Teknoloji Haberleri

WhatsApp Sesli Mesajları Yazıya Dönüştürmek İçin Hazırlanıyor!

WhatsApp, Sesli Mesajları Yazıya Dönüştürecek Güncellemenin Amacı Ne?


WhatsApp Sesli mesajları yazıya dönüştürecek olan güncelleme yolda! Herkes için erişilebilir ses deşifre güncellemesi ile. Artık sesli mesajları dinlemeden okuyabilmek mümkün olacak!

Gelişen teknolojinin yanı sıra gelişen teknolojik uygulamalar da her geçen gün hayatı kolaylaştırma yönünde adımlar atıyor. WhatsApp, sesli mesajları yazıya çeviren güncellemesi ile basit bir güncelleme yayınlayacak gibi gözüküyor olsa da. Ses deşifre yönteminin geliştirilmesi pek çok alanda sesli mesajlar içindeki önemli bilgileri yazıya aktarmayı kolaylaştıracak.

2020’nin sonlarında gelmesi planlanan bu özellik, bazı güncellemelerin önem sırasını değiştirmesi nedeni ile 2023 Yılının ikinci yarısında karşımıza çıkmak için hazırlanıyor.

WhatsApp, Sesli Mesajları Yazıya Dönüştürecek Güncellemenin Amacı Ne?

Ses deşifre etme, gönderilen mesajlar içindeki önemli metinleri yazıya dönüştürme işlemleri. Özellikle uzun sesli mesajlarda oldukça yorucu ve kafa karıştırıcı olabiliyor.

WhatsApp, ses deşifre etme güncellemesi ile kullanıcıların sesli mesajlar içindeki önemli bilgileri almasını kolaylaştırmayı hedefliyor. Güncelleme ile birlikte pek çok kullanıcı artık;

  • Gönderilen uzun sesli mesajları okumak zorunda kalmayacak.
  • Sesli mesajlar içinde not alınması gereken kısımları direkt metin erişimi sayesinde not alabilecek.
  • Karmaşık ortamlarda dinlenmesi zor olan ses kayıtlarını metin olarak okunabilmesini sağlayacak.
  • İşitme sorunu yaşan ve az işitme sorunu yaşayan tüm kullanıcıların. Sesli mesajlar özelliğine gelen güncelleme ile birlikte söylenen cümleleri anlaması sağlanacak.

WhatsApp sesli mesajları yazıya aktarma güncellemesi ilk olarak 2020 yılının sonlarında duyuruldu. Ancak, o kadar zaman geçmesine rağmen 2023 yılı içinde, Beta güncellemeleri notları arasında söz konusu güncelleme hakkında paylaşımlar yeni yeni yapılmaya başlandı.

WhatsApp Ses Deşifre İşlemi İçin Yapay Zekadan Destek Alacak!

WhatsApp yeni güncellemesi ile sesten metine dönüştürme işlemini tüm kullanıcılara açacak. Ancak, söz konusu deşifre yöntemi için yapay zeka kullanımından destek alınacak.

Geliştirilen yapay zeka ve yüksek kelime haznesini göz önünde bulunduracak olursak. Gönderilen sesli mesajların dili fark etmeksizin metinlere dönüştürülmesi hedefleniyor. Gürültü azaltma, metinleri analiz etme ve konuşmaları yazıya dönüştürme konusunda ilerleyen WhatsApp.

Meta’nın kendi bünyesinde bulunan Aİ tabanlı yazılımları kullanmayı hedefliyor. Telefonun sistem diline göre çalışacak olan sesten metine dönüştürme sistemi. İlerleyen günlerde farklı dilde gelen sesleri sizin dilinize göre çevirerek metin haline getiren bir güncelleme alabilir.

WhatsApp Sesten Metine Çevirme Güncellemesi Ne Zaman ve Kimler İçin Yayınlanacak?

WhatsApp sesten metine güncellemesi ilk olarak beta programında yer alan kullanıcılar için yayınlanacak. Söz konusu beta programına katılmak için AppStore veya Play Store üzerinden WhatsApp bölümüne giderek;

Betaya katıl seçeneklerini seçmeniz gerekmekte. Söz konusu beta sürecine katılımınız onaylandıktan sonra söz konusu güncellemeleri diğer kullanıcılardan önce kullanabilir ve erişim hakkı kazanabilirsiniz.

Her güncelleme de olduğu gibi, bu güncellemede de ilk olarak Beta kullanıcılarına gelecek olan özellik. Karşılaşılan hatalara göre kullanıcıların beğenisine sunulacak ve geliştirilecek.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.