Onarım,Hata Cözümleri.

Fn Tuşu Çalışmıyor Sorunu ve Çözümü

Fn Tuşu Çalışmıyor Sorunu ve Çözümü

Fn tuşu çalışmıyor hale geldiğinde bilgisayarı kullanmamız biraz daha zorlaşıyor. FN tuşları ile ses açma/kapatma, sesi ileri/geri sarma, tarayıcı ana sayfasına gitme, tarayıcıda ileri/geri yapma ve yerleşik e-posta uygulamasını açmak gibi birçok işlevi hızlıca yerine getirebiliyoruz. Neyse ki tuşun fiziksel olarak bozulması dışında geri çalışır hale getirmek pek de zor değil.

Fn Tuşu Çalışmıyor Sorunu ve Çözümü

Fn tuşunun çalışmama sebebi genellikle yazılım kaynaklıdır. Aşağıdaki çözümler işe yaramıyorsa sorunun donanım kaynaklı olduğundan yani tuşun fiziksel olarak bozulduğundan şüphe edebilirsiniz. Fn tuşları çalışmıyor diyen kullanıcılar genellikle ilk 3 yöntemle sorundan kurtuldukları için, muhtemelen çok uzaklara gitmenize gerek kalmayacaktır.

1. Fn Tuş Kilidini Kaldırın

Bazı klavyelerde Fn tuşuna hata ile basmayı önlemek için kilit tuşu bulunmaktadır. Bu tuşların ismi “Flock” veya “Fmode” olabilmektedir. Kilit tuşuna bir kez bastıktan sonra tekrar Fn tuşunu test edin. Eğer çalışmıyorsa bir diğer uzman tavsiyesi olan “F11” ve “”F12” tuşlarına basmayı deneyin. Çünkü bazı kullanıcıların bu tuşlara basarak sorundan kurtuldukları belirtiliyor.

2. Klavye Sürücünüzü Güncelleyin

En etkili çözüm olarak gösterilen klavye sürücüsünü güncellemeyi ihmal etmeyin. Güncelleme işlemini bir kerede başaramazsanız, ısrarla tekrar deneyin. Klavye sürücüsünü güncellemek için klavyenizin marka/modelini öğrenin. Ardından internette “’klavye marka/model’ driver” şeklinde bir arama yapın ve üretici sitesine girip ilgili driver’ı indirip yükleyin.

Bazen sürücüler Windows güncellemeleriyle beraber gelebildiği için Windows sürücü güncelleme sistemini kullanabilirsiniz. Bunun için Aygıt yöneticisini açın. Açmayı bilmiyorsanız başlata tıkladıktan sonra aygıt yöneticisi yazmanız yeterli olacaktır. Daha sonra klavyeler altında listelenen klavyenize sağ tıklayıp sürücüyü güncelleştir seçeneğine tıklayın ve güncelleme işlemini tamamlayın.

3. İşletim Sistemini Güncelleyin

İşletim sistemlerinde meydana gelen hatalar bazı aygıtların doğru çalışmasını engelleyebilmektedir. Bu nedenle Fn tuşu çalışmıyor sorununda etkili bir diğer çözüm işletim sisteminin güncellenmesidir. İlk olarak işletim sisteminizi güncelleyin. Ben güncellemeyi yeni yaptım diyorsanız, mümkünse güncellemeyi kaldırın. Güncellemeyi kaldırmak için denetim masasından programları kaldır bölümüne gidin. Soldaki yüklü güncelleştirmeleri görüntüle butonuna tıklayın ve en yeni güncelleştirmeyi kaldırın. Bu sayede güncelleme ile gelen hatalarda ortadan kalkacaktır. En yeni güncellemeyi almak isterseniz hataların giderilmesi için yaklaşık 1-2 hafta kadar beklemeniz daha iyi olacaktır.

4. Klavyeyi Başka Bilgisayarda Deneyin

Sorunun klavyenizde olup olmadığını anlamak için klavyeyi farklı bir bilgisayara takın. Eğer bağladığınız bilgisayarda klavye sürücüsü yüklenmiş olmasına rağmen Fn tuşu çalışmıyor ise klavyenizde arıza olabilir. İhtimalli bir durum olduğu için klavyenizi hemen çöpe atmaya veya teknik servise götürmeye kalkmayın. Mümkünse farklı bir klavye ödünç alın ve Fn tuşunu test edin. Eğer Fn tuşu normalde çalıştığı halde sizin bilgisayarınızda çalışmıyorsa, sorun işletim sisteminde veya bilgisayarınızda bulunan herhangi bir uygulamada olabilir.

5. Üçüncü Parti Programları Kaldırın

Fn tuşu çalışmasına rağmen bir süre sonra çalışmıyor duruma geldiyse, son yüklediğiniz programlarda veya program güncellemelerinde bir hata söz konusu olabilir. Programların klavye tuşlarınıza müdahale etmeleri ve bu sebeple hataların ortaya çıkması mümkündür. Yüklediğiniz programlar arasında özellikle tuşlara müdahale eden bir program varsa hemen kaldırın veya tamamen kaldırın.

Bunun yanı sıra antivirüs ve güvenlik duvarı yazılımları da yazılımların ve aygıtların stabil çalışmasını engelleyebilir. Fn tuşu çalışmıyor sorununun altında yatan sebebi anlayabilmek için tüm güvenlik yazılımlarını bir süreliğine devre dışı bırakın veya kaldırın.

6. Bilgisayarı Formatlamayı Düşünün

Sorunun işletim sisteminden mi, sürücüden mi yoksa üçüncü parti programlardaki hatalardan mı kaynaklandığını net bir şekilde anlayamamış olabilirsiniz. Bu durumda en kestirme yol bilgisayarınızı formatlamaktır. Eğer Windows işletim sistemi kullanıyorsanız Microsoft sitesinden .iso dosyasını indirdikten sonra, internetteki rehber yazı ve içeriklerden yararlanarak bilgisayarınıza kolaylıkla format atabilirsiniz. Sadece format işleminden önce kişisel dosyalarınızı yedeklemeyi ihmal etmemelisiniz.

Yukarıda sıralanan yöntemler sonrasında Fn tuşu çalışmıyor sorunu ortadan kalkmadıysa yeni bir klavye satın alabilir veya klavyenizi teknik servise gönderebilirsiniz. Eğer teknik servise daha önceden bir ürün göndermediyseniz, bu sürecin biraz yavaş işlediğini bilmenizde fayda var.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.