Teknoloji Haberleri

Spotify Podcastlerine Ses Çeviri Özelliği Geliyor! Podcastler İçin Yeni Bir Çağ Açılıyor


Yapay zekanın geldiği nokta her ne kadar işlerimizi tamamlamamız konusunda bize yardım ediyor olsa da. Bir noktada korkutucu bir hâl almaya da başlamış durumda. Durum öyle ki Spotify, dublaj sanatçıları kullanmadan. Podcast yayıncısının kendi sesi ile podcast yayınlarını farklı dillere anında çevirebilecek.

Spotify Podcastlerine Ses çeviri özelliği geliyor! Söz konusu yapay zeka desteği, sadece Podcastler için değil. Liste oluşturma, düzenleme gibi konularda da Spotify bünyesine dahil edilecek. Ancak, işin korkutucu kısmı da önümüzdeki güncellemeler ile uygulamanın içerisine eklenecek.

Yapay zekanın geldiği son nokta, YouTube gibi platformlara gelen Dublaj özelliği gibi pek çok yenilik eklenmesini sağlayacak. İletişim çağının hızla gelişmesinde katkı sağlıyor. İşler yapay zeka yönünde öyle ilerlemiş durumda ki. Kimi projelerde yabancı dillerin anında çevrilerek zaman kayıpsız şekilde sunulması da hedefleniyor.

Peki, Spotify Podcastleri yapay zeka ile nasıl çevrilecek? Spotify Dublajları nasıl olacak?

Spotify Podcastleri Anlatanın Sesi İle Farklı Dillere Çevirebilecek

Spotify, Open.Aİ ile yaptığı anlaşma sonrasında platformunda. Podcast yayıncılarının sesini kullanarak podcastleri farklı dillere çevireceğine dair paylaşımlarda bulundu. Yapay zeka, anlatıcının sesini birebir alarak. Konuştuğu ve anlattığı şeyleri de birebir başka bir dile çevirerek.

Kendi yapay zeka öğrenme modelinden de yola çıkarak. Çevrilen cümleleri Podcast sahibine okutabilecek. Podcast sahipleri, gelir elde etme konusunda diğer ülkelerden de alacakları dinleme sayıları nedeni ile birkaç adım ileride olmayı da başaracak.

İşte, Spotify tarafından paylaşılan ve bir anda sosyal medya da paylaşılarak Viral olan tanıtım görüntüleri;

Videoda da dikkat çektiği gibi, içerikler “ses çevirme özelliği” adı altındaki özellik ile kolay bir şekilde İspanyolca diline çevrilebiliyor. Ancak, burada dikkat çeken nokta İspanyolca diline çevriliyor olması. Peki, bu detay neden önemli?

Spotify, Ses çeviri özelliği ne zaman diğer diler için gelecek?

Spotify Ses Çeviri Özelliği Sadece İspanyolca İçin Geliyor

Spotify ses çeviri özelliği, şu an için sadece İspanyolca diline çevirmek için karşımıza çıkıyor. Open.AI şirketi ile çalışarak aralarında bir köprü kuran Spotify şirketi. Söz konusu özelliğin çıktıktan sonraki ilerleyen süreçte diğer diller için geleceğini de söylemiş durumda.

Özelliğin, diğer dillere gelme adımlarında bilinen ilerleme şu şekilde olacak;

  • İspanyolca,
  • Fransızca,
  • Almanca.

Dillerine sesli çeviriler mümkün durumda olacak. Şirket, sesli çeviri özelliği için geniş bir ilerleme takvimi hazırladığını da belirtmiş durumda. Yakın tarihte değil ancak ilerleyen dönemlerde bu özelliğin Türkçe dili için de gelmesi beklenenler arasında.

Spotify Sesli Çeviri Özelliği Anlatıcının Sesini Taklit Edecek

Yapay zeka ile ünlülerin seslerini taklit etmek, seslere istediklerinizi söyletmek son zamanların modaları hâline gelmiş durumdaydı. Ancak, özelliği anlık çeviri ile birleştirerek yararlı bir hâle getirme konusunda ilerlemek isteyen Spotify, Podcast anlatıcısının sesinden çeviriler yapmayı mümkün kılmış durumda.

Anlatıcı kişi kim olursa olsun, özellik yaygınlaştıktan sonra. Spotify sesli çeviri özelliği programına dahil olan herkesin sesi. Yapay zeka kullanılarak diğer dillerde taklit edilecek. Anlatıcı ses aynı ancak, anlatıcı ses başka bir dilde konuşarak aynı konuları çevrilmiş şekilde anlatmaya devam ediyor.

Söz konusu özelliğin, sosyal medyada herkes tarafından kullanıldığına şahit olarak aslında ne kadar gerçekçi sonuçlar çıktığını gözlemlemiştik. İşte, yapay zeka tarafından sesleri taklit edilen bazı ünlüler ve ortaya çıkan gerçekçi sonuçlar;

Sesli Çeviri Özelliği YouTube İçin De Gelecek Mi?

Spotify sesli çeviri özelliği, sosyal medyanın dilinen düşmez hâle gelmeyi başardı bile. YouTube, Spotify’dan önce bu konuda adımlar atmaya başladı. Ancak, henüz gelişmeleri paylaşma konusunda seçtikleri yavaş ilerleyiş nedeni ile aynı Hype oranını yakalayamadılar.

Mr.Beast gibi kanallarda gördüğümüz dublaj özelliğinin, yapay zeka tarafından yapılan bir sürümünün. Otomatik çeviri özelliğinde olduğu gibi neredeyse her kanala gelecek olması bekleniyor. Yapay zeka, kendi sesini kullanarak videolardaki otomatik çeviri alanlarını/manuel çeviri alanlarını seslendirerek videoların daha fazla kitleye ulaşmasını sağlayacak.

Makine öğrenmesi özelliği ile ilerleyen yapay zeka ile çalışacak olan şirketler, her geçen gün daha da gelişmiş dublaj özelliği ile karşımıza çıkabilir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.