Sosyal Medya

Threds Hesabı Kapatılabiliyor Mu? Threds Nedir? Yeni Güncellemeler Neler


Twitter’in Elon Musk’a geçmesi ile birlikte her ne kadar iyi özellikler gelmeye başlamış olsa da kullanıcıları profilden soğutacak özellikler de eklenmedi değil. Özellikle son zamanlarda eklenmiş olan ancak Threds’in yükselişinin hemen ardından kaldırılmış olan “Tweet okuma sınırı” pek çok kullanıcının platformdan uzaklaşmasına neden oldu.

Peki, Threds nedir? Twitter’a okuma sınırı kaldırtmayı başardı mı? Hepsinden önemlisi kapatılmadığı iddia edilen Threds hesabı kapatılabiliyor mu?

Threds, Instagram bağlantısı ile çalışabilen yeni nesil “Twitter” olarak tanımlanabilir bir uygulamadır. Instagram gibi bir akışa sahip olmasının yanı sıra. Hesap açabilmek için bir Instagram profiline ihtiyaç duyulmakta.

Threds Nedir? Ne Zaman Çıktı? Threds Veri Gizliliği

Threds, yukarıda da söylediğimiz gibi. “Yeni nesil Twitter” uygulaması. Meta tarafından yapılmaya başlanan uygulama özellikle Elon Musk’ın aldığı kritik kararlar sonrasında çıkışı hızlandırılmış bir uygulama. İlk çıkış tarihini Elon Musk’ın Tweet okuma sınırlandırmasına getirmesinin ardından bir günde 30 milyonu aşkın kullanıcıya ulaşması başarmıştı.

Henüz Avrupa için çıkmamış olan uygulama ülkemize girişini hızlı bir şekilde yaptı. Her ne kadar şuan için sadece IOS ve Web cihazlarda bulunuyor olsa da ilerleyen birkaç gün içinde Android cihazlar için de yayınlanma başlayabilir.

Her ne kadar uygulama Instagram bağlantısı ile çalışıyor olsa da bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Bunlardan en büyüğü açık ara Threds hesabı kapatamama problemi. Peki, bu problemden sonraki problem? İşte o da, Threds uygulamasının kullanıcılardan istediği veriler.

Threds Kullanıcılardan Hangi Verileri İstiyor? Verilerimiz Güvende Mi?

Threds kullanmaya başlayan pek çok kullanıcının en büyük sorunu verilerin gizliliği. Özellikle hesaplar açıldıktan ve kullanıma başladıktan sonra ortaya çıkan veri sorunları düşüncesi pek çok kullanıcının hesaplarını silmeye çalışması ile son buldu. Peki, Threds hesabınızı kullanmaya başladığınız andan itibaren Threds sizden hangi verileri alıyor ve kullanıyor?

Profil ve/veya İletişim Verileri

 • Ad ve Soyad.
 • E-Posta.
 • Profil resimleri.

Ödeme Verileri

 • Ödeme yapılan kart türleri.
 • Fatura Adresi ve E-posta.

Cihaz Verileri

 • IP Adresi.
 • Cihaz kimliği ve bilgileri.
 • MAC Bilgileri.

Konum Verileri

 • IP Adresi üzerinden tespit edilen konum bilgileri.

Fotoğraf ve Video Depolama Verileri.

 • Kullanıcı ortam fotoğrafları, videoları ve kayıtları.

Her ne kadar bu veriler ile sınırlı kalınıyor gibi gözüküyor olsa da. “Privacy Policy” üzerinde açıkça belirtilmemiş olan veri akışları da bulunmakta. Özellikle Apple Sağlık, Google Sağlık uygulamaları üzerinden sağlık verileri de toplanan veriler arasında yer alıyor.

Söz konusu veriler sadece toplanmakla kalmıyor, analiz firmalarına reklam firmalarına dağıtılıyor. Bu sayede “Kişiselleştirilmiş reklamlar” gösterilebiliyor. Veya büyük veri sızıntılarında ciddi sorunlar ile karşılaşılabiliyor.

Peki, Threds hesabınızı açtınız, verilerin bu denli alınıyor olmasından da rahatsız oldunuz. Hesabınızı nasıl kapatabilirsiniz? Threds hesabı nasıl kapatılır? Threds hesabı silme.

Threds Hesabı Silme Threds Hesabı Kapatılabilir Mi?

Uygulama çıktığından beri 30 Milyondan fazla kullanıcıya ulaşmayı başarmış durumda. Her ne kadar 30 Milyon kullanıcı barajını geçmiş olsa da pek çok kullanıcı hesaplarını kapatmak istiyor. Ancak, karşılaşılan bir sorun var.

Threds hesabı nasıl silinir? Threds hesabı kapatılabilir mi? Threds tarafından yapılan açıklama ile birlikte hesapların silinemez olduğunu anlamak çok da uzun sürmedi. İşin aslı, hesaplar silinebiliyor. Ancak karşılığında Instagram hesabınızı da feda etmeniz gerekiyor.

Evet, Threds hesabını silmek isteyen bir kullanıcı Instagram hesabını silerek işe başlamalı. Yani, şu an için Threds hesaplarınızı tek taraflı olarak silme gibi bir şansınız bulunmuyor.

Instagram kurucusunun Threds üzerinde yaptığı paylaşıma göre ise hesabınızı başka bir şekilde “kullanılamaz hale getirmenin” de bir yolu bulunuyormuş. Bahsedilene göre Threds hesabınız halen silinmemiş kalacak ancak şunları yapabilmeniz mümkün durumda olacak;

 • Hesabınızı gizliye alın.
 • İçerisindeki tüm paylaşımları “tek tek” silin.
 • Hesabınızdaki biyografi ve profil fotoğraflarını kaldırın.

Daha sonra Threds uygulamasından çıkış yaparak onu bir nevi “kullanılamaz hale” getirebilmiş olabiliyorsunuz. Ancak bu, kesin bir çözüm asla değil. Hesabınız hâlâ açık.

Yapılan paylaşımda da belirtildiği gibi. Hesapların tek tek kapatılması için bir çözüm yolu aranmakta. Ancak şu an için Threds hesap silme linki bulunmuyor.

Threds Uygulamasına Hangi Özellikler Gelecek? Gelecekteki Güncellemeler Neler?

Threds uygulamasının en büyük sorunu oldukça erken bir çıkış yapması olmuş olabilir. Çünkü, bazı kullanıcılara göre uygulama henüz hazır durumda değil. Bunlardan en dikkat çekeni Threds hesap silme sorunu yaşatan ve hesap silmenin önüne geçen sorun.

Bunlar dışında, kullanıcıların kullanımını zorlaştıran konular da bulunmakta. Bunlardan en büyüğü, takip ettiğiniz kişilerin paylaşımlarını ayrı olarak görememek. Yani, takip ettiğiniz hesaplara ve ilgi alanınıza göre şekillenen bir time line bulunmuyor.

İlerleyen güncellemeler ile birlikte gelecek Threds özellikleri;

 • Takip ettiğiniz kişilere göre gözlemleyebileceğiniz Threds paylaşımları.
 • TT Listesine benzer bir liste ile Trend olanları gözlemleyebilme.
 • Daha fonksiyonel profil sayfaları.
 • Threds hesabınızı ayrı ayrı kapabilme özelliği.
 • Videoları ileri/geri sardırabilme.

Bakıldığında, pek çok temel özellik eksik durumda. Ancak uygulama, kendini sürekli geliştirerek yeni bir hâle geçmeye çalışmaya devam ediyor.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.