin dikkat çeken avantajları;

  • Standart Android işletim sistemi sürümlerine göre, söz konusu sistem oldukça hızlıdır.
  • Gereksiz uygulamalardan yoksun bir şekilde kullanıcılara sunulduğu için söz konusu sistem, kullanıcılarına daha fazla depolama alanı vaat etmektedir.
  • Üçüncü parti uygulamaların olmadığı işletim sistemi, kullanıcılara daha fazla pil ömrü sunmaktadır.
  • Söz konusu işletim sistemi, standart Android sürümlerine göre oldukça stabil ve güvenlidir.
  • Saf Android bir diğer bilinen adı ile Stok Android, diğer işletim sistemlerine göre daha erken güncelleme alabilmektedir.

 

Saf Android İşletim Sisteminin Dezavantajları

Saf Android işletim sistemi her ne kadar son derece avantajlı da olsa ne yazık ki bazı dezavantajları bulunabilmektedir. İşte, söz konusu işletim sisteminin dikkat çeken dezavantajları;

  • Stok Android işletim sistemi kullanıcılara oldukça yetersiz kişileştirme seçenekleri sunmaktadır.
  • Standart Android işletim sistemi sürümlerinde bulunan bazı temel özellikler, Stok Android işletim sisteminde ne yazık ki bulunmamaktadır.
  • Söz konusu işletim sistemi her ne kadar son dönemlerde oldukça popüler ve yaygın bir şekilde kullanılıyor olsa da bazı markalar, Stok Android işletim sistemini kullanmamaktadır.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.