Film&Dizi

En İyi Netflix Dizileri Hangileridir?

En İyi Netflix Dizileri Nasıl Belirlenir?


Sosyal medyada son zamanlarda en iyi Netflix dizileri hakkında büyük tartışmalar yer alıyor. Çünkü Netflix internette yer aldığı günden bu yana dizi ve film sektöründe adeta devrim etkisi gösterdi. Çıkardığı birbirinden güzel yapımlar küresel anlamda büyük ses getirdi. Özellikle de dizi sektörü Netflix ile dünyada tekrar şekillenmeye başladı. Zaman içerisinde Netflix türevi farklı platformlar da gün yüzüne çıktı. Fakat bunların hiçbiri Netflix kadar ses getiren yapımlara imza atamadı.

Bugün baktığımız zaman genellikle Netflix dışındaki platformların ortalama 2 – 3 dizi ya da film ile kendinden söz ettirdiğini görürüz. Netflix ise her yeni projesi ile mutlaka bir şekilde kendinden söz ettiriyor. En iyi yabancı diziler listelerine baktığımız zaman Netflix yapımı pek çok dizinin listede olduğu hemen dikkat çeker. Hem eski hem de yeni pek çok Netflix dizisi milyonlarca izleyiciye ulaşmış durumda. Dizilerden hariç olarak En iyi Netflix filmleri de aynı şekilde büyümeye devam ediyor.

En İyi Netflix Dizileri Nasıl Belirlenir?

Aslında bir dizi ya da film için en iyi damgası vurmak oldukça yanlıştır. Yıllardır IMDB listesinde zirvede olan Esaretin Bedeli filmini bile sevmeye yüz binlerce insan var. Yani en iyi damgası aslında kişiden kişiye değişiklik gösterir. Fakat aynı IMBD listelerinde olduğu en iyi diziler arasında belirleme yapılırken de çoğunluğun onayladığı yapımlar belirlenir. Netflix ilk yayınladığı diziden bu yana tüm dizilerin verilerini kaydediyor. Buna göre de Netflix kullanıcıların en çok izlediği ve sevdiği yapımların istatistiklerini paylaşıyor.

Netflix’in En Sevilen Yapımlarından Squid Game

Son birkaç ayda Squid Game adını duymayan kalmadı. En iyi Netflix dizileri 2021 yılında yeni bir üyeyi de bu sayede kazandı. Squid Game çıkış yaptığı günden bu yana dünya çapında bir etkiye ve popülerliğe ulaştı. Henüz çok yeni çıkmış olsa bile bu dizinin oyunları, kıyafetleri ve hatta müzikleri adeta yok satıyor. Pek çok bilgisayar oyunu bu dizi içerisindeki oyunların olduğu yamalar yayınladı. Kısa sürede efsane Netflix dizileri arasına giren bu yapım küresel bir reklam da yapmadı.

Squid Game çıkış yapmadan önce sadece Güney Kore’de reklam yapmıştı. Güney Kore yapımı olduğu için aslında bu durum oldukça normal. Fakat Kore dışında hiçbir ülkede Squid Game adına bir paylaşım olmadı. Pek çok Netflix kullanıcısı dizi çıktığı gün haberdar oldu. Fakat buna rağmen milyonlarca izleyiciye ulaşmayı başardı. 2. Sezonu için net bir açıklama olmasa da yakın bir zamanda onay haberi bekleniyor.

Squid Game: Aşırı şiddet içeren bir Kore dizisi nasıl Netflix’in en büyük hiti oldu?

 

En İyi Netflix Dizileri Arasında Alice in Borderlands

Alice in Borderlands dizisi bir Japon yapımı. Belki de Netflix’in kullanıcılarına sunduğu en büyük imkan da bu. Çünkü insanlar Netflix sayesinde dünyanın farklı ülkelerinin yapımlarını da tanıyıp sevebiliyor. Alice in Borderlands Japon yapımı olması ile pek çok anime havasını da bünyesinde bulunduruyor. Oldukça sürükleyici olan dizinin kısa sürede hayranları fazlası ile arttı. Paralel evrenlere geçiş yapan ve burada hayatta kalmak için oyun oynamak zorunda kalan gençleri anlatan dizinin 2. Sezonu da yakın zamanda çıkış yapacak gibi.

İskandinav Yapımı Sevilen Dizi Ragnarok

İskandinav mitolojisi her zaman sevilen bir konu olmuştur. Gerek oyunlarda gerek ise dizi ve filmlerde İskandinav mitoloji yer almıştır. Fakat bu mitoloji hiçbir zaman günümüzden yola çıkarak ele alınmamıştı. Genellikle eski çağlardan yola çıkarak bu mitoloji ile alakalı yapımlar çekilmişti. Ragnarok dizisi ise bu anlamda yeni bir bakış açısı katıyor. Norveç yapımı olan dizi İskandinav mitolojisini çok iyi bir şekilde anlatıyor. Üstelik bunu günümüzdeki insanların geçmiş ile bağlarını kullanarak anlatıyor. 2. Sezonu yeni çıkan dizinin 3. Sezonunun ise 2022 yılı sonlarında gelmesi bekleniyor.

Efsane Netflix Dizileri Arasında Yer Alan Peaky Blinders

Peaky Blinders belki de Netflix’in dünyaya mal ettiği nadir yapımlardan bir tanesi. En iyi Netflix dizileri arasında kesinlikle yer alan dizinin milyonlarca takipçisi bulunuyor. Bir mafya dizisi olan Peaky Blinders dönemin İngiltere’sini inanılmaz şekilde ele alıyor. Bu dizi pek çok insanın sadece dizilere bakış açısını değiştirmedi. Aynı zamanda insanların giyiminden konuşmasına kadar her şeyi etkilemeyi başardı. Dünyada bu kadar yakından takip edilen ve hayatı etkileyen bir dizi fazla yok. Yakın zamanda son sezonu çıkacak dizi bu sezon ile final yapacak.

Netflix’in Beyin Yakan Dizisi Dark

Netflix Almanya yapımı olan Dark insanların tekrar tekrar izleyeceği bir dizi. En iyi Netflix dizileri arasında çoktan yer alan dizi 3. Sezonu ile final yaptı. Fakat insanlar hala diziyi oturup tekrar izliyor. Bu kadar izlenmesinin nedeni ise harika efektleri ya da benzeri bir şey değil. Ele aldığı inanılmaz konusu ile Dark bu anlamda beyin yakan cinsten. Zaman yolculuğunu inanılmaz şekilde ele alan dizi kısa sürede milyonlarca kişi tarafından izlendi.

Psikopat Bir Aşığın Hikayesi You

You dizisi Netflix’in en çok izlenen dizilerinden bir tanesi. İlk sezonu ile herkesi kendine hayran bırakan dizi 2. Sezonu ile de büyük ses getirdi. Hatta öyle ki You dizisini 2. Sezonu Netflix’in en çok izlenen sezonları arasında ilk sırayı yerleşti. Sezon çıktığı dönem en iyi Netflix dizileri 2020 listelerinde de baş sıraya yerleşmişti. Filmi ilginç yapan noktalarının en başında ise konusu yer alıyor. Çünkü dizi aşık olduğu kişilere psikopatlık düzeyinde bağlanan bir gencin öyküsünü ele alıyor.

Netflix’in Sevilen Dizilerinden Narcos

Bir zamanların uyuşturucu baronu olan Escobar’ın hayatı herkes tarafından merak edilen bir konuydu. En iyi Netflix dizileri arasında yer alana Narcos dizisi de Escobar’ın hayatını anlatıyor. Kolombiya’da yıllarca hüküm süren Escobar bu dizi sayesinde tekrar gündeme geldi. Amerikan yapımı olan dizi Escobar’ın hayatını inanılmaz şekilde anlatıyor. Hatta insanlar bu diziden sonra Escobar’a haksızlık yapıldığını bile düşünmeye başladı. Fakat Amerikan yapımı olması ile araştırmacılar bazı noktaların atlandığını ve anlatılmadığını da dile getiriyor.

Anime Severler İçin Seven Deadly Sins

Netflix sadece dizi ve filmlere ağırlık vermiyor. Aynı zamanda pek çok animesi ile de insanları etkilemeyi başarıyor. Seven Deadly Sins isimli anime de bunlardan bir tanesi. 5 sezondan oluşan animenin 6 ve 7. Sezonlarının çıkacağı tahmin edilmekte. İşlediği konusu ile kısa sürede en iyi Netflix dizileri arasına yerleşen dizinin hayranları da oldukça fazla. 7 Ölümcül Günahtan oluşan bir şövalye grubunun hikayesini anlatan dizi en sevilen animeler arasında da yer alıyor.

Netflix’in Sevilen Dizisi Witcher

Witcher ismi aslında dizi dışında oyun ve kitaplardan fazlası ile tanıdık bir isim. Witcher ilk olarak bir kitap serisi olarak piyasaya çıktı. Daha sonra ise bilgisayar oyunlarında kendine yer buldu. Özellikle 2. ve 3. Oyunları dünya çapında milyonlarca satmayı başardı. İnanılmaz bir kitle oluşturan Witcher ismini Netflix dizisi de değerlendirmeyi başardı. Çünkü Witcher dizisi kısa sürede inanılmaz bir izlenmeye ulaştı. Gerek oyuncu kadrosu gerek ise Witcher dünyasını bu kadar iyi yansıtması oyuncuları da bu diziye yönlendirdi.

En İyi Netflix Dizileri Arasında Olan Elite

Netflix kullanan insanlar İspanyol yapımlarına ayrı bir hayranlık duyuyor. Çünkü La Casa De Papel ile başlayan İspanyol dizi serüveni Elite ile devam etti. Bir gençlik dizisi olan Elite kısa sürede dünya çapında izlenmelere ulaştı. Hatta Netflix dizinin yeni sezonlarından önce başrollerin yarım kalan öyküleri için mini bölümler yayınladı. Bu mini bölümler bile milyonlarca izlenmeye ulaşmayı başardı. Genel olarak zengin ve fakir öğrenciler arasındaki rekabeti anlatan dizinin ana konusu ile cinayete kurban giden bir öğrencinin zanlısını bulmak. En iyi Netflix dizileri arasında olan Elite ayrıca farklı anlatım tarzı ile de dikkat çekiyor.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.