Diğer Yazılarımız

Ters Bayrak Ne Anlama Gelir?

Nedir bu ters bayrak nereden çıktı? Gelin öncelikle bu konu hakkında biraz konuşalım ve akabinde ters bayrak ne anlama gelir detayına inelim. Ters bayrak ne anlama gelir diye merak ediyorsanız kısaca şu şekilde açıklayıp konuyu detaylıca inceleyelim. Bayrak kutsal olduğundan bir mesaj ve savaş durumlarında ülkemiz ve eski Türk devletlerinde savaşı karşı mücadeleyi simgelemektedir. Bu gibi özel durumlarda bayrağımızın ters hali asılır veya bununla düşmana bir mesaj iletilir. Bu konu özellikle bazı siyasi liderlerinde kullanmasıyla tekrar gündeme gelmiş durumda.

Bizlerde bu konunun doğru şekilde bilinmesi için bu konu hakkındaki detayları sizlerle paylaşacağız. Ters bayrak ne anlama gelir konu hakkında detaylara göz atalım hep birlikte.

Ters Bayrak Neyi Simgeler?

Ters bayrak bayrağın normaline göre ters olarak düzenlenmiş halidir ve genellikle bir mesaj içermektedir. Özellikle eskiden kalma bir adet olduğundan savaş zamanlarında kullanılmaktadır. Son olarak İstiklal savaşında kullanılmıştır. Türk kültürüne göre savaş zamanlarında açılan bu bayrak birçok anlam taşımaktadır. Zafer partisi lideri Ümit ÖZDAĞ’ın partisinin kullanmış olduğu ters bayrak özellikle sosyal medyada çok fazla etkileşim almış durumda. Yaşanan bu olayların ardından gündeme gelen ters bayrak neyi simgeler konusu aslında oldukça eskiye dayanan ve önemli bir konudur.

Türklerde Ters Bayrak Ne Anlama Gelir?

Ülkemizde bayrak son derece kutsaldır. Ve bayrağa yapılan her türlü saldırının büyük cezaları ve toplum tarafından hoş karşılanmayan durumlar doğurmaktadır. Kutsal olan bayrağımızın üzerinden verilen mesajlarda çok önemlidir. Özellikle savaş zamanlarında bayraklarımız renk ve şekil değiştirebilmektedir. Örneğin yapılan asgari tatbikat da cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın arkasında yer alan bayraklar arasında siyah bir sancak yer aldı. Bu verilecek bir mesaj içermekteydi. Kimileri bunu savaşa hazırız olarak kimileri de göz dağı olarak yorumladı.

Ters bayrak ne anlama gelir diye merak ediyorsanız ters bayrağında bu şekilde bir hikayesi bulunmaktadır ve özellikle savaş zamanlarında Türk devletleri tarafından kullanılmaktadır.

Osmanlı’da Ters Bayrak Ne Anlama Gelir?

Türk kültür ve geleneklerinde bayrağın önemi Osmanlı devleti hatta ondan öncesinde kurulan Türk devletlerine kadar uzanmaktadır. Her kurulan devletin kendine ait bir bayrağı ve kutsal bir davası bulunmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu’nda “Ters Bayrak” savaş zamanlarında kullanılan bir iletişim aracı olarak bilinmektedir.

Ters Bayrak birlik komutanları tarafından düşman veya başka birliklere belirli bir mesajı iletmek amacıyla kullanılırdı. Özellikle ateşkes, teslim olma ve yardım çağrısı gibi durumları ifade etmek için bayrağın normalde beklenen ya da kabul edilen pozisyonunun dışında bir konumda tutulması olarak tanımlanır bu durum daha çok. Bu yapılan eylem düşman veya diğer birliklere belirli bir mesajı iletmek için bayrağın alışılmadık bir şekilde sergilenmesi anlamına gelirdi. Osmanlı İmparatorluğu’nun geniş tarihinde bu terimin ne zaman ve hangi bağlamda kullanıldığına dair kesin ve detaylı bilgi yer almamaktadır.

Osmanlı’dan günümüze kadar gelen birçok örf ve adetle birlikte bu tarz anlamlı şeylerde süregelmeye devam etmektedir. Osmanlı zamanında kullanılan ters bayrak ülkemizde de ara ara siyasi liderle tarafından kullanılmaya devam etmektedir.

Ters Ay Ve Yıldız Ne Anlama Gelir?

Ters ay ve yıldız bazı özel ve anlamlı günlerde kullanılan bir bayrak türüdür. Ne anlama gelir? Ve niçin kullanılır diye merak ediyorsanız özellikle savaş ve olağanüstü durumlarda ülkenin içinde olduğu duruma karşı düşmanlara karşı bir anlam ifade etmesi açısından çok önemli bir eylemdir. Bunun gibi birçok bayrak çeşidi bulunmaktadır. Örneğin siyah sancak, Hilafet sancağı ve Ters bayrak gibi özel bayraklar bazı ülkeler tarafından bilinmekte ve verilen mesajlar alınmaktadır.

Ülkemizde özellikle savaş ve savaşa hazırlık durumlarında açılan ve bu ters bayrağın üzerinde Osmanlı Türkçesi kullanılarak Allah, Namus, Vatan ve İttihad (Birlik) yazmaktadır. Bu yüzden ters bayrak oldukça önemli ve ülkemiz adına kutsal sayılmaktadır. Son zamanlarda bu bayrak teröristlerle yapılan mücadelelere karşı kullanılmakta olup mücadele sona erene kadar bu bayrağın kullanılmaya devam edileceğine burgu yapılmıştır. PKK terör örgütü ile yürütülen yoğun mücadele döneminde ülkemize güçlü ve birlik olma çağrısı yapan yetkili isimler ara ara bu tarz bayraklı paylaşımlar yapmaktadırlar.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.