Genel

Çin, Dünyada’ki 5G Telefonların Çoğunu Satın Aldığı Bildirildi

5G ağları ABD genelinde kullanıma sunulmaya başlıyor, ancak dünyanın 5G akıllı telefonlarının çoğunun satıldığı yer burası değil. Çin bunun yerine dünyanın yeni nesil telefonlarının çoğunu satın alıyor.

Counterpoint Research tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, Çin geçen yıl tüm küresel 5G akıllı telefon sevkıyat satışlarının neredeyse yarısını oluşturdu ve Huawei (alt marka Honor dahil), 5G pazarının neredeyse dörtte üçünü yakalamak için ülkedeki satışları domine etti.

Merkezi Shenzhen’de olan Huawei, ABD Mayıs ayında Çinli telefon üreticisini Amerikan şirketleriyle iş yapmasını yasaklayan bir yasakla tokatladıktan sonra agresif bir şekilde kendi pazarını hedefliyor. Huawei için bu, yeni akıllı telefonlarının Gmail, Google Haritalar ve en önemlisi Google Play Store da dahil olmak üzere Google’ın çılgınca popüler uygulamalarına erişimini kaybedeceği anlamına geliyordu.

Rapora göre, Huawei ve Honor, 2019 boyunca Çin’de sevkiyat satışlarında artış gösteren sadece iki büyük oyuncu iken, Apple ve Xiaomi’nin her biri yüzde 20’den fazla ciddi düşüşler kaydetti.

Bununla birlikte, Huawei’nin Çin’e olan her zamankinden daha fazla bağımlılığı, şimdi 2.200’den fazla insanı öldüren ve ülke genelinde’ki şehirleri adeta hayalet şehire çeviren COVID-19 olarak adlandırılan yeni Corona virüsünün ülkedeki akıllı telefon üreticilerini savunmasız hale getiriyor.

Emre Aslanhan

İletişim emre.aslanhan@gecbunlari.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.