Oyun DünyasıOyun Tanıtımları

CO-OP Oyun Açlığı


Co-Op oyun seven insanların çoğunda bu açlık var. Piyasada ne yazık ki hikaye üzerinden giden Co-Op oyun bulmak zor. Nedense oyun firmaları Co-Op temasını artık çoğunlukla hayatta kalma odaklı oyunlar üzerinde kullanıyor. Nedir, işte Rust olsun Playerunknown’s Battlegrounds olsun Don’t Starve olsun. Bu tür oyunlara ağırlık verilmeye başlandı. Oyunlardan hikayeyi atmaya başladılar. Kötü hikaye olsa bile razıyız ama hiç hikaye yok. Kolaya mı kaçıyorlar bilmem ama bu gidişle açlığımızı bastıramayacağız.

EA Games’in bu seneki E3’te duyurduğu A Way Out tam olarak istediğimiz tema. Beklenen hikaye odaklı Co-Op oyun sonunda gelebilir. ( Bu oyunu da başka bir yazımda incelerim artık. )

Madem bu kadar bahsettik biraz da oyun tavsiyesinde bulunayım da az da olsa açlık dinsin.

Ancak şu saatten sonra kalıplaşmış oyunları yazmayacağım. Portal 2, Borderlands, Payday 2 ve bunun gibi popüler oyunlar üzerinde durmayacağım.

Ryse: Son of Rome

( 1-2 Kişi ) – Steam fiyatı : 31 TL ( İndirimli 7.75 )

 

Crytek tarafından geliştirilen Yerli Kardeşlerin önderliğindeki bu oyun aslında pek de fazla beğenilmedi. Hikayesi ne çok iyi ne çok kötü. Oynanışı güzel fakat kendini aşırı derecede tekrar eden bir oyun. Sizin önünüze 10-15 adam koyup öldürmenizi istiyor sonra aynısını tekrar istiyor. Sonra tekrar. Arada gereksiz mini oyun mu desem artık ne desem bilemedim tuhaf bir mekanik var. Sabit crossbow ile adam vuruyoruz. Tempoyu değiştirmek istemişler ancak o kadar da sağlam olmamış. Bir arkadaşınız ile oynarsanız zevk alabilirsiniz. Barbarları keserken omuz omuza olmak hiç de fena olmaz.

Dark Souls

2-3 ( DS2 1-3 Kişi – DS3 1-4 Kişi ) – Steam fiyatı : DS2 119TL – DS3 179TL

 

Dark Souls’u herkes bilmez. Gerçi şu son dönemde “Zor Oyun” adıyla çoğu insanın oynaması üzerine adını duymuşsunuzdur illaki. Oyunun tamamı Co-Op olmasa da büyük oranda oynayabiliyorsunuz. Özellikle de Boss Fightlarda işiniz çok daha kolay oluyor. Savaş mekanikleri açısından çok başarılı bulunan bir oyun. Bir düşmana kılıç savurduğunuz zaman gerçekten vurduğunuzu hissettiriyor. Çevre etkileşimleri de gayet iyi. Silahı savururken bir ağaç ya da duvara sürterse saldırınız engellenebiliyor. Oynarken çileden çıkmamamız dileğiyle. 🙂

Zombie Army Trilogy

( 1-4 Kişi ) – Steam fiyatı : 65TL ( İndirimli 13 )

 

 

Left 4 Dead temasını Sniper Elite mekanikleri ile 2. Dünya Savaşı zamanına taşıyan yarı arcade yarı senaryo odaklı bol bol zombi ve kan dolu en fazla 4 kişi ile senaryoda ilerleyebildiğiniz bir oyun. Hem hikaye hem de Horde modları mevcut. Hikayesi fazla ilgi çekici değil, zaten oynarken de fark etmiyorsunuz. O sırada arkanızdan birisi yaklaşıyor mu yoksa önünüzde mi patlayacak hissine kapılıyorsunuz. Çok fazla oynayan görmediğim için buraya aldım bunu da yoksa bilinmedik bir oyun değil ama pek de istenmiyor anlaşılan. Oyunun kötülüğünden olduğunu sanmıyorum çünkü oyun kötü değil bana göre. Bakmanızda fayda var. Hazır buna bakmışken Sniper Elite de bir bakarsınız. Onun mekanikleri ile sonuçta.

Shadow Warrior 2

( 1-4 Kişi )  – Steam fiyatı : 59TL ( İndirimli 29.50 )

 

 

Mizah anlayışı ile beni çoğu kez güldüren, savaş esnasında bulunduğu durumun en ufak ciddiyetine varmadan espri yapabilen, geyik yapmak için doğmuş psikopat bir şeytan avcısı olarak oynadığımız bu oyunda ilk oyuna kıyasla tonla silahımızın ve onları özelleştirme yetkimizin olduğu vahşet dolu bir oyundur kendisi. Farklı düşman çeşitleri ile kendisini oyundan kolay kolay soğutmuyor. Altyapıda çok da iyi olmasa bir senaryonun varlığı insanı mutlu ediyor. En azından neyi neden öldürdüğünüzü biliyorsunuz. Ancak her bilgisayarın rahatça üstesinden gelebileceği bir oyun değil. Alırken buna dikkat edin. Gerçi Steam üzerinden alırsanız iade edersiniz sıkıntı yok oyuna devam.

Burnout Paradise: The Ultimate Box

( 1-8 Kişi ) – Steam fiyatı : 31TL ( İndirimli 7.75 )

 

Kapanışı da bir yarış oyunu ile yapayım. Çoğunuz 2012’de çıkan o rezalet kelimesinin vücut bulmuş hali olan Most Wanted’ı hatırlarsınız. Hani “Remake” adına yapılıp da içine edilen şu oyun. Criterion Games’in yaptığı ancak pek de rağbet görmeyen bu oyun ağır eleştiriler aldı. Oysa ki 2009 tarihinde yaptıkları bu oyun çok daha iyiydi. Adının çok duyulmaması beni üzdü açıkcası. Kime sorsam bilmiyorum dedi ancak kendisi gayet güzel bir oyundur. Oyun eski diye burun kıvırmayın lütfen. Son zamanlarda oynadığım çoğu yarış oyunundan daha başarılı. Yok etme temasını gayet yerinde işleyen ve Parti Modu gibi Mini Oyunlarla da kendisini çekici yapmaya yetecek kadar güzel içeriği var. Arka tarafta işleyen de bir hikayesi var. Zaten öyle olmasaydı bu başlığa koymazdım.

Eklemek istediğim daha çok oyun var fakat o zaman da makale çok uzun olacağı için burada bırakmak en iyisi. Bİr sonrakinde görüşmek üzere.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.