Bilgisayar GenelKücük BilgilerOnarım,Hata Cözümleri.

Windows 11 Fare Çalışmıyor Ne Yapmalıyım?

Windows 11 fare çalışmıyor diye yakınan kullanıcılar sorunun nereden kaynaklandığını ilk etapta anlamaları zor olabilir. Çünkü bilgisayar farelerindeki problemler hem yazılım hem de donanım taraflı olabilir. Bu makalede sorunun neden ortaya çıktığını ve sorunun genel çözümlerini bulabilirsiniz.

Windows 11 Fare Çalışmıyor Neden Olabilir?

 • Kablosuz farelerde pilin bitmesi
 • Kablolu farelerde kablonun veya usb portunun hasar görmesi
 • Genel olarak farenin hasar görmesi
 • Bilgisayar USB portlarının arızalanması
 • İşletim sistemi hataları
 • Üçüncü parti yazılım hataları
 • Mouse sürücüsünün bozuk olması veya yüklenmemiş olması
 • Virüs ve zararlı yazılımların fareyi engellemesi

Windows 11 Fare Çalışmıyor ise Bunları Deneyin

Fareniz Windows 10 veya Windows 11’de çalışmadığında uygulayacağınız çözümler hemen hemen aynıdır. Çözüme ulaşamamanız halinde Windows 10 için paylaşılan yöntemleri de deneme imkanınız var.

Ayrıca çözümleri uygulamadan önce yanınızda yedek fare bulundurmanız iyi olacaktır. Yöntemlerin yanlış uygulanmasından veya uyumsuz durumlardan ortaya çıkabilecek sorunlardan kısa sürede bu sayede kurtulabilirsiniz.

Windows 11 fare çalışmıyor sorununu etkili bir şekilde çözmek için sıralandığı şekilde ve atlamadan uygulayın.

1- Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın

Geçici işletim sistemi ve üçüncü parti yazılım hatalarını kısa sürede çözmek için bilgisayarı yeniden başlatmak pratik bir çözümdür. İşletim sistemi yeniden yüklendiği için hafızadaki hatalı işlemlerde sıfırlanır. RAM üzerinde herhangi bir veri kalmaz, sadece gerekli olan veriler tekrar RAM’e aktarılır.

Ayrıca fare sürücüsü hatalı çalıştı ise bilgisayarı yeniden başlatarak sürücünün yeniden çalıştırılmasını sağlamış olursunuz. Yazılımsal problemlerinin giderilmesinin yanı sıra bazı geçici donanım arızalarından da bu sayede kurtulabilirsiniz.

2- Farenizi Kontrol Edin ve Çıkartıp Takın

Windows 11 fare çalışmıyor hale geldiğinde fareniz ve bilgisayar arasındaki bağlantıyı tamamen kesin. Kablolu ise kabloyu çıkartın, kablosuz ise PC üzerindeki USB alıcıyı çıkartın veya Bluetooth bağlantısını Windows 11 üzerinden kapatın.

Kabloda veya USB portlarında sorun olup olmadığını kontrol edin. Fareniz kablosuz ise pil yuvasını kontrol edin. Mümkünse yeni pil takın. Ardından sorunun çözülüp çözülmediğini anlamak için farenizi tekrar bilgisayara bağlayın.

Daha garanti bir yöntem olarak farenizi alıp başka bir bilgisayara takın. Bu sayede sorunun farede olup olmadığını anlayabilirsiniz. En azından farenin donanım olarak herhangi bir arızası olmadığını tespit etmiş olursunuz. Ancak buna rağmen farenin sürücüsü ile alakalı sorunlar olabilir.

3- Sorun Gidericiyi Çalıştırın

Donanım kısmında herhangi bir sorun tespit edemediyseniz yazılımsal çözümlere odaklanabilirsiniz. Windows 11 sorun gidericisi ile temel sürücü sorunları vb. sorunları tespit edip çözümleri uygulayabilrsiniz.

Dipnot: Bu çözüm tek parça kablosuz / kablolu USB fareler için işe yaramayacaktır. Kablosuz klavye mouse setiniz olmalı ya da Bluetooth bağlantısı kurabilen bir fareye sahip olmalısınız. Bu kriterler size uymuyorsa bu adımı atlayabilirsiniz.

Windows 11 fare çalışmıyor sorunundan kurtulmak için aşağıdaki şekilde sorun gidericiyi çalıştırın.

 • Başlat kısmına tıklayın ve ayarlar kısmına gelin.
 • Sistem > Sorun Gider bölümüne gidin.
 • Diğer sorun gidericiler kısmına tıklayın.
 • Fareniz klavyeniz ile aynı bağlantı noktasına sahipse Klavye sorun gidericisini çalıştırın.
 • Eğer fareniz ayrı bir Bluetooth fare ise Bluetooth sorun gidericisini çalıştırın.

4- Sistem Hatalarını Tespit Edip Onarın

Farenizin çalışmasını engelleyen Windows 11 işletim sisteminin sebep olduğu hatalar olabilir. Windows 11 hatalarının tespiti ve onarımı için uygulanabilecek basit bir çözüm bulunmaktadır. Komut satırına birkaç satır komut yazdıktan sonra otomatik olarak tespit ve onarım işlemi yapılacaktır. Tabi ki bu tespit ve onarım işlemi genel bir işlemdir. Çok spesifik sorunları çözmesi beklenmez.

 • Windows 11 fare çalışmıyor sorununu ortadan kaldırmak için Windows + R tuş kombinasyonu ile çalıştır uygulamasını açın.
 • Açtıktan sonra cmd yazın ve CTRL+SHIFT+ENTER tuşlarına basın.
 • İlk olarak komut istemine “/sfc scannow” yazın ve enter tuşuna basın.
 • İşlem tamamlandıktan sonra DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth komutunu girin.

5- Mouse Sürücülerini Yeniden Yükleyin

Fare sürücünüzün bilgisayara düzgün yüklenmemiş olması, sürücünün hatalar içermesi farenin çalışmasını engelleyebilir. Bu durumdan kurtulmak için üretici firmanın yayınlandığı yeni sürücüyü indirebilirsiniz. “Marka model driver” şeklinde araştırma yapıp resmi internet sitesinden sürücüyü indirip yüklemek çok basit bir işlemdir.

Eğer mevcuttaki sürücünün yeniden yüklenmesini isterseniz Windows 11’in sürücü güncelleme aracını kullanabilirsiniz. Windows 11 fare çalışmıyor sorunundan kurtulmak için aygıt yöneticisini aşağıdaki yöntemle açabilirsiniz.

 • Başlat veya arama kısmına tıkladıktan sonra “Aygıt Yöneticisi” yazın ve çıkan sonuca tıklayın.
 • Aygıt kategorileri arasından “Fare ve diğer işaret aygıtları” kısmına tıklayın.
 • Farenize sağ tıklayın ve “Sürücüyü güncelleştir” seçeneğine tıklayın.

6- Hızlı Başlatma Özelliğini Kapatın

Hızlı başlatma özelliği USB vb. bağlantı noktalarını pasif hale getirebilmektedir. Bu özelliği pasif hale getirerek sorunu tekrar test edebilirsiniz.

 • Arama ya da Başlat simgesine tıklayın ve “Güç planı seçin” yazıp çıkan sonuca tıklayın.
 • Sonrasında sol menüdeki “Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin” bağlantısına tıklayın.
 • Açılan yeni bölmedeki “Şu anda kullanılamayan ayarları değiştir” bağlantısına tıklayın.
 • Kapatma ayarları bölümünden “Hızlı başlatmayı aç (önerilen)” seçeneğini pasif hale getirin ve “Değişiklikleri kaydet” butonuna tıklayın.
 • Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

7- Virüs Taraması Gerçekleştirin

Virüs ve zararlı yazılımlar bilgisayarınıza bağlı olan tüm aygıtları manipüle edebilir. Farenizin çalışmasını engelleyenin bu tarz bir zararlı olup olmadığını anlamak için virüs taraması yapın. Virüs taraması yapmak için iyi çalıştığından emin olduğunuz üçüncü parti antivirüs yazılımı kurun. Antivirüs programındaki tam tarama özelliğini kullanarak tarama gerçekleştirin. Bu sayede eğer sorun virüs vb. kaynaklanıyorsa Windows 11 fare çalışmıyor sorunundan kurtulabilirsiniz.

8- Yüklediğiniz Son Programları Kaldırın

Fareniz bazı programlarda çalışmıyorsa sorun o programlarda olabilir. Programları yeni sürümüyle güncelleyebilirsiniz. Eğer fareniz tüm programlarda aynı şekildeyse siz yine de tespit amaçlı son yüklediğiniz birkaç programı kaldırın ve test yapın.

Sorun çözülmediyse arka planda devamlı çalışan programları tespit edin ve durdurun ya da programı kaldırın. Bu şekilde üçüncü parti yazılımların soruna neden olup olmadığını anlamış olursunuz.

9- Son Windows 11 Güncellemesini Kaldırın

İşletim sistemi hatalarının soruna neden olabileceğinden bahsetmiştik. İşletim sistemi hataları her zaman mevcut sürümde bulunmaz. Aynı zamanda yeni yüklenen güncellemelerden de hatalar ortaya çıkabilir. Bu tarz bir hatanın Windows 11 fare çalışmıyor sorununa neden olduğunu anlamak için yüklediğiniz son birkaç güncellemeyi kaldırın.

 • Başlat butonuna tıklayın. “Denetim Masası” yazın ve çıkan sonuca tıklayın.
 • “Program kaldır” bölümüne tıklayın.
 • Sol bölmedeki “Yüklü güncelleştirmeleri görüntüle” kısmına tıklayın.
 • Yüklenen güncelleştirmeler arasından en güncel olana sağ tıklayın ve “Kaldır” butonuna tıklayın.

Windows 11 fare çalışmıyor sorunu için uygulanan çözümler size işe yaramadıysa bir uzmandan destek alın. Uzmandan destek almadan önce yeni ve ucuz bir fare alarak sorunun sadece fareden kaynaklanıp kaynaklamadığını anlayabilirsiniz. Sorun devam ediyorsa bilgisayarınızı teknik servise gönderebilirsiniz.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.