Oyun Tanıtımları

Stardew Valley Rol Yapma Oyunu

stardew2
Son yıllarda oyun severlerin rol yapma oyunlarına olan ilgili her geçen gün artmakta. Karakterinizi kendi isteğiniz doğrultusunda oluşturabilirken, oyunun ilerleyişine göre karakterinizi geliştirmeniz ise bu türün en zevk verici kısmı. Rpg türünde indie oyunlar yapmanıza imkan verem RPG Maker ile yapılmış olan oyunların arasından hem müzikleri ile olsun hem de oynayış şekli ile olsun sıyrılmayı başaran bir yıldız Stardew Valley.

Bir çiftlik oyunu olan Stardew Valley ‘i bir dönem çok meşhur olan facebook oyunu farmville ‘e benzetmek mümkün. Oyun kendine özgü bir hikayeye, ilerledikçe açılan yeni haritalara ve güzel dinamik bir oynayışa sahip. Oyunun yapımcılığını Chucklefish üstlenirken, geliştiriciliğini ise ConcernedApe yapmakta ve oyunumuz bir bağımsız yapımcı rol yapma simülatörü.

Oyunumuz bir hikaye kurgusu etrafında ilerlemekte, oyuna başladığımızda sıkıcı monoton bir iş hayatınız var ve bir gün büyük babanızın öldüğünü öğreniyorsunuz. Büyük babanızdan size bir çiftlik miras kalıyor ve otobüs ile çiftliğe gittiğinizde çiftlik yapılacak bir ton iş olduğunu görüyorsunuz. Oyunumuz bu şekilde başlıyor.

Oyunda bulunduğunuz kasaba ilk başlarda küçük gibi gelse de aslında yeterli seviyede büyük bir kasaba. Oyun içinde yapmanız gereken görevler oluyor bu görevler birisi de kasabadaki bütün insanlarla tanışmanız. Oyunda insanlarla aranızı iyi tutmanız çok önemli, sosyal birisi olmanızı istiyor oyun.

Oyunda sadece çiftçilik yapmıyorsunuz bu arada hayvancılık, madencilik ve balıkçılık gibi seçenekler de mevcut. Bazı ilerlemeler yapmanız için bunların hepsinde gelişmeniz gerekiyor. Bir süre normal emeğinizle çiftçilik yaptıktan sonra, ufak ufak madenciliğe girebilirsiniz. Belirli madenleri topladıktan sonra ise çiftçiliğinizi otomatik sulama sistemi gibi sistemler ile otomatiğe bağlayıp. Hayvancılık ve ya balıkçılık yapabilir ve madenciliğe devam edebilirsiniz. Oyunun bana göre en önemli kısmı madeni tamamlamak. Madeni son kata kadar tamamlayıp diğer alanlara yönelmeniz gerekmekte. Her katta çıkan madenler diğerlerine göre farklılık gösteriyor ve hepsi de önemli. Oyuna 4 mevsim var ve her mevsim aldığınız mahsul birbirinden farklı.

Oyunun eksi yönü olarak değerlendirebileceğim özellikleri ise. Oyunu ortalama 50-75 saat arasında bitirmeniz mümkün, aslında oyun bitmiyor ama oyunda yapacak bir amacınız kalmıyor. Eğer amaçsız devam etmek istiyorsanız ölene kadar çiftçilik yapabilirsiniz. Onun haricinde oyunda kayıt sistemi yok, aslında var da biz kendimiz kayıt edemiyoruz. Sadece uykuya daldığınızda gün bitiyor ve oyununuz kayıt olmuş oluyor.

Son yıllardaki rol yapma oyunu kalıbını kırmış kendine özgü bir tarzı olan Stardew Valley ‘i steam üzerinden sadece 24 liraya satın alabilirsiniz. Uygun fiyatı ile mutlaka alıp oynamanızı tavsiye ederim. Son olarak oyunun şu an yayınlanmış bir Türkçe yaması yok, fakat resmi olmayan bir yama üzerinde çalışmalar sürüyor.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.