Gündem HaberleriHaberler

Corona Virüsünün Aşısı Bulundu Mu?

Çin’de durum nasıl?


Corona virüsü Çin kadar olmasa da dünyayı derinden etkiliyor. Geçtiğimiz hafta Filipinler’de bir kişinin ölmesiyle Çin dışında ilk ölüm gerçekleşti.  Rusya ve İskandinavya’da   görülen vakalar hızla  artıyor. Böyle giderse ,virüsün küresel ölçekte öldürücü etkisi büyük bir coğrafyayı kapsayacak. İngiltere’de 3 kişi Corona virüsü nedeniyle tedavi ediliyor. İngiltere, Çin’e uçuşları ikinci bir emre kadar iptal etti. Bu  kapsamda Londra’dan Çin’e uçuşlar 9 Şubat’tan 15 Mart’a kadar yapılamayacak.

Bilim insanları, virüsün etkisini azaltmak için çalışmalar yapıyor. Ancak bu çalışmaların tamamlanması aylar sürebilir. Bu süre zarfında , hastalığın   geniş biçimde yayılması kaçınılmaz olarak görülebilir. İngiliz bilim insanları, Corona virüsünü yok eden aşıyı geliştirdiklerini açıkladılar. Ama bu aşının aktif olması için 5 aylık bir süre gerektiğini vurguladılar.  Bu 5 ayda virüsün yayılma hızı göz önüne alındığında, Dünya’yı nasıl bir tehlikenin beklediğini tahmin etmek çok zor. Bu hastalıkla mücadele etmenin tek yolu aşı değil. Aynı zamanda , vücut bağışıklığını diri tutmak ve elleri bol suyla yıkamak gerekiyor. Her hastalıkta olduğu gibi dinlenmek ve vücudu zinde tutmak gerekiyor.

Çin’de durum nasıl?

Çin’de vakalar tüm hızıyla devam ediyor. 100 kişi daha bu virüsün etkisiyle hayatını kaybetti. Çin’de hastalığı teşhis eden ve bu hastalığa yakalanan doktor, Lİ Wenliang   hayatını kaybetti. Doktorun ölümü ülkeyi yasa boğdu. Çin devasa bir ekonomiye sahip olmasına rağmen hatalıkla mücadele etmekte zorlanıyor. Fabrikalarda üretim durma noktasına geldi. Hastalığın görüldüğü ilk yer olan, Wuhan şehri adeta hayalet şehre dönüştü. Corona virüsünün etkisi devam ettiği takdirde, Çin ekonomisinin kaybı daha derin bir hal alacak.  Nitekim, bu durumun etkileri yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Küresel piyasalarda; Çin üzerinden gelen ürünlerin ülkeye sokulmaması, canlı hayvan ithalinin engellenmesi gibi sorunlar Çin ekonomisinin uzun vadede yara almasına yol açacak. Diğer sorun ise, sosyolojik bakımdan önem arzediyor. Çin vatandaşlarına , yabancı ülkelerde  tecrit ve ötekileştirme , Çinlileri olumsuz yönde etkiliyor.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.