Webmaster

Time To First Byte Nedir? Performansı Nasıl Artırılır?


Time to first byte kısaltılmış şekliyle TTFB, web tarayıcısına web sunucusu tarafından gönderilen cevabın ilk baytının, web tarayıcısı tarafından alınmasına kadar geçen süreyi ifade eder. Daha anlaşılır şekilde bir web sitesinin bağlantısına tıkladığınız zaman ilk veriyle karşılaşmak için beklemek zorunda olduğunuz süre TTFB olarak adlandırılır. Site hızının önemli unsurlarından biri olan time to first byte ne kadar düşükse yani ne kadar kısa süreye karşılık geliyorsa sitenin hız performansı o kadar iyidir. Bu içeriğimizde TTFB neden önemli, nasıl ölçülür, performansı nasıl artırılır? sorularına yanıt vermeye çalışacağız.

Time To First Byte Neden Önemli?

Time to first byte verisi, bir web sitesinin ne kadar hızlı ve duyarlı yapıya sahip olduğunu göstermesi açısından son derece önemlidir. Eğer site yüksek TTFB’ye sahipse o sitenin hızlı ve duyarlı olduğundan söz edilemez. Öte yandan biliyoruz ki hızı düşük olan bir web sitesi iyi bir kullanıcı deneyimi de sunamamaktadır.

TFFB verisinin düşük olması sitenin her işlemini hızlı yürüteceğini ifade etmez ancak siteye erişim yani yanıt alma açısından hızlı koşulların yakalanacağını ifade eder. Günümüzdeki istatistiklere göre web sitelerini ziyaret eden internet kullanıcıları daha ilk adımda erişim sorunu yaşadıkları sitelerin ana sayfalarının açılmasını dakikalarca beklemek yerine, daha hızlı erişilen alternatif sitelere yönelmeyi tercih ediyorlar. Bu kapsamda eğer sitenin TTFB verisi yüksek ise ziyaretçi kaybının oluşabileceği ve ziyaretçilere kaliteli bir deneyim sunulamayacağı anlaşılır. Tklanmalara yanıt veren, ziyaretçi kaybına neden olmayan bir siteye sahip olmak için TTFB’nin düşük olması önem arz ediyor.

Time To First Byte Süresi Ne Kadar Olmalı?

Time to first byte süresi, Google tarafından aktarılan bilgilere göre 200 ms altında olmalıdır. Öte yandan PageSpeed aracının en son sürümü ise 600 ms üzerine çıkmayan TTFB için herhangi bir uyarıda bulunmamaktadır. Eğer merkezi olarak Türkiye’de tanımlanan bir web sitesi varsa ve bu siteye Türk ziyaretçiler ağırlıklı erişim sağlıyorsa, TTFB 200 ms altına da düşürülebilir.

Time To First Byte’ın Ana Bileşenleri Nelerdir?

TTFB ana bileşenleri, istek, sunucu işleme, yanıt şeklinde sıralanabilirler. Bu ana bileşenler hakkında bilgiler ise şu yöndedir:

  • İstek: Web tarayıcısı web sitesine yöneldiğinde siteyi kapsayan sunucuya erişmek adına seyahat edecek bir http isteği yollamaktadır.
  • Sunucu İşleme: Sunucu isteği karşılar ve işleyerek istenen şeyi geri yollar.
  • Yanıt: Sunucudan edinilen cevap gerekli şekilde yönlendirilir ve web tarayıcısına geri iletilir. Cevabın ilk parçasının web tarayıcısına ulaması için geçen bu süre ise TTFB olarak adlandırılır.

Bu işleyiş sürecine ilişkin süre ne kadar kısa olursa, web sitesi arama motoru botlarınca o kadar duyarlı ve hızlı algılanma şansına sahip olacağından TTFB, SEO açısından da önem teşkil eder. Çünkü SEO uyumlu içeriklere ve tasarıma sahip olması yanında hız açısından da verimli web siteleri arama motoru sonuç sıralamasında daha iyi bir konuma sahip olma şansını artırırlar.

Time To First Byte Ölçümü Nasıl Yapılır?

Time to first byte ölçümü için site hız performansı ölçen çeşitli araçlardan yararlanabilirsiniz. Peki ölçüm işlemini nasıl gerçekleştireceksiniz? Bunun için time to first byte ölçen araçların resmi web adreslerine erişip, kullanıcı kaydı gerçekleştirmeniz gerekir. Ardından araçların arayüzüne erişip “hız testi” başlıklı boşluk alanını (kutucuğu) görüntüleyebilirsiniz. Bu kutucuğa web site URL’sini yapıştırdıktan sonra speed test için onay kutucuğuna tıklamanız gerekir. Kısa süre ardından TTFB’ye ilişkin verileri ekranda görüntüleyebilirsiniz.

Yukarıdaki adımlar üzerinden test gerçekleştirebileceğiniz araçlar ise Bytecheck, KeyCDNTool, WebPageTest, PageSpeedInsights şeklinde sıralanmaktadır.

Time To First Byte Performansı Nasıl Artırılır?

Time to first byte performansını artırmak diğer bir ifadeyle TTFB’yi düşürmek için yapılabilecekler aşağıdaki şekildedir:

  • Yüksek TTFB almanızın sebebi genellikle kalitesiz bir web hosting kullanıyor olmanızdır. Sitenin hız performansını SEO kriterlerine uygun hale getirmek için profesyonel bir hosting sağlayıcısı ile çalışmanız gerekir.
  • TTFB’nin düşük olmasını sağlayacak bir diğer şey sunucunun site ziyaretçilerine en yakın noktada olmasıdır. Örneğin site ziyaretçileri Türkiye’de ama web sunucusu Amerikada ise TTFB yükselecektir. Web sitesini kullanıcı kitlesine en yakın veri merkezinde barındırmak iyi bir çözüm yoludur.
  • Web site için iyi bir önbellek eklentisini var etmek TTFB düşürebilmeyi sağlar.

Time to first byte performansını artırmak yani TTFB düşürmek isteyenler, web sitesi için CDN kullanıp, css dosyalarını ve görsel öğeleri site ziyaretçilerine en yakın olan sunucularda ön belleğe alabilirler. Bu kapsamda CDN, statik tüm dosyaları site kullanıcılarına daha hızlı sunacaktır.

 

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.