EkibimizOyun DünyasıOyun Tanıtımları

Zaman Süngeri Oyunlar

Uzun zamandır sayfaya yazı eklemiyorum. En son PUBG’nin Guinness Rekorlar Kitabın’da birkaç tane rekoru kırdığını yazmıştım. Bayadır aktif değildim anlayacağınız. Bunun sebebi sürekli oyun oynuyor olmamdı. Bu yazı da oynadığım veya oynamak istediğim oyunlarla alakalı. Ömür çürüten, bitmeyen, bitse de tekrar oynatan, sıkmayan, zaman süngeri oyunlardan bahsedeceğim. Genelde Indie oyunlar üzerine örnekler vereceğim çünkü onlar bana göre çok daha zevkli geldiği için daha çok zaman ayırıyorum.

Not: Oyunların nasıl oyunlar olduğunu anlatmadan önce varsa oyun hakkında anılarımı, birkaç küçük bilgiyi anlatacağım. Sonra da oyunu anlatmaya geçeceğim. O yüzden baştan sıkılırsanız diye anılarımı ve oyun dışı bilgileri farklı renkte yazacağım. 

DOMINA

 

 

Eski Roma döneminde geçiyor. Hani bu gladyatörler ve olimpiyatların revaçta olduğu zamanlarda. Elimize gelen köleleri 3 ayrı sınıftan birini seçip ona odaklanıp iyi bir gladyatör olmasını sağlıyoruz. Etini sütünü kılıcını kalkanı verdim git savaş değil ama. Oluşturmak istediğiniz gladyatörün ( Seçtiğiniz sınıfa göre ) özelliklerini bilip ona göre eğitmeniz lazım. Ağır zırhlı bir adama çeviklik antrenmanı verirseniz o adam hiçbir işinize yaramaz. Bunun gibi 10-15 tane gladyatörünüz olduğunu düşünün. Saatler dolusu bir oynanış. Ayrıca oyunda 3 tane mod var. Aslında 2 ama 3. Bunun sebebi de oyunun Twitch’te desteklenmesi. Hikaye modu ve Sonsuz mod bulunmakta. Twitch modunu da oyunun ayarlar bölümünden Twitch hesabınızı bağladığınız zaman bu asıl 2 modu Twitch izleyicilerinizle beraber oynuyorsunuz. Peki bu ne demek? Siz abone olan insanların oyunda size gladyatör olarak verilmesi, oyunda bir arena maçını kazandığınızda izleyicileriniz yanlış bilmiyorsam attığınız Cheer miktarına göre ve verdiği tepkiye göre paranızın artması veya azalması, !yay yazarsa olumlu !nah yazarsa olumsuzdu diye hatırlıyorum, ve bunun sadece Cheer olayında değil aynı zamanda sohbet kısmına yazdıkları zaman da çalışması. Bu iyi kısmıydı, bir de pis kısmı var. Bir maçı kaybettiğiniz zaman gladyatörünüz teslim oluyor. Gladyatörünüzün yaşayıp yaşamayacağını da izleyicileriniz seçiyor. Peki ya siz yayın yapmıyorsanız ve tek başınıza oynuyorsanız bu olay nasıl oluyor? Farenin sol tuşuna abanmak zorunda kalıyorsunuz. Açıkcası ben hiç uğraşmadım direkt makro yaptım 🙂 Çünkü bütün gladyatörleriniz ölürse oyun bitiyor ve o kadar uğraştığınız emekler çöpe gidebiliyor. Oyun bazı maçlarda da çok acımasız. Anında tek yiyebiliyorsunuz. Böyle bir durum olunca da hırs yapıp geri geliyorsunuz. Onlarca saatin rahatça gömüleceği bir oyun kendisi.

Dünyanın En Çok Satan 10 Oyunu

FACTORIO

 Lanet olası oyun. Girdiniz mi bir daha çıkamayacağınız oyun. Aldığım gün 17 saat oynadığım oyun. Evet 17 saat. Üniversiteyi İstanbul’da okuyorum. Yanımda ailem de olmayınca saatlerce oyun oynuyor sabah yatıyor gece uyanıyorum. Okula da az gittiğim bir dönemdi sınavların vesaire olmadığı zamanlar tabi. Oda arkadaşımın haftada 5 gün dersi vardı ve odaya her geri gelişinde “Yine mi bu oyunu oynuyon la sıkılmadın mı?” deyip gelirdi. 17 saat oynadığım zaman da ikindi vakti gibi bir şeydi, Oda arkadaşım derse gitmeden önce oynamaya başlamıştım, geldiğinde hala oynuyordum ve o gün sabahlamıştım. Sabaha kadar aynı oyunu oynamıştım ve arkadaşım uyandığı zaman bir feleği şaştı. Lan bugün benim okulum vardı niye uyandırmıyon falan dedi. Bozuntuya vermeden devam ettim çünkü kendini hala dünde sanıyordu 🙂

 Küçük anımı paylaştıktan sonra artık oyunu anlatmaya başlayabilirim. Oyunun 1 tek amacı var. Roket inşa edip gitmek. Nereye gitmemiz gerektiğini falan bilmiyorum, sorgulamadım da. Zaten gerek de yok. Oynarken neyi oynadığınızı bile unutuyorsunuz.

 Oyuna başladığımız zaman elimizde 1 fırın ve 1 tane kömürle çalışan bir kazı aleti var. Bu iki lanet olası salyangozdan yavaş çalışan makine ile elektriği bulmaya çalışıyoruz.

 Elektriği bulduktan sonra kömürle çalışan aletlere veda edip oyunda geliştiğinizi hissediyorsunuz. Sonra oyun size bir araştırma ağacı veriyor. Ama ne ağaç. Ben bunu nasıl bitireceğim diye oturup kara kara düşünüyorsunuz.

Ha bu arada aklınıza Minecraft, Rust, The Forest, Space Engineers gibi şeyler gelmesin. Bu oyun izometrik bakış açısına sahip bir karakteri kontrol ettiğimiz ancak bu oyunlar gibi ona çok sahip çıkmamız gereken bir oyun değil. Hayatta kalmanın tek zorluğu yaptığınız makinelerden çıkan gürültü yüzünden yaratıkların gezegenlerini korumak amaçlı size saldırması. Bu sorunu da çok kolay çözebilirsiniz.

 Araştırma yapmak için malzeme lazım, malzeme için ham madde. Ham madde topladık malzeme ürettik, sonra ne noldu? YETMEDİ. Otomasyon makineleri ile otomatik malzeme üretimine girdiniz. En az 3-4 saat oynadıktan bütün malzemeleri otomatik olarak ürettiniz. Eee? Neden ürettiniz bunu? Hadi şimdi onları neden ürettiğinizi düşünün. Onu düşünürken de 3-4 saat başka bir işle uğraşın ve bir anda aklınıza gelsin. Haaaa ben araştırma yapacaktım deyin. Araştırmayı yapın ve az önce yapmakta olduğunuz şeyi unutun. Oyundan çıkın 2 gün CS:GO Dota 2 PUBG GTA V falan vesaire bir şeyler oynayın. Rekabetçi maçtayken bir anda “Aha la ben tren üretecektim o yüzden motor yaptım” diye rekabetçi maçta bir anda aklınıza gelsin ve maçı kaybedin. 1 hafta oynadıktan sonra oyun saatinizin 30-40 olduğunu göreceksiniz ama daha oyunun %20’lik kısmındasınız. Kolay gelsin 🙂

 

DMC Devil May Cry

Aslında bunu almayacaktım bu listeye ancak oyunu bir kez bitirince açılan diğer zorlukları gördüm vededim neden olmasın.

Oyun çok güzel değil. Ortalama bir oyun. Bir hack&slash oyununda olması gereken çoğu şeye sahip. Karakter gelişimi, silah gelişimi, yaratık çeşitliliği, silah çeşitliliği, boss fightlar, güzel müzikler vesaire vesaire. Geçenlerde oyuna tekrardan bir girmek istedim ve zor modda oyun bitirdim. Sonra daha zor bir modun açıldığını gördüm. Onun altında da 3-4 tane falan daha olması lazım yanlış hatırlamıyorsam. Hatta son zorluk modunun açıklamasında sizin herhangi bir darbede tek yemeniz ancak diğer bütün yaratıkların tek yemediğini ve zor olduğunu yazıyordu. Rekabet isteyene 50-60 saatlik bir tecrübe bence. İşin iyi yanı Yeni bir zorluk modu açıldığı zaman karakter ve silah geliştirmelerinin gitmemesi. Yani zordan çok zora geçtiğiniz zaman 0dan başlayan tek şey oyunun bölümleri oluyor. Yaptığınız bütün geliştirmeler sizinle beraber geliyor. Factorio’dan sonra buna geçecekseniz kolay gelsin çünkü aklınız fabrikanızda kalacak 🙂

 

TES V – Skyrim

 

Biliyorum biliyorum duymaktan sıkıldınız ve bir içerik hazırlayıcı için çok basit bir örnek. O yüzden bunu geçiyoruz.

Age of Empires 2

 

Evet yanlış okumadınız AOE 2. Neden bu oyunu ekledim? Çünkü yaz indirimlerinde oyunu kendisi 6.50 bütün DLC’lerle beraber 20 TL gibi bir fiyattaydı. Ben de oyunu aldım. Arkadaşlarıma da aldırdım.

Oyunun ne olduğunu anlatmama gerek yok sanırım kendisi zaten eski bir oyun. Biz oyunu birkaç arkadaş aldık ve neredeyse her gün oynuyoruz. Hele ki arkadaşlarınla beraber oynayınca çok daha zevkli oluyor. Saatler gömebileceğiniz Steam Atolye desteği olan farklı modları ve oynanış tarzlarına sahip bir strateji oyunu. İster gerçekçi modda oynayıp arkadaşınla ortak olduktan sonra sırtından bıçakla, ister botlara karşı arkadaşlarınla ortak olup oyna. Ya da tanımadığın gerçek insanlara karşı Multiplayer çatış. Zamanımıza göre grafikleri yetersiz kalıyor evet ama biz burada vakit geçirmeye eğlenmeye çalışıyoruz. Açıkçası ben hiçbir oyunda grafiğe bakmam, Oynarken beni eğlendirdiğine bakarım. Siz de böyle düşünüyorsanız toplaşın alın derim.

Car Mechanic Simulator 2018

 

AAaaaaahhhhh. Saatlerimi sömüren bir oyun daha.

*Telefon çalar:

Müşteri: Arabamda ne sorun olduğunu bilmiyorum babamın arabası çözer misin?

Ben: Senin an****????

Yine Ben: Oha lan çok detaylı çok zevkli oyun.

Ohoooo onu nasıl çıkartayım.

Eee sen arabayı bozmamış ana**???  si****????

Hayatımda verdiğim en iyi 20 tl’ydi

Dur hurdalığa gidem de hurda bir araba satın alıp adam edem.

Bunu neden aldım ki şimdi uğraş dur hay kafamı si****???

Oha lan daha 2 gün önce aldım 23 saat olmuş. Neyse helal.

Bu oyunu en iyi bu şekilde anlatabileceğimi düşündüm 😀 Zaman süngeri bir oyun daha.

Umarım faydası olur ve sizi bir nebze de olsa sıkıntıdan kurtarır bu oyunlar. Malzeme üretmede iyi şanslar 😉

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.