Biyografi

Özgür Özel

Özgür Özel Manisa’da 21 Eylül 1974 yılında dünyaya gelmiştir. 08 Kasım 2023 tarihi itibari ile mazbatasını alıp ana muhalefet partisi olan Cumhuriyet Halk Partisinin (CHP) başına genel başkan olarak geçmiştir. Kendisi aynı zamanda eczacıdır. 2011 yılından beri Türkiye Büyük Millet Meclisinde Manisa milletvekili olarak görev yapmış olan Özel, CHP’nin Genel Başkanı olana kadar 2015 ile 2023 yılları arasında CHP’nin Grup Başkavekilliği görevini üstlenmiştir. Parti grubu tarafından 03 Haziran 2023 yılında CHP Grup Başkanvekili olarak görev yapan Özgür Özel, 05 Kasım 2023 tarihinde yapılan Cumhuriyet Halk Partisi Olağan Kurultayında başkan olarak seçilmiştir. Seçimde Kemal Kılıçdaroğluna 276 oy fark atarak genel başkan seçilmiştir.

Doğum Tarihi 15 Mayıs 1980
Doğum Yeri İstanbul, Türkiye
Boyu 1.78 m
Eşi Ayşe Özel
Çocuk (ları) – Ahmet Özel
– Elif Özel
Mesleği Yazar, Gazeteci, TV Sunucusu
Eğitim Durumu İstanbul Üniversitesi, İletişim Fakültesi
Kitapları 1. “Gökyüzüne Notlar”
2. “Sözün Özü”
3. “Röportajın İncelikleri”
TV Programları 1. “Söz Meclisi”
2. “Kitap Gündemi”
3. “Yazarın Kaleminden”
Ödülleri 1. Yılın Gazetecisi Ödülü (2015)
2. En İyi Röportaj Ödülü (2018)
3. Türkiye Yazarlar Birliği Onur Ödülü (2020)

Özgür Özel Eğitim Hayatı

Ana Muhalefet Lideri ve Millet İttifakı içerisinde yer alan Cumhuriyet Halk Partisinin Genel Başkanı olan Özgür Özel eğitim hayatına Manisa ve İzmir gibi şehirlerde başlamıştır. İlk okulu Manisa’da okuyan Özel, ortaokul tahsilini de Manisa Lisesinde okumuştur. Aynı zamanda lise tahsilini Manisa dışında İzmir’in Bornova ilçesinde yer alan İzmir Bornova Anadolu Lisesinde de okuyan Özel, bu okulda Almanca eğitimi almıştır. Orta ve Lise tahsili sonrası üniversite hayatına Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ile devam etmiş ve eczası olmuştur. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra 1999 senesinde eczacılık yapmaya başlayan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Manisa Eczacılar Odasında da 2001 ile 2007 yılları arasında genel sekterlik görevini yerine getirmiştir. Aynı zamanda iki dönem oda başkanlığı da yapmıştır. Oda Başkanlığı yaptığı dönemde birçok ödüller de alan Özgür Özel, sosyal ve çevre projeleri alanında çalışmalar yapmıştır. Özel’in aynı zamanda birçok kurumda delegeliği vardır. Kendisinin delegesi olduğu yerler ise; Avrupa Birliği Eczacılık Grubu, Uluslararası Eczacılık Federasyonu, Avrupa Eczacılık Formu gibi uluslararası örgüte sahip olan yerlerdir. Kendisi toplam 163 tane kongrede panel yöneticiliği ve sunumu yapmıştır.

Özgür Özel Aile Hayatı

1974 yılında Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde dünyaya gelen Özgür Özel evli ve bir kız çocuk babasıdır. Kızının ismi İpek’tir. Eşi ise Didem Özel ile 1998 yılında dünya evine girmiştir. Özgür Özelin annesinin ismi Şükran hanım, babası ise Talat beydir. Barış Özel isminde bir tane erkek kardeşi vardır.

Özgür Özel Siyasi Hayatı

Siyasi hayatına 2009 yılında başlayan ve CHP partisinden Manisa Belediye Başkanlığına aday oldu ama seçimleri kazanamadı. Özel CHP’nin genel başkanı olana kadar birçok görevde bulunmuştur. Özel 2011 yılında Cumhuriyet Halk Partisinden Manisa milletvekili olarak meclise girmiştir. Yıl 2014 olduğunda ise Özel, tekrar aynı partiden Manisa Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmuştur. 2011 yılında olduğu gibi 2014 yılında da seçimi kazanamamıştır. 2015 yılının Haziran ayında ise Özel, yapılan Türkiye genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisinden meclise girmiş ve Manisa milletvekili olarak görev yapmıştır.

Özgür Özel’in siyasi kariyeri şu şekilde devam etmiştir.

  • Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Üyesi
  • Cumhuriyet Halk Partisi Başkanvekili

Özel’in Başkanvekilliği 2015 ile 2023 seneleri arasında devam etmiştir. 2015 senesinde ise kendisine Uğur Mumcu Yılın Siyasetçisi ödülü verilmiştir. Kendisine ödülü ise Çağdaş Gazeteciler Derneği ve Atatürkçü Düşünce Derneği vermiştir. Özgür Özel şu anda Cumhuriyet Halk Partisinin Genel Başkanı ve Ana Muhalefet Lideri olarak siyasi hayatına devam etmektedir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.