Sosyal Medya

İnstagram Yorum Engeli Nedir, Nasıl Kalkar?

İnstagram Yorum Engeli Nedir?


İnstagram yorum engeli İnstagram kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı durumlardan biridir. İnstagram uygulamasının yorum, beğeni gibi kısıtlamalarından haberi olmayan birçok kişi karşılaştığı yorum engeli karşısında telaşa kapılmaktadır. İnstagram uygulaması kullanıcıların güvenliğini her zaman ön planda tutmaktadır. Uygulamada engelin asıl amacı da İnstagram üzerinde tehdit durumu oluşturacak nedenleri ortadan kaldırmaktır.

İnstagram Yorum Engeli Nedir?

Sosyal medya kullanımını her geçen gün hız kazanmakta, her yaştan binlerce kullanıcı saatlerce sosyal medyada zaman harcamaktadır. Bu uygulamalardan biride 50 milyon’dan fazla kullanıcıya sahip olan İnstagram uygulamasıdır. İnstagram kullanıcısının bu kadar fazla olması uygulama üzerindeki tehditlerin da artmasına neden olmaktadır.

İnstagram Yorum Kapatma

Uygulamayı aktif olarak kullananların uygulama üzerinde güvenliğinin sağlanabilmesi için uygulama, yorum engeli, beğeni engeli gibi bir takım engeller koymaktadır. Böylelikle kullanıcıların daha güvenli ve rahat bir ortamda iletişim halinde olması amaçlanmaktadır. Yorum engeli ile birlikte kullanıcıların yorum yapmaları belli bir süreliğine engellenmiş olmaktadır.

İnstagram Yorum Engeli Neden Kaynaklanır?

İnstagram yorum engeli oluşması için tehdit unsuru gibi görünen pek çok neden bulunmaktadır. Bunlardan biri de sürekli olarak aynı mesajın gönderilmesidir. Arda arda gönderilen aynı mesajlar İnstagram uygulaması tarafından iyi karşılanmayan bir durumdur. Diğer yandan sahte hesaplardan gönderilen mesajlarda yorum engeli ile karşı karşıya kalmaya neden olabilmektedir.

Yorum engeli alan kişi uygulama içerisinde hiçbir yorumu yazamamaktadır. İnstagramın kullanıcılarına vermiş olduğu saatlik yorum sınırlaması bulunmaktadır. Bu sınırın dışına çıkıldığı zaman yorum engeli karşılaşmak kaçınılmaz olmaktadır.

İnstagram Uygulamasında Yorum Engeli Nasıl Kalkar?

İnstagram uygulamasının mail onayından geçmesi gerekmektedir. Mail onayı yapmayanlarında da bu onay işlemini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Diğer yandan cep telefonu onayının da yapılmış olma uygulamayı daha rahat kullanmayı sağlayacaktır.

İnstagram uygulamasında engel kalmadığı sürece beğeni, takip ve yorum gibi birçok işlem yapılamamaktadır. Engelin kalkma süresi engelin neden alındığına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ortalama bir yorum engeli 24 ile 48 saat içinde kalkmaktadır. Küfür ve nefret gibi nedenlere bağlı olarak yorum engeli alınması durumunda engelin kalkma süresi 1-2 haftayı bulabilmektedir.

İnstagram uygulamasında yapılan bazı işlemler için sınırlamalar bulunmaktadır.

 • Yapılan bir yorumda en fazla 5 kişinin etiketlenmesi,
 • Yapılan bir yorumda en fazla 30 etiket yapılabilmesi,
 • Aynı yorumun sürekli olarak yapılması,

Belirlenen sınırın dışına çıkılması durumunda uygulamadan engel almak kaçınılmaz olacaktır. Diğer yandan,

 • Çok sık bir şekilde beğeni ve takip isteği göndermek,
 • Takip et, GT gibi ifadelere yorumlarda yer verilmesi,
 • Küfür gibi istenmeyen ifadelere yer verilmesi, gibi durumlarda da yorum ve beğeni gibi engellerle karşılaşılabilmektedir.

İnstagram Uygulamasında 1 Günde En Fazla Kaç Kişi Takip Edilebilir?

İnstagram yorum engeli almamak için belirlenen sınırlar çerçevesinde harekete edilmesi gerekmektedir. Bu sınırlardan biri de takip sınırıdır. Uygulama üzerinde bir günde en fazla 7500 kişi takibe alınabilmektedir. Diğer yandan bir saatte 200 takipten fazla yapılan takip işlemi de engel yemeye ve Spam almaya yol açabilecektir.

İnstagram Yorum Engeli Almamak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İnstagram uygulamasında yorum engeli almamak için bazı durumlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

 • Yapılan paylaşımların uygunsuz paylaşım olmamasına dikkat edilmelidir.
 • Hesap üzerinde hileli bir işlem yapılmaması gerekmektedir.
 • Aynı cihazı kullanarak birden fazla hesap açılmaması gerekmektedir.
 • Belirlenen takip ve beğeni sınırının üzerine çıkılmaması gerekmektedir.
 • Başkası adına paylaşım yapılmaması gerekir.

Takip ve yorum sınırını aşmadığı takdirde İnstagram yorum engeli durumu ile karşı karşıya kalan kişilerin engelin hangi sebeple gerçekleşmiş olabileceğinin üzerinde durması gerekmektedir. Ardından ‘’sorun bildir’’ seçeneği tıklanarak yaşanılan olumsuz durumun kısa ve net bir şekilde ifade edilmesi gerekir. Yapılan işlemin ardından sistem üzerinden cevap gelmesi beklenmelidir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.