Oyun DünyasıTeknolojiTeknoloji Haberleri

DLSS 3 Teknolojisi Nedir? DLSS 3 İle Oyunlarda Yüksek FPS Almak!

DLSS 3 İle Oyunlarda Yüksek FPS Almak! Cyberpunk 2077 DLSS 3 Güncellemesi Aldı!


DLSS 3 Teknolojisi Nedir? DLSS 3 İle Oyunlarda yüksek FPS almak mümkün müdür? Geçtiğimiz günlerde, Cyberpunk 2077 DLSS 3 Güncellemesi alarak yeni bir çağa adım atmış durumda.

Cyberpunk 2077 ve DLSS 3 Teknolojisinin güçlerini birleştirmesi ile. Görüntü kayıpları yaşanmadan ve hatta bazı durumlarda üzerine koyarak daha iyi görüntü kalitesinde. Ancak, yüksek FPS değerlerinde performans alabilmek mümkün duruma geldi!

NVIDIA DLSS 3 Teknolojisi, RTX Ekran kartlarından güçlerini alıyor! İleri seviye yapay zeka ile çalışan DLSS Teknolojisi. Görüntü kalitesi ve çözünürlük kaybetmeden. Oyunları en iyi seviyede optimize edip, en iyi deneyimi sunmayı hedefliyor.

DLSS 3 İle Oyunlarda Yüksek FPS Almak! Cyberpunk 2077 DLSS 3 Güncellemesi Aldı!

DLSS Teknolojisi, DLSS 3 Teknolojisinden önce de bulunan. Ancak DLSS 3 Güncellemesi kadar yüksek performans veremeyen bir sistemdi. Her inovatif adımda olduğu gibi, bu adımda da yeni güncellemeler ile daha yüksek performanslar elde edilmeye başlandı.

Düşük FPS sorunlarının önüne geçebilmek için, sanal olarak kare oluşturan DLSS Teknolojisi, oyunlarda Yüksek FPS değerleri alırken kalite konusunda da kayıpsız bir deneyim sunuyor. Cyberpunk 2077 yüksek sistem gereksinimlerini karşılayan oyuncularda bile düşük FPS sorunlarına neden oluyordu.

Peki, DLSS 3 Cyberpunk 2077’de Düşük FPS Sorunlarını nasıl çözdü ve yerini RTX Teknolojisi ile birlikte Yüksek FPS değerlerine bıraktı?

Videolu örneklerde de görüldüğü gibi. DLSS 3 Teknolojisi değişimleri gözler önüne sermekte.  Normal şartlarda, DLSS Teknolojisine hiç sahip olmayan bir kullanıcının aynı ayarlar ile Cyberpunk 2077 ‘de;

 • 22FPS Değeri.
 • 166 Ms ile yüksek gecikme değeri.

Alabilecekken. DLSS 3 İle birlikte NVIDIA teknolojisinin birleşmesi ile birlikte;

 • 98 – 100 FPS Değerleri.
 • 58MS’ye kadar düşen düşük gecikme oranları.

Elde edilebilir bir hal alıyor. Tüm bu Performans artışları sırasında oyun kalitesinde bir değişikliğin olmadığını. Ve hatta, bazı durumlarda daha gerçekçi gölgeler ve ışıklandırma elde edildiğini de unutmamak lazım.

DLSS 3 Teknolojisi Nasıl Kullanılır? DLSS Teknolojisi Kimlerde Var?

DLSS 3 Teknolojisi sunduğu yüksek performans ile birlikte pek çok kullanıcı tarafından kullanımı hayal edilen özelliklerden birisi haline geldi. Ancak, DLSS Teknolojisinden yararlanabilmek için tek başına Ekran Kartınızın özelliği desteklemesi yeterli değil. Oyunlarda da desteklemeler mevcut olmalı.

DLSS 3 Teknolojisi, RTX 40 ve Üzeri ekran kartlarında kullanılabilir durumda olabilir. Öyle ki, DLSS 2 ve 1 sürümleri de RTX 30 ve RTX20 Gibi ekran kartlarında kullanıma sunulmuş durumda.

Teknolojinin henüz geliştirilme aşamasında olup, bazı durumlarda eski kartlara gelebileceğini de unutmamak gerekiyor. Ancak, genel anlamda bakacak olursak. DLSS Teknolojisinden hiç anlamayan bir kullanıcı.

Bu özelliklere sahip olan bir kart almak istiyorsa yeni nesil RTX Kartlara yönlenmeli ve RTX Teknolojisine sahip olmalı.

DLSS 3 Hangi Oyunlarda Var? DLSS 3 Teknolojisi Hangi Oyunlara Destek Verecek?

DLSS 3 Teknolojisi başlı başına ayrı bir teknoloji. Bu nedenle sadece ekran kartınızın bu özelliği desteklemesi yeterli değil. Oynamayı hedeflediğiniz ve normal şartlarda düşük FPS veren oyunlarda ekstra güncellemeler yapılması gerekiyor.

Söz konusu güncelleme, oyun firmaları tarafından eklenmeli. Veya oyun mod yapımcıları tarafından mod olarak oyunlara eklenmekte. Artık pek çok yeni nesil oyunlar için DLSS teknolojisi veya AMD FSR teknolojisi kolayca eklenebilir düzeyde.

DLSS 3 Teknolojisi güncellemesi almış olan ve alacak olması muhtemel olan oyunlar ise şu şekilde;

 • Cyberpunk 2077.
 • Atomic Heart.
 • T.A.L.K.E.R 2.
 • Hitman 3.
 • Unity ve Unreal Engine Oyun Motorları.
 • M&B 2 : Bannerlord
 • Hogwarts Legacy.

İlerleyen Teknoloji ile birlikte, gelişen oyunlar ile birlikte. DLSS Teknolojisi veya AMD FSR Teknolojisi aranan özelliklerden farklı olarak. Gereken Özellikler haline gelebilirler.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.