Teknoloji Haberleri

Twitch Toxiclere Yayın İzleme Yasağı Getirdi! Twitch Yayın İzleme Banı Nedir? Nasıl Atılır?


Twitch yayın izleme banı nedir? Twitch yayın izleme banı nasıl atılır? Twitch gibi yayın platformlarında canlı yayına anında tepki verebilen Chat sisteminin olması kimi zaman iyi sonuçlar getiriyor olsa da kimi zaman Toxic insanlar ile uğraşmanıza neden olabiliyor.

Twitch’de yayınlarınıza gelen ve Toxic davranışlarda bulunarak sizi rahatsız eden insanları yayından /ban komutunu kullanarak banlayabiliyor, canlı akış ile entegre durumda olan Chat alanına mesaj yazmasını engelleyebiliyordunuz.

Her ne kadar Toxic izleyicileri Chat ortamından bu şekilde uzaklaştırabiliyor olsanız da yayınlarınızı izlemelerini engelleyemiyor, kendi hesaplarından yayınlarınızı izlemelerine izin veriyordunuz. Twitch, geçtiğimiz günlerde birkaç yeni güncelleme getirdi.

Getirdiği güncellemelerden en dikkat çekeni ve belki de yayıncılık hayatınızda işinize yarayacak olanı. Twitch yayın izleme banı olabilir.

Twitch Yayın İzleme Banı Nasıl Atılır? Twitch Yayın İzleme Banı Aktif Etme

Twitch yayın izleme banı nedir? Konusuna değindik ve ne olduğunu öğrendik. Peki, aktif olarak yayın yapıyorsanız ve Chatinizde, izlemesini istemediğiniz kişiler varsa onlara yayın izleme banı atarak yayınlarınızı izlemelerini nasıl engellersiniz?

Söz konusu özelliği kullanabilmek için yayıncı panelinizden aktif hâle getirmeniz gerekmekte. Söz konusu aktiflikten sonra, Chatinizden daha önce /ban komutu ile banladığınız ya da güncel olarak banlayacağınız kişileri yayın izleme yasağı ile uzaklaştırabilirsiniz.

Twitch yayın izleme banını aktif etmek için izlemeniz gereken adımlar bu şekilde;

  • Buraya tıklayın ve Twitch yayıncı hesabınız ile giriş yapın (sorun yaşamanız durumunda Twitch hesabınıza girin, profil fotoğrafınıza tıklayın ve yayıncı paneli seçeneğini seçin, aynı ara yüze ulaşabileceksiniz.),
  • Sağ tarafta yer alan listeden Ayarlar ve ayarların altında bulunan Denetim alanına gelin,
  • Açılan sayfada en aşağıya gelin,
  • Sayfanın en altında yer alan “Banlı kullanıcıların yayını izlemesini engelle” seçeneğini aktif hâle getirin.

Söz konusu ayarlamadan sonra Twitch sohbetinde banladığınız kullanıcılar kendi hesapları ile ve aynı internete bağlı kaldıkları sürece hesapları olmasa bile yayınınızı izleyemeyebilecekler.

Söz konusu özellik kişiye özel bir şekilde şuan için açılamamakta. Ancak ilerleyen güncellemelerde Chat banı olduğu gibi izleme banı da ayrı ayrı atılabilir gibi gözüküyor.

Yayın İzleme Banı Cross Ban Sisteminde de Geçerli Mi?

Twitch yayın izleme banı nedir? Kısmında söz konusu özelliğin ne olduğundan bahsettik. Özellikle Cross ban sistemi olarak bilinen ve bir yayıncıdan ban yediğinizde o yayıncı ile anlaşmalı olan diğer yayıncıların kanalından da banlandığınız sistemde. İzleyiciler yayın izleme engeline takılır mı?

Evet, Twitch platformunda bulunan Toxic kullanıcılar, Chattan ne şekilde ban yemiş olurlarsa olsunlar; “Banlı kullanıcıların yayını izlemesini engelle” seçeneği aktif olan ve Cross banlama sisteminin açık olduğu her kanalda yayın izleme yasağı alabilir.

Yayıncılar, ban kaldırma talepleri üzerinden ilerleyerek yayın izleme yasağına sahip olan kullanıcıların banını kaldırabilirler. Ancak, artık bu özelliğin açık olduğu kanallarda banlı olan kullanıcılar ban kaldırma taleplerinde bulunduklarında Canlı yayında ban kaldırma taleplerini inceleyen yayıncıların ne tepki verdiğini gözlemleyemeyecek.

Twitch yayın izleme banı nedir? Ve nasıl yapılır adımlarını uygulayarak canlı yayınlarınızı izlemesini istemediğiniz kullanıcıları kanalarınızdan uzaklaştırabilirsiniz.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.