Apple & İosMobil Alemi

Kod Kullanmadan iPhone Oyunu Nasıl Yapılır?

İpone Oyunu İçin Kod Yazmadan Oyun Yapma


Bilgisayar ve telefonlarda oynanan birçok oyun geliştirmesinde kodlamama ile geliştirilen oyunları kodlama olmadan oynamak isteyenler kodlamayı öğrenmek isteseler de çoğu zaman bu durumdan sıkılıp oyun yapmaktan vazgeçebiliyorlar. Bunun için kodlama ile uğraşmaktan kaçınanlar kodlama olmadan oyun yapma arayışları içinde olabilirler. Kodlama olmadan bazı özelliklerin sınırlı olsa da ara yüz geliştirme ve görsellikleri tasarlayarak oyun keyfi yapmanız mümkün olabilir.

En çok kullanılan oyun oynama motorlarından olan unreal engine unuty benzeri kodlama yapmadan görsel tasarım ve oyun geliştirme için kullanılan sistemlerden biridir.

Oyun dünyasında uzun süredir bilinen Godot ücretsiz bir uygulama olarak kullanılan oyun yapma programlarından biridir. Lisans ücreti de istemeyen programı kullanarak kodlama olmadan oyun yapabilirsiniz. Godot programında görsel tasarım ara yüzü ve popüler kodlama dillerini desteklemesi açısından kullanıcı için oldukça kullanışlı halde tercih edilmektedir.

Oyunları oynanmasını sağlayan en çok tanınmış motorlarından biri olan Unity kod ya da kodlama olmadan da kullanılabilen oyun programlarından biri olarak karşınıza çıkar. Bir başka program ise Visual scripting denilen teknoloji bu uygulamalar sayesinde komutlar yolu ile görsellerin dizi haline getirilmesi mümkün olmaktadır. Gelişmiş görseller için Unuty store’den tasarım araçları elde edebilirsiniz. En popüler olanları ise playmaker, bolt gibi araçlardır. Playmaker dolar üzerinden satın alınarak kaliteli bir oyun yapma ve özelleştirmelere sahip olmanızı sağlayabilir. Ücretsiz bir görsel tasarım edinmek isteyenlere ise bolt tavsiye edilmektedir.

İpone oyunlarında ve birçok oyunların oynanmasında yardımcı yazılım ve kodlama ile oyun yapılmaktadır. Ancak kodlamaya gerek kalmadan da ya da hazır kodlamalar bulunan oyunlarda yapılsa da programın ne kadar izin verdiğinin de etkisi olacaktır. Kodlama bilmeden hazır oyun motorları sayesinde de oyun yapmanız mümkün olabiliyor. Oyun severler için oyun yapma isteklerinin olması yönünden kod bilmeseler de Buildbox oyun severler için uygun bir hazır kodlama sayesinde kullanıcılara büyük kolaylık sağlayan bir program olarak karşınız çıkmaktadır. Kendi oyunlarını oynamak isteyenler kod kullanmadan ipone oyunu nasıl yapılır? Sorusuna cevap aramaktadır. Bazı uygulamalar yardımı ile kod kullanmadan oyunları yapmanızı sağlayan uygulamalar ise şöyle yapılabilir;

İpone Oyunu İçin Kod Yazmadan Oyun Yapma

Oyun yapma hayali olan oyun severler kodlama bilmedikleri için hazır oyunları oynamak durumunda ve istediği gibi bir oyun göremediklerinden yakınmaktadırlar. Teknolojinin verdiği fırsatlara göre oyun yapmak isteyenlere buildbox kod kullanmadan ipone oyunu nasıl yapılır? Sorusuna çözüm bulabilir.  Buildbox uygulaması kullananlar bu uygulama ile kodsuz oyun yapma imkânı bulabiliyorlar. İmkânsız gibi görülse de yardımcı uygulamalar sayesinde oyun yapmak artık imkânsız halden çıkmaktan uzak kalıyor. Yetersiz olan kodlamalar ile oyunları sınırlı hale getirmek kolay görülse de ipone cihazlarında programlama dillerinin de kullanılması şart oluyor. İpone için seçici davranan bir programlama dili olan swift seçilerek dil programlama yapılmakta ancak sıkıntılar olmasına rağmen ipone ’de kodsuz olarak yapılabilen oyunda yapılmış durumda. Tek kodlama olmadan bir yazılımın çıkması ile yazılmış bir oyun olan buildbox kodlama olmadan kullanılan oyunlardan biri olarak kullanılmaktadır.

Kodlama Olmadan Kullanılan Buildbox Özellikleri

Kodlamasız uygulama buildbox’ ta bulunan hazır kutucuklara bırakma mantığı hâkim olmaktadır. Oldukça kolay bir uygulama olan iphone oyunu uygulamasını kod kullanmadan kolay bir şekilde kullanmanız mümkün oluyor.  Bu oyunu yapan ilk kişi olarak bilinen Azamat oyun yapmanın kolay bir durum olmadığını ancak işlerinizi büyük oranda kolaylaştıracağını da belirtmektedir. Azamat oyun ile ilgili ifadesini ise oyunu yapacak kişiler için çok yönlü düşünmelerinin oyunu daha kolay hale getireceğinden emin bir ifade ile vurguluyor. Kod yazmaları bilmeyenler için ipone oyunları belki zor gelebilir. Kod bilenlere ise bu uygulamalar biraz kısıtlı halde olsa da kod yazmayı hiç bilmeyenlere uygulama oldukça kullanışlı gelecektir.

Özgür Oyun Oynamak İsteyenler İçin Uygulama

Kodlama olmadan yapılacak oyunlarda belli ölçütlerde kullanabilirsiniz Özgür oyun meraklılarına ise oyun yapmak için Unreal engine ’in Bueprint aracı tavsiye edilmektedir. Bunun dışında yazılım dilini öğrenip istediğiniz gibi bir oyun yapabilirsiniz. İndirilmesi oldukça popüler olan uygulama buildbox rekor kıran uygulamalardan biri olarak kullanılmaktadır. Builbox uygulaması kullanıcısı oldukça fazla olan uygulamalardan biridir. Color switch oyununda da kullanılan buildbox Azamat oyunlarından biri olarak kod kullanmaya gerek olmadan da yapılan iyi oyunlardan biridir.  Buildbox bilindiği üzere kutucuklardan oluşan sürükle yöntemini kullanıldığı bir uygulama olarak göze çarpmaktadır. Kodsuz olarak oynana oyunda kullanıcıya oldukça kolay gelen bir özellikte olan oyun kodla kullanılan oyunlarda olan özellikler içermektedir. Bu kodu kullanan oyun severlerin artık koda ihtiyacı olmadan oynayabileceği oyunda buildbox lisansını da Azamat’e vermiştir. Azat ise oyunun amacının hiç kolay olmadığını ifade ederken oyun geliştiricilerinin de daha çok geliştirilmiş olmasının yararlı olabileceğini düşünmekte.  Azamat’a göre oyunun kodlanması ve kodsuz kullanımını dışında oyunun hikayesinden görselliğe dek birçok özelliğin en iyi şekilde tasarlanmasının geniş çaplı olarak düşünülmesi gerektiğini ifade etmektedir. Kod yazanlara göre kolay olan buildbox kodlamayı bilenler için basit bir uygulama olarak görünmektedir. Ancak tekrar ifade etmekte fayda olan kural bu uygulamayı kullananlar için uygulama daha kısıtlı kullanım sunmaktadır. Uygulamada birden çok özellik bulunmakta ve kullanıcı için oldukça ideal çapta bir oyun geliştirme aracı olarak kullanılmaktadır. Bu uygulamanın olması geliştirme araçları için verilere daha kolay ulaşılmasında rol oynamaktadır. İndirilme özelliği açısından 150 milyon üstünde color switch ve buildbox indirilmiştir. Uygulamayı kullanmanız için öncelikle yapılması gereken üyelik oluşturarak bu uygulamayı indirmektir. Görüldüğü gibi kod kullanmadan ipone oyunu nasıl yapılır? sorusunun cevabı kullanıcının Hangi uygulamayı birlikte kullanacağını bilmesi gerektiğidir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.