Seo YöntemleriWebmaster

Google Ads Anahtar Kelime Eşleme Seçenekleri Nelerdir?

Anahtar Kelime Eşleme Seçenekleri Nelerdir?


Google Ads anahtar kelime eşleme seçenekleri, arama sonuçlarının kullanıcılara sunmuş olduğu hizmet ya da ürünleri onların arama yaptığı sıralamada göstermekle görevli araçtır.

Anahtar kelime eşleme seçenekleri kullanılarak hedef kitlelere oldukça kolay ulaşılabiliyor, belirlenen strateji doğrultusunda farklı eşleşme seçeneklerini de tercih edebiliyorsunuz. Peki, anahtar kelime eşleme seçenekleri nelerdir?

Anahtar Kelime Eşleme Seçenekleri Nelerdir?

Anahtar kelime eşleme seçenekleri 4 bölüme ayrılıyor. Bunlar;

  • Geniş eşleme,
  • Sıralı eşleme,
  • Tam eşleme,
  • Negatif eşlemedir.

Anahtar kelime eşleme seçeneklerinin mantığının ne olduğunu anlamadan gerçekleştirilen reklamların başarılı olmaları oldukça düşük bir ihtimaldir. Eğer bu durumu ciddiye almayarak reklam yayınlamayı seçerseniz, Google Reklamlarınızı için bütçenizin %95’inin fazlasını alakasız tıklanmalardan ötürü boşa harcıyor olabilirsiniz. Google Ads anahtar kelime eşleme seçeneklerini alt başlıklar halinde açıklayalım.

 

1.Geniş Eşleme

Anahtar kelime eşleme seçenekleri arasında genellikle tercih edilen eşleme türü olarak karşımıza çıkıyor. Bu eşleme türünün kullanılması için baş kısmına “+” işareti konulması gerekiyor. Böylelikle kullanmayı planladığınız anahtar kelimelerinizin sağına, soluna ve orta kısmına birbirinden farklı kelimeler gelir ve reklam yayınlarınız geniş bir alanda tutulur.

Geniş eşleme düzenleyicisi ile çok geniş bir kitleye ulaşmış olduğunuzdan reklam bütçeniz hızlıca tükenebilir. Bu sebeple geniş eşleme seçeneğini kullanacağınız zaman negatif anahtar kelime hedeflemesinde bulunmazsanız, reklamlarınızın tıklanma oranları düşüş yaşayabilir. Bu durumun meydana gelmesi de daha az dönüşüm alacağınız anlamına gelmektedir.

Örneğin:
Geniş Eşlemeli Anahtar Kelime:
Düşük karbonhidratlı diyet planı

Eşleşen Aramalar:
Karbonhidratsız gıdalar
Düşük karbonhidratlı diyetler
Düşük kalorili tarifler
Akdeniz mutfağı diyet planları
Düşük karbonhidratlı diyet programı

2.Sıralı Eşleme

Sıralı eşlemede anahtar kelimeler, geniş eşleme anahtar kelimeler ile kıyaslanınca daha odaklı durumdadır ve bu durumda web sitenize ziyaretçi getirmede sizlere daha fazla esneklik sağlamaktadır.

Sıralı eşleme anahtar kelimeler içerisinde anahtar kelimelerin öncesinde veya sonrasında ek olarak kelime eklemesi yapılabiliyor.

Örneğin:
Sıralı Eşlemeli Anahtar Kelime:
Tenis ayakkabıları

Eşleşen Aramalar:
Kırmızı deri tenis ayakkabıları
İndirimli tenis ayakkabıları al
Kırmızı tenis ayakkabıları
Tenis için ayakkabılar
Tenis ayakkabısı bağcıkları

3.Tam Eşleme

Tam eşlemeli anahtar kelimeler isminden de anlaşıldığı üzere, tam arama sorguları ve terim esaslarını içerir. Reklamlarınızın gösterilmesi konusunda arama sorgularının, SERP’te bulunan anahtar kelimeler ile eşleme göstermesi gereklidir.

Örneğin:
Tam Eşlemeli Anahtar Kelime:
Erkek Ayakkabıları

Eşleşen Aramalar:
Ayakkabı erkek
Erkek ayakkabılar
Erkek ayakkabısı
Erkek için ayakkabı
Erkekler için kırmızı ayakkabılar
Erkek ayakkabıları satın al

4.Negatif Eşleme

İç mekân boyalarını sattığınızı düşünelim. Ürünlerinizi cilalar, boyalar, emayeler, yağ bazlı ve su bazlı boyalar gibi türleri aramakta olanlar için bulunabilir duruma getirirken, reklamlarınızın suluboya, guaj gibi sanat boyalarında gösterilmesini engellemeniz gerekecek. Negatif eşleme tam bu hususta devreye girer.

Negatif eşleme anahtar türü ile ürün veyahut hizmetlerinizi belirlenmiş arama terimleri için gösterecek, aranmasını talep etmediğiniz anahtar kelimelerden reklamlarınızı uzak tutabileceksiniz.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.