Oyun Dünyası

Valorant Ranked Nasıl Girilir?

Riot Games tarafından geliştirilmiş bir oyun olan Valorant dünya üzerinde birçok oyun sever tarafından tercih ediliyor. Oyunun rekabetçi modunun açılması ile birlikte birçok oyuncu Valorant Ranked nasıl girilir sorusunu soruyor. Rekabetçi sistem çok fazla ilgi görüyor ve bu sisteme girebilmek için belli koşulları karşılamak gerekiyor.

Valorant Ranked Sisteminin İşleyişi

Valorant Ranked sistemine açıklık getiren yine Riot Games oldu. Bu sistemin derecesiz mod ile aynı oyun içi kurallara sahip olduğunu belirten geliştiriciler format açısından da farklı bir gereksinim öne sürmediler. Valorant Ranked sistemi açabilmek için şu şartların yerine getirilmesi gerekiyor:

  • Rekabet modu açabilmek için öncelikle 20 tane derecesiz karşılaşmada başarılı olmak gerekiyor.
  • IŞIYAN adı verilen en üst kademe dışında her biri 3 aşamadan meydana gelen 8 farklı kademe bulunuyor. Bu kademelerden en fazla ikisinde 5 oyunculu grup ile sırada yer alabilirsiniz.
  • Valorant Ranked system sıralamasında son 14 gün içinde karşılaşma oynanmaz ise kademeler görünmüyor. Fakat bu kademeler görünmese de arka planda yer alır.
  • 20 tane derecesiz karşılaşmayı aldıktan sonra ise rekabetçi modda yer alabilmek için 5 tane de rekabetçi maçı oynamanız isteniyor.

Sistem oyuncuları yormayacak şekilde işliyor. Fakat her aşamanın kusursuz olmasına önem verilmesi gereklidir. Ligin belli olabilmesi için oyuncuların mutlaka 5 maç oynaması gerekiyor. Bu maçlar sonrasında performansınızın durumuna göre sistem sizi bir kümeye yerleştiriyor.

Arkadaşlarla Sıraya Girmek Mümkün Mü?

Bu oyunu eğer arkadaşlarınız ile oynamak istiyorsanız 5 kişilik bir parti yapmanız gerekiyor. Bu grupla istenilen standartları sağlayabilirseniz sıralamaya girerseniz. Bununla birlikte oyunda MMR/ ELO sistemi bulunuyor. Güçlü performans sergilediğinizde ve arka arkaya birçok maç kazanırsanız mutlaka yükselme alabilirsiniz. Fakat maçları kaybetmeye başlarsanız o zaman düşmeler başlayacaktır.

Valorant Ranked sıralama için belirli sürelerde rekabetçi oyunlar oynamanız gerekiyor. Sıralama konusunda hareketsizlikler izleniyor. Eğer oyuncular 14 gün içerisinde oyuncular rekabetçi bir maç oynamak istemiyor ise hesaplar etkin değildir şeklinde değerlendiriliyor. Bu şekilde algılanan hesaplarda da rütbeler gizleniyor. Bu süreden sonra ilk maçı tekrar oynarsanız sıralamanız yeniden görünmeye başlayacaktır. Bu durum Riot rütbenizi bozmuyor. Yalnızca oyuna geri dönüş yapana kadar rütbenizin gizlenmesini sağlıyor. Yani kişiler diledikleri zamanlarda oyunlardan uzak kalabilme avantajı yakalıyor.

 

Valorant Oyununda Kademe ve Küme Nedir?

Valorant Ranked girmek kadar merak edilen bir diğer konuda kademe ve kümelerdir. Riot Games bu konuya da detaylı bir açıklama getiriyor. Oyunda 8 farklı kademe bulunuyor ve her kademede de 3 tane aşama yer alıyor. Bu kademeler demir, bronz, gümüş, altın, platin, elmas, ölümsüzlük ve en yüksek seviye olan Radyant’tır. Kademe ilerlemesinde çok önemli olan detay ise oyunu kazanmaktır. Çok yüksek performans gösteren oyuncuların oyunda ki kademe ilerleyişi son derece hızlı olacaktır. Bunun yanında eğer kişiler düşük bir performans gösterirse ve oyunu kaybederse kademelerde gerileme başlayacaktır. Kısacası oyuncuların sürekli olarak kendini geliştirmesi rakipler karşısında daime yüksek performans göstermeye çalışması gerekiyor.

 

Valorant Oyununda Eşitlik Çalışmaları

Riot Games açıklamalarına göre ise oyuncuların eşit koşullarda oyun oynayabilmesi için birtakım önlemlerin alındığı da belirtildi. Oyunda bulunan karşılaşmalar benzer sayılarda oluşacak ve gruplar arasında geçecek. Yani oyuna giren takımda üç kişi bulunuyorsa karşı tarafın da grubunda üç kişi bulunmasına önem verilecek anlamına geliyor. Valorant oyununun en önemli detayı ise oyun içi performansınızdır. Oyun içinde ki performansınız toplam galibiyet sayınızdan çok daha büyük bir önem taşıyor. Kısacası yenilgi alsanız dahi eğer performansınız yüksek ise yine de elo’nuzda önemli düşüşler olmayacaktır.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.