Teknoloji Haberleri

WhatsApp Diğer Uygulamalarla Mesajlaşma Özelliğine Kavuşacak

WhatsApp diğer uygulamalarla mesajlaşma güncellemesi alıyor. Desteklenen tüm üçüncü parti uygulamalar ile mesajlaşma sağlanabilecek. Üstelik, tek uygulamadan.

WhatsApp, güncellemelerini bir süredir Avrupa Birliği yasalarına göre düzenlemeye başlamıştı. Diğer uygulamalar ile mesajlaşabilme özelliği de AB yasalarına göre istenen bir durumda. AB sözcüleri, WhatsApp’ın kimi ülkelerde tek elleşmeye gitmesinin önüne geçmeyi planlıyor.

Destek vermeyi tercih eden mesajlaşma uygulamalarını WhatsApp hesaplarınıza bağlayarak tek bir uygulama üzerinden mesajlaşmak için kullanabileceksiniz. Tek elleşme konusunu doğrudan etkilemese de diğer uygulamaların kullanım oranını kesinlikle arttıracak bir adım.

WhatsApp Diğer Uygulamalarla Mesajlaşma Özelliği Sadece AB Ülkelerinde Olabilir

AB sözcüleri alınacak olan kararları doğrudan AB ülkelerini etkilemesi amacı ile alıyor. Bu nedenle, WhatsApp’a eklenecek olan özelliğin Global çapta kullanıma açılıp açılmayacağı da meçhul.

Apple’ın Type-C şarj girişlerine geçişte de benzer durumlar yaşanmıştı ancak Apple, üretimini sadece AB ülkeleri değil Global çapta yapma kararı almıştı. WhatsApp’da benzer yolları izleyerek herkes için bu özelliğin açılmasını sağlayabilir.

Sadece Destek Veren Uygulamalar Kullanılabilecek

API üzerinden çalışması beklenen özellik, WhatsApp uygulamasında diğer uygulamaların oturumu açılması ile çalışabilecek.

Bu nedenle, özelliğin her platformda kullanılabilmesi için diğer uygulamaların bu özelliği destekler nitelikte güncellemeler alması gerekiyor.

Uçtan uca şifreleme özelliği ile mesajların güvenli tutulabilmesi için atılacak adımların da hesaba katılması ile birlikte. Özellik, pek çok uygulamaya gelirken bazı sorunlar yaşanmasına neden olacak.

API (iki farklı yazılımın belirli koşullarda haberleşebilmesini sağlayan sistem) üzerinden kullanılacak olan özellik. Sadece WhatsApp tarafından izin verilmiş mesaj alanlarının okunmasını sağlayarak WhatsApp mesajlarının güvenli kalmasını sağlayabilecek.

2024 Yılının İkinci Çeyreğinde Çıkabilir

Söz konusu güncelleme için kararlar ilk olarak 2023’ün başlarında alınmıştı. WhatsApp’ın güncelleme listesine göre yeni geliştirilmeye başlanan özellik IOS ve Android Beta test kullanıcıları için açılmış durumda.

Henüz mesajlaşma servisi bağlanamayan arayüz. Geliştirilerek 2024 yılının ikinci çeyreğinde tüm kullanıcılar için sunulabilir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.