Sosyal MedyaTeknoloji Haberleri

Twitter’ın Yeni Rakibi: Project 92 Nedir? Meta’nın Twitter Uygulaması Ne Zaman Çıkacak?


Meta, piyasadaki sosyal medya uygulamalarına rakip olarak adımlar atmaya devam ediyor. Twitter’ın yeni rakibi olarak da bilinen Project 92 ile yeni nesil Twitter deneyimini kullanıcılara sunmaya hazırlanıyor.

Project 92 Nedir? Ne zaman çıkacak ve özellikleri ne olacak? Özellikle Twitter’ın Elon Musk tarafından satın alınmasından sonra pek çok Twitter çalışanı da uygulamanın kötü yönde ilerlediğini söylemlerinde dile getirdi.

Başlarda mavi tik satışları ile başlayan değişimler. Twitter markasının X Corp adı altındaki, Elon Musk’a ait olan “Her şeyin uygulaması” şirketine bağlanması ile önü alınamaz değişimlere gitmeye başladı.

Mavi tik satışı ile birlikte bir nevi Premium Twitter kullanımının açılmasından sonra normal kullanıcılar ile abonelikleri olan kullanıcılar pek çok alanda birbirinden ayırılmaya başlamıştı.

Meta Twitter’a Rakip Olacak ve Tahtından mı Edecek? Threads Nedir?

Twitter, bireysel olarak ilerlemelerinde attığı yanlış adımlar ile pek çok firmanın önüne yol açarak kendilerine rakip olarak gelmesini sağladı. Her ne kadar kendilerine rakip çıkartma potansiyeline sahip bir durumda olsalar da kimi sosyal medya uygulaması da “Mavi Tık Aboneliği” güncellemesinden kendisine paylar çıkartmaya başladı.

Geçtiğimiz günlerde ekran görüntüleri sızdırılan Project 92, Ara yüz ve kullanım yönü olarak neredeyse Twitter’ın birebir kopyası gibi gözüküyor. Asıl adının Threads olması beklenen Proje, çıkışında farklı isimler ile de anılabilir.

ActivityPub olarak da bilinen cross sosyal medya platformu olarak çıkacak olan Project 92, Instagram takipçi sayısını kaybetmeden yeni uygulamayı da kullanmak isteyen pek çok kullanıcı için faydalı dokunuşlarda bulunabilecek.

Meta çatısı altında yapılan uygulama, Meta içerisinde bulunan uygulamalar ile de sağlıklı bir biçimde çalışabilecek. Bu sayede hesaplarınızı diğer uygulamalar ile bağdaştırarak takipçilerinizi kolay bir şekilde Project 92 platformu içinde tekrar edinebileceksiniz.

Instagram Profiliniz ile Otomatik Hesap Açma Seçenekleri

Özellikle biyografi alanları ve kişisel bilgileri doldurma konusunda iyi değilseniz ve hatta bununla tek tek uğraşmak istemiyorsanız. Project 92 projesinin sizler için de iyi bir çözümü bulunuyor.

Meta şirketinin “yeni nesil Twitterolarak nitelendirdiği Project 92, meta çatısı altında olmasından dolayı. Uygulama içerisinde giriş ve hesap oluşturma seçeneklerinde Instagram hesabınızı kullanmanıza da izin vermekte.

Direkt olarak Instagram hesabınızdan kişisel verilerinizi çekecek olan uygulama, Instagram profilinizin Twitter’a dönüşmüş halini sunacak diyebiliriz.

Elbette hâlen dileyen kullanıcılar sıfırdan, diğer meta uygulamalarından bağımsız üyelikler açarak tertemiz bir Project 92 yani diğer adı ile Threads deneyimi yaşayabilirler.

Threads Şimdiden Pek Çok Ünlü İsim ile Anlaşmış Durumda

Meta’nın yeni sosyal medya uygulaması Project 92 yani diğer adı ile Threads, pek çok ünlü isim ile anlaşma yaptıklarını ve proje sorunsuz bir şekilde çıkışını gerçekleştirdikten sonra uygulamayı kullanmaları konusunda söz aldıklarını dile getirdi.

Her ne kadar tüm isimler açıklanmamış olsa da sızan görsellerin yanı sıra sızan 3 farklı isim de dikkat çekmekte. Meta’nın yeni nesil sosyal medya uygulaması Project 92 ile birlikte kullanıma başlayacak olan o ünlü isimler;

  • DJ Slime.
  • Oprah Winfrey.
  • Dalai Lama.

Tüm bu isimlerin yanı sıra, ülkemizden de pek çok kullanıcı yeni projenin hayata geçmesini bekliyor. Öyle ki, Meta çatısı altında olmayan ve kendince bağımsız şekilde Twitter alternatifi olmaya çalışan uygulamalara yönelimler de başlamış durumda.

Teknoloji sever kullanıcıların yorumuna göre yapılan platform değiştirme isteğinin temel sebebi Elon Musk’ın yönetimi eline aldıktan sonra pek çok kullanıcı için sorun oluşturacak olan güncellemelerde bulunmuş olması.

Project 92 Ne Zaman Çıkacak?

Meta tarafından geliştirilen ve Twitter’ın yeni nesil rakibi Project 92 olarak tanıtılan uygulama, henüz tasarım ve geliştirilme aşamasında.

Tasarım aşamasında olmasına rağmen bazı sızıntılar ile uygulamayı ilk kullanacak olan bazı ünlü isimler ve tasarımın detayları ortaya çıktı. Ancak, uygulamanın ne zaman tam olarak kullanıma sunulacağı bilinmiyor.

Kimi kullanıcılara ve teknoloji yazarlarına göre Meta’nın Project 92 adını verdiği Threads, yakın zamanda çıkış için hazır bir hale gelebilir. İş yükü konusunda ciddi dağılımlara gitmiş olan Meta, özellikle Twitter’ın içinde olduğu “düşüş dönemi” kavramından yararlanmak istiyor.

Yani, önümüzdeki 3 ay içinde yeni gelişmeler ile Project 92 ile ilgili haberler duyabiliriz. Ancak, önümüzdeki 3 aydan önce için herhangi bir sızıntı olmaması durumunda yeni bir güncelleme gelecek gibi durmuyor.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.