Bilgisayar GenelKücük Bilgiler

Wifi Şifre Kırma

WEP Şifreleme


Günümüzde hemen her evde modemler var ve insanlar internetsiz bir gün bile geçirmeye tahammül edemiyorlar. Herkesin kablosuz modemi olması güzel bir gelişme ama kablosuz modem güvenliğinin sağlanması, bu konuyu bilmeyenler için başlı başına bir sorundur. Hatta tehlikeli bir sorundur. Çünkü kötü niyetli insanlar, Wi-fi ağınıza girerek, kötü işler çevirebilirler. O yüzden bunu önlemek gereklidir. Bunun için de  wifi şifre kırma, wifi şifre öğrenme yöntemlerinin bilinmesi gerekiyor.

Basitçe bunun cevabı evettir. Ancak biz bu yazıda size öyle önemli ip uçları vereceğiz ki; dünyanın en iyi hackeri dahi sizin modeminizin şifresini kırdığı halde internetinizi kullanamayacak. Bu da siz değerli okurlara bizim biz ayrıcalıklı hediyemiz olsun. Hazırsanız başlayalım:

Siz de bazı hileler ve araçlar kullanarak Android cihazlardan, modemlerin Wi-Fi şifrelerini kırabilirsiniz. Android telefonlarda Wi-Fi şifrelerinin nasıl hackleneceğiyle ilgili ana konumuza girmeden önce, Wi-Fi şifre güvenliği türüyle ilgili bazı temel bilgileri ele alalım.

WEP Şifreleme

WEP; Wi-Fi güvenliğini sağlamak için sadece rakam karakterler kullanılarak yapılan bir şifreleme türüdür.  Tüm dünyada en popüler ve yaygın olarak kullanılan Wi-Fi güvenlik araçlarından biri değildir. Çünkü herhangi bir insan;  Kali Linux ve Aircrack Airmon araçlarını kullanarak bu tür Wi-Fi güvenliğini herhangi bir zorluk yaşamadan kolayca kırabilir ve hackleyebilir. Demek ki modeminizde WEP kablosuz şifre protokolünü kullanmamalısınız.

WPA Güvenlik

WEP şifreleme tekniğine göre daha güvenlikli bir metot olan WPA şifreleme sisteminde karakter harf ve rakamlar kullanılabilir. Ancak yüzde 100 güvenlik sağlamadığını, son birkaç yıldır ABD’li bir hackerin güvenlik açıklarını bulması ile artık biliyoruz. Biraz daha uğraştırıcı olan WPA kırma yöntemi için, donanımlı bir kablosuz alıcı adaptör ve güçlü işlemcili bir bilgisayar ve key list gerekiyor. Şifreler bazen 1 günde bazen de trafiğe göre daha kısa sürede kırılabiliyor.

Wi-Fi Korumalı WPS Şifreleme

Wifi kablosuz ağınızı korumak için bu yöntem de işe yarar ama (WPS),  yüzde 100 güvenli bir Wi-Fi güvenlik sistemi değildir. Bu korumayı aşmak biraz daha zordur ama imkansız değildir. Modeminde WPS onayı açık olanlar, her an WPS pin saldırısına açıktırlar. WPS pinler, tüm modemlerin fabrika ayarlarında belli olduğu için, modem kataloglarına ulaşanlar kolayca bu yoldan modeme sızabilirler.

 

Piyasada Wifi Kırıcı Android Programlar

Piyasada her gün yeni bir WiFi kırıcı android program satışa çıkıyor. Wi-Fi WPS WPA TESTER bu programlardan sadece birisidir. Root olsun veya olmasın, bir cep telefonundan bir modeme saldırıp bağlantısını kesmek, sonra da yeniden bağlanmaya çalışırken şifreleri havadan kapmak bu programın marifetidir.

 

AndroDumper Uygulaması İle Wi-Fi Hack

Bu programla da uzman olmadan wifi şifresi kırabiliyorsunuz. Ayrıntıları zaten programı indirdiğinizde kolayca görebileceksiniz ama; biz burada modem kırmanızı değil, modem kırıcılara karşı korunma yollarınızı anlatıyoruz.

Wifi Şifre Öğrenme Nasıl Önlenir?

Wifi kırıcı programlardan korunmanın bir yolu var. Modem şifrenizi ve kablosuz internet şifrenizi istediğiniz kadar karmaşık hale getirin, yine kırılabilirler. Ancak modem ara yüz şifresini karakter rakam ve harfle oluşturduktan sonra; her modemde MAC adreslerine izin verme seçeneğini kullanmanız yetiyor. Sizin izin verdiğiniz MAC adreslerine sahip cihazlar dışında hiç kimse giremeyecek. Üstelik modem ayarlarında, kaç kişinin  bağlanacağını da siz belirleyeceksiniz. Karşıdaki yabancı, şifrenizi görebilir ve kırabilir ama; modeminize giremez. Çünkü siz belirli MAC adreslerine izin vermiş olacaksınız.

MAC Adresleri Sınırla

MAC adreslerini belirlemek için, şöyle yapacaksınız. Diyelim ki evinizde 5 cihaz bağlantısı ile yetiniyorsunuz. Bu 5 cihazın tek tek MAC adreslerini alın; bir yere not edin. Modeminizde izin verilen MAC adresleri alanına bu adresleri girin. MAC adresi 1A:2B.3F:45:… şeklinde ilerler.  O zaman aklınıza şöyle bir şey gelebilir: Ya yabancı kişi, MAC adresini, benim izin verdiğim şekildeki MAC adreslerine göre belirlerse ne olacak? İşte bunu yapabilmesi için, sizin modeme giriş izni olan MAC adreslerini bilmesi gerekir. Bu bir tablet PC ya da telefon olabilir. Eper bu cihazlar, yabancının eline geçerse, MAC kopyalama yapabilir. Biliyorsunuz ki her telefonda MAC adres değiştirme imkanı vardır. Laptop ve masa üstü bilgisayarlarda da MAC değişimi yapılabilir.

Gördüğünüz gibi yüzde yüz güvenlik söz konusu değil ama yüzde 99 güvenlik söz konusu olabilir.  Modeminize bağlanacak olan cihazları, şifrenizi çalacak olan kimselere göstermemeniz sizin sorumluluğunuzda olacaktır. Bir diğer önlem; kablosuz ayarlarda frekans aralığını düşürmek ve daha az sinyal yaymasını sağlamaktır.  Örnek olarak 40 Mhz yerine 20 Mhz ayarlayabilirsiniz. Ayrıca her an, modeminizde aktif olarak bağlı olan kişileri de görebilirsiniz.  Sizin izin vermediğiniz kimsenin girmesi mümkün olmadığından, işiniz kolaydır. Her MAC adresini de kime aitse onun adını girerek isimlendirebilirsiniz. Wifi kırıcı programların gazabından kurtulmanız için başvurabileceğiniz tek güvenli yol MAC adres izinli korumadır.  Böylece sizden izin almadan ve siz MAC adres onayı vermeden hiç kimse bağlantı sağlayamaz. Wifi şifresi nasıl kırılır konusunu araştıran ve izinsiz şifre kırıcı programlarla başınızı belaya koyacak olan insanlardan kurtulmanın en kolay yolu olan MAC Adres izinli koruma yolunu seçerek, tüm bu tehlikelerden korunabilirsiniz.  Başkaları sizin modem şifrenizi bilseler dahi, kesinlikle modeme giriş yapamazlar.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.