Diğer Yazılarımız

Yılın En İndirimli Günü: Black Friday


Black Friday tüm sezon boyunca merak edilen ve beklenen günlerden birisi! Farklı kategorilerde indirimde olan binlerce ürüne hazır mısınız?

Tüm yıl pek çok üründe farklı indirimler uygulanıyor. Ancak söz konusu kasım ayı özellikle de kara Cuma ise yapılan indirimler daha fazla dikkat çekiyor. Peki ama bu günü özel kılan ne hiç merak ettiniz mi? En önemlisi neden alışveriş için bu gün bekleniyor? Ayrıca bu gün neden Müslümanların ibadet gününe tekabül ediyor?

Kara Cuma olarak bilinen bu indirim tatilinde amaç, perakendecilerin de satış yapabilmesini sağlamak. Böylelikle sıcak satış sağlanıyor ve stoklar hızlı biçimde tükeniyor. Diğer bir deyişle ticaretin hızlanması sağlanıyor.

Black Friday, ilk zamanlarda yalnızca tekstil ürünlerine uygulanan indirimlerden oluşurken zamanla değişiyor. Gelişen teknoloji sayesinde küçük ev aletleri ve teknolojik ürünler de bu indirimlere dahil ediliyor.

Değişen ihtiyaç ve isteklere uyum sağlayan bu gün evrensel bir hale geliyor. Farklı bütçelere uyum sağlamayı başaran gün ise bu yıl da heyecanla bekleniyor!

Black Friday Nedir?

Kara Cuma olarak ülkemizde de yer edinen bu gün farklı tartışmalara yol açmaya devam ediyor. Global olarak alışveriş çılgınlığının yaşanmasına neden olan bu gün, ismi nedeni ile tepki topluyor. Özellikle islam dünyasında Cuma gününün bu sıfatla anılması tepki topluyor.

Dünya genelinde indirimlerin öne çıktığı bu gün ismi ve gün seçimi ile Müslümanlar tarafından talep görmüyor. Bu durumun sebebi ise Müslümanlar tarafından kutsal sayılan Cuma gününün “kara” sıfatı ile anılması oluyor. Ancak işin özüne inildiğinde bu algının tamamen aldatmaca ve kötü bir tesadüf olduğu anlaşılıyor.

Takvimler 1961 yılını gösterirken, Philidelphia’da yaşanan alıveriş çılgınlığı günün devamında yerini pek çok kazaya ve yaralanmaya bırakıyor. Cuma gününe denk gelen alışveriş çılgınlığı nedeni ile yaşanan kaos, trafik, pek çok insanın izdiham altında kalması ve süregelen olaylar ise günün “Black Friday” olarak hatırlanmasına neden oluyor. Pek çok insanın izdiham altında kalması bu güne gölge düşürüyor.

Her ne kadar kötü bir üne sahip olsa da bu hikaye geri planda kalıyor. Black Friday uzun yıllardır Amerika başta olmak üzere çeşitli ülkelerde ismi değişse de farklı ürün gruplarında yapılan indirimlere ev sahipliği yapıyor.

İsmini Amerikan geleneklerinden alan gün indirim tarihini de Amerikan kültüründen alır. Şükran Günü’nü takip eden ilk Cuma bu indirimlerin uygulandığı tarih olarak biliniyor.

Kara Cuma Ne Zaman Türkiye

Black Friday, her yıl olduğu gibi bu yıl da heyecanla bekleniyor. Sonbahar’ın gelmesi ile birlikte Kasım ayı iple çekiliyor. Dolayısıyla yapılacak olan çoğu alışveriş de bu güne saklanıyor.

Kara Cuma tarihi yaklaşırken başlangıç tarihi merak ediliyor. 2023 Kara Cuma tarihi bu yıl 24 Kasım olarak biliniyor. Her sene olduğu gibi bu sene de indirim tarihi Şükran Günü’nü takip eden ilk Cuma olarak belirleniyor. Dolayısıyla da Türkiye’de Kara Cuma tarihi bu güne göre düzenleniyor.

Sonbahar’ın başlaması ise alışveriş severlerin bu günü beklemesine yetiyor. Eylül ayı ile birlikte yapılan listeler, alışveriş günü için bir kenara ayrılıyor. Aynı zamanda sonraki hafta gerçekleşecek olan Cyber Monday indirimleri de iple çekiliyor.

Black Friday Ne Zaman Bitiyor?

Black Friday 2023 yılında da büyük satışlara ev sahipliği yapacağa benziyor. Geniş ürün kategorilerinde indirim hazırlıkları başlıyor. Peki ama Black Friday indirimleri ne kadar sürüyor?

Dünyanın dört bir yanında uygulanan bu indirimler yoğun ilgi görüyor. Farklı ürün gruplarında uygulanan indirimler ise bu günü daha da cazip kılıyor. Black Friday indirimleri ve stratejileri de ülkelere göre farklılık gösteriyor. Aynı şekilde indirimlerin süreleri de farklılık gösterebiliyor.

Kimi ülkelerde yapılacak olan indirim uygulamaları yalnızca bir günü kapsıyor. Ancak kimi bölgelerde bu indirimlere haftalar öncesinden hazırlanılıyor. Çeşitli indirim oranları ürünlerin üzerindeki yerini alıyor.

Türkiye’de de benzer uygulamalar görülüyor. Kara Cuma indirimleri 2023 yılında 24 Kasım tarihinde başlıyor. Binlerce ürün grubunda ise indirimler uygulanıyor. Pazar yerlerinde ve web sitelerinde ise bazı indirimlere ulaşmak oldukça kolay hale geliyor.

24 Kasım tarihinde başlayacak olan indirimler için son tarih de en az başlangıcı kadar merak ediliyor. Dünya genelinde indirimlerin başlama ve bitiş süresi arasında 24 saat oluyor. Türkiye’de ise bir hafta kadar öncesinde başlayan bu özel indirimler 24 Kasım haftası sonlanıyor.

Kişisel tercihlere göre alışverişler online olarak yapılıyor. Ancak kimi indirimlerin yalnızca mağazalarda uygulanacağını hatırlatmakta da fayda var.

Dünya’da Black Friday İndirimleri

Black Friday uzun yıllardır küresel çapta uygulanmaya devam ediyor. Lokasyonlar gibi ürünler, oranlar ve stratejiler de değişiyor!

Türkiye’de bu günü son yıllarda farklı isimler ile duyuyoruz. Mega Cuma, İnanılmaz Cuma İndirimleri, Muhteşem Cuma gibi çeşitli isimler ile anılıyor.

Amerika’da ortaya çıkan bu özel gün zaman içerisinde dünya çapında uygulanan bir sezon sonu etkinliğine dönüşüyor. Farklı ülkelerde binlerce ürün kategorisi ise bu günden kendi payını alıyor. Perakende satış yapan kişilere destek olmak amacı ile planlanan bu gün artık çok farklı şekilde pazarlanıyor. Binlerce marka inanılmaz indirim oranları ile bu günü renklendiriyor.

Black Friday için yeni ürünler tanıtıldığı gibi mevcut malzemeler de büyük indirimlere uğruyor. Farklı ülkelerde yeni ürünlerin piyasaya sunulması ise satışları etkiliyor. Çapraz satış stratejileri de yapılan alışverişleri etkiliyor. Böylelikle çok daha fazla ürünün kullanıcılara ulaştırılması sağlanıyor.

Son yılların popüler reklam araçlarının kullanımı da tüketicilerin dikkatini çekiyor. Sosyal medya araçları sayesinde ürünler kullanıcılara çok daha çabuk tanıtılıyor ve satılıyor. Böylelikle indirimlerden haberdar olmak da onlardan faydalanmak da oldukça kolaylaşıyor!

Kara Cuma için yapılan ve hazırlanan çoğu araç, günümüzde sosyal medya aracılığı ile yayılıyor. Çağa ayak uyduran bu reklam yöntemleri de beğeni topluyor. İlk yıllarda belirlenen indirimler yalnızca mağazalarda geçerliyken; günümüzde internet alışverişlerinde de uygulanıyor. Aynı şekilde indirim süreleri de eş zamanlı olarak başlıyor ve bitiyor.

Kasım ayının sonlarında yapılan sezon sonu indirimleri stokların hızlı biçimde eritilmesini sağlıyor. Çift taraflı fayda sağlaması amaçlanan bu günün sonunda satıcılar ve tüketiciler mutlu ayrılıyor.

Black Friday 2023 senesinde hızlı satışlara sahne olacağa benziyor. Alınacaklar listenizi hazırlasanız iyi olur!

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.