Sosyal Medya

WhatsApp 2 Milyar Kullanıcıyı Aştı

2014 yılında bildirilen 19 milyar dolar karşılığında Facebook tarafından satın alınan popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın şu anda dünya çapında 2 milyar kullanıcısı var. Çarşamba günü resmi bir blog gönderisinde dönüm noktasını açıklayan şirket, hizmetin arkadaşlarının iletişim halinde kalmasına, ailelerin ihale anlarını birbirleriyle paylaşmasına, ortak çalışanların işbirliği yapmasına ve işletmelerin büyümesine izin verdiğini söyledi.


WhatsApp ayrıca, uygulamanın WhatsApp üzerinden gönderdiğiniz bilgileri güvende tutan ve bilgisayar korsanlarından ve suçlulardan korunmanıza yardımcı olan uçtan uca şifrelemeyi de vurguladı. Mesajlar yalnızca telefonunuzda tutulur ve aradaki hiç kimse mesajlarımızı okuyamaz veya çağrılarınızı dinleyemez, biz bile değil. Özel görüşmeleriniz sizinle ve alıcı arasında kalır. ”

Facebook, kullanıcılarını özel çevrimiçi iletişimlerinde korumak için anlık mesajlaşma hizmetini uçtan uca şifreleme ile koruma taahhüdünü yeniledi.

Bununla birlikte, birçok iddianın suçluların yasadışı faaliyetlerini cezasız bir şekilde yerine getirmesini sağlayan hava geçirmez dijital şifreleme konusundaki hükümet incelemelerinin artırıldığının farkında olan şirket, “kötüye kullanımın yanı sıra sektör lideri teknoloji uzmanlarıyla (ve bu teknolojiyi kullanarak) gizlilikten ödün vermeden sorunları bildirmek için kontroller ve yollar sağlayın. ”

WhatsApp, çoğu durumda yasaların uygulanmasının bir mahkeme emriyle bile kullanıcı verisi almasını sınırlayabilen “uçtan uca şifreleme” kullanır.

Sosyal ağ, Facebook ve Instagram dahil olmak üzere mesajlaşma uygulamalarında uçtan uca şifrelemeyi artırmak için çalışıyor. WhatsApp, 2019’un sonuna kadar her ay 2.5 milyar aktif kullanıcısı olan ana şirketi Facebook’tan sonra 2 milyar eşiğini geçen ikinci sosyal medya platformudur.

Facebook, 2014 yılında WhatsApp’ı 19 milyar ABD doları karşılığında satın aldı ve mesajlaşma uygulaması.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.