Gündem HaberleriSosyal Medya

Elon Musk, Twitter’i Para Kazanma Makinesine Çevirmek İstiyor!

Elon Musk tarafından satın alınan Twitter, alındığı günden sonra kaybedilen parayı kazanmak için belirli çalışmalara sahne olmaya başladı. Bu çalışmalarla birlikte şirket özellikle yapısal değişikliklerle ilerleyeceği ve bu anlamda önemli çalışmalar üreteceği için, öncelikle para kazanmaya odaklanıyor. Örneğin mavi tik için para isteyen Elon Musk, mavi tikin satışını artırmak için kimlik şartı gibi onayları da kaldıracağını duyurdu. Bu anlamda yapılacak olan çalışmaların içerisinde kişisel beklentilerin gerçekten büyük bir dilde karşımıza çıktığını söyleyebilir ve anlık olarak hepsini takip edebiliriz. Twitter’la aylarca “oynadıktan” sonra platformu satın alan Elon Musk, yönetim kurulunu dağıtıp Suudi Arabistan Prensini platforma ortak ettikten sonra pek çok reklam veren platformun güvenli olmadığı iddia ederek platformdan çekilmişti. Musk her ne kadar platformu “bireylerin kendini özgür ifade edebileceği bir yer” olarak tanımlasa da pek çok kullanıcı platformdaki nefret söylemlerinin arttığını belirtmişti. Bu süreç, insanlar için daha farklı bir anlam ifade etmeye başladı ve yapılacak olan çalışmalar ve işlemler herkesi etkiliyor gibi görünüyor.

Reklam verenlerin platformdan çekilmesinin ardından etkili bir çalışmaya imza atmaya çalışan Elon Musk, tüm haftasını reklam verenlere ayıran ve onlara geri dönmeleri için yalvarmaya başladı. Haliyle buna ek olarak da istediğini elde edemeyince şirketten para kazanabilmek için bazı çalışanları işten çıkarmaya başladı. Tüm bunların üzerine Musk’ın halâ platformdan para kazanmak için elinden geleni yaptığı ortaya çıktı. Haliyle de bu kazançları kendine has bir dilde yapmaya çalıştığı için de insanların isteklerine cevap vermeye çalışıyor.

Önüne gelen herkes mavi tik alabilir

 

Elon Musk tarafından önemli ölçüde para kazanmaya odaklanılmış durumda. En azından Twitter’ın satış parasını çıkarmaya çalışıyor diyebiliriz. Peki bunu nasıl yapacak? Bu konuda Twitter Blue aboneliğine mavi tiki de dahil edeceğini söylemişti. Bu sayede aylık 8 dolara mavi tik sahibi olabileceksiniz. Hemen hemen herkes onaylı bir hesap olarak bu işlemi yapmak isteyebilir ve normalde saygınlık göstergesi olan mavi tikler, bu anlamda çok fazla ayak altına düşecek gibi görünüyor. Dolandırıcılara bile sahte oyun alanı açan bu durumlar, insanların ne şekilde Twitter kullanacağını doğrudan etkileyecek gibi görünüyor. Gündem içerisinde bu anlamda yapılan çok fazla şey var ve her türlü hizmeti bu manada yürütebiliyor ve büyütmeye başlayabiliyorsunuz. Kendinize dair İsteklere dair ve özellikle Twitter kullanım deneyiminize dair yapılacak olan her türlü seçeneği Twitter üzerinde büyütmeye çalışan Musk, bu konuda gerçekten yapıcı olmaya çalışan insanları etkilemeye çalışıyor. Bunun üzerine geniş çaplı çalışma yapmayı düşünen Elon Musk, herkes için bir sorun haline gelmeye başlayabilir. Peki ama ne yapacak ya da ne yapmıştı? Gelin bir de ona bakalım.

Elon Musk Twitter’ı satın aldığı ilk iş gününde işten çıkarmalara başlamıştı

Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk, mavi tikler için kimlik başvurusunu kaldırdığını açıkladıktan sonra insanlar bu işlerin ne kadar sağlıklı olacağını sorguladığını söyleyebiliriz. Musk, platformda para kazanmak için sunulan her şeyi reklam ile fonlayacak ya da kullanıcıların özgürlük alanını biraz daha farklı şekilde yönetecek gibi görünüyor. Reklam verenlerin platformdan çekilmesi ile reklam gelirlerinde ciddi düşüş yaşayan Twitter, müşterilerine ve tabiri caizse reklamverenlere yalvarmaya başladı. Bunlar üzerine Musk hala platformdan para kazanmak için doğrudan yöntemler üzerinde çalışıyor diyebiliriz.

Twitter, hızlıca işten çıkarmalara başladı ve bir e posta göndererek çıkarmalar yapacağına karar verdi. Bu konuda da bir tarih vermişti. Kaç kişinin ne şekilde işten çıkarılacağı belli olmasa da, insanlar bu konuda şirketi dava edeceğini söylüyor. Davanın nedeni ise işten çıkarmalar ile ilgili önceden bilgilendirmemesi oluyor. 28 Ekim 2022 itibariyle şirketin yeni sahibi olan Elon Musk, Twitter çalışanlarının büyük bir bölümünü işten çıkaracak diye bekleniyor. Yapılan açıklamalarla birlikte küresel çapta iş gücünü azaltacağını söyleyen Musk, 3700 kişiye yakın işçiyi çıkarabilir ve bu da küresel anlamda sosyal medya şirketleri için bir problem haline gelebilir.

Twitter ofislerinin geçici bir süre kapalı olacağını söyleyen Elon Musk, insanlara toplu mailler göndermeye başladı şirket üzerinden.

ABD Başkanı Elon Musk ve Twitter hakkında sıkıntılı sözler söylüyor

joe Biden, Elon Musk ile ilgili bir açıklama yaptı ve dünyaya yalanlar saçan bir platformu satın aldığını söyledi. Twitter’ı resmen satın alan Elon Musk, üzerinden günler geçse de hala gündemde kalacak gibi görünüyor. ABD Başkanı tarafından yapılan açıklamalarda Elon Musk’ın dünyaya yalanlar saçan bir platformu satın aldığını söyledi.

Elon Musk ile ilgili haberleri merakla okuyan insanlar, Joe Biden ile ilgili yeni gelişmeleri de duyuyor. Bu yüzden de herkesin hedefinde bulunuyor. Joe Biden, Cuma günü bir bağış toplama etkinliğinde konuşma yaptı ve Elon Musk’ın Twitter’i satın almasını eleştirdi. Herkes endişeli diyen başkan, Elon Musk kendine dünyaya yalanlar saçan bir kıyafet satın aldı diyerek de açıklamasını sürdürüyor. ABD üzerinde artık haberleri doğrulayacak editör kalmadı diyen başkan, çocukları bekleyen tehlikelerden bahsetti.

Bu sürece dair yapılan çalışmalarda Elon Musk oldukça gündemde duracak gibi görünüyor ve yapılacak olan her türlü çalışmayı ve güçlü yaklaşımı kendine dair bir seçenek olarak ortaya çıkarıyor diyebiliriz. Farklılıklar, yaklaşımlar ve etkileşimler adına herkesin isteklerini çürüten Musk, bakalım yakın zamanda nasıl bir yaklaşımla karşımıza tekrar çıkacak ve insanlara bu konuda bir ayrıcalık sunulacak merakla bekliyoruz.

Twitter’ın vaadi kendi dünyasını nefret merkezine dönüştürmeden özgür bir şekilde konuşulan yer olmak iken Elon Musk ile bambaşka bir yere dönüşeceğini söyleyen Biden, bu konuda nasıl bir adım atılacağını henüz söylemedi. Yüksek ihtimalle konuşması genel bir uyarı ya da eleştiri niteliği taşıdığı için insanların isteklerine de aynı şekilde ve özen ile yaklaşılıyor ve farklılıklar burada görünmeye başlıyor diyebiliriz.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Twitter ve Elon Musk ikilisinin bu kadar gündemde kalmasının sebebi Elon Musk’a fazla yüklenilmesi mi yoksa işe girer girmez ilk yapılan icraatin işten çıkarmalar olması mı?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.