Mobil Alemi

Özel Numara Engelleme Nasıl Yapılır? Özel Numara Engelleme Kodu Nedir?

Özel Numara Ne Amaçla Kullanılır? Özel Numaranın Çıkış Amacı Nedir?


Özel numara engelleme nasıl yapılır? Özel numara engelleme kodu nedir? Özel numaralar ilk çıktığı zamanlarda gizliliği esas alan. Ve aslında kullanım amacı tamamen güvenli iletişimi sağlamak olan bir adımdı.

Ancak, işler her zaman istendiği gibi gitmiyor olacak ki. Özel numara sisteminin kullanımı kimileri tarafından amacı dışında kullanılmaya. Kişileri rahatsız etmeye yönelik kullanılmaya başlandı.

Hal böyle olunca, özel numaralardan gelen çağrıları engellemek ve özel numaraları engellemek gibi yöntemler sıkça araştırılmaya başlandı. Özel numara üzerinden arama yapmak halen veri gizliliği açısından oldukça önemli.

Özel Numara Ne Amaçla Kullanılır? Özel Numaranın Çıkış Amacı Nedir?

Özel numara aslında sanıldığı kadar kötü bir sistem değil. Özellikle başkalarına telefonlarınızı kullanmanız için verdiğinizde kullanabileceğiniz numara gizleme servisi. Numara gizliliğine önem veren kullanıcılar için çözüm sunmakta.

Şöyle ki, telefonunuz ile birilerini aramak isteyen kişilere direkt olarak numaranız üzerinden arama şansı vermek yerine. Numaranızı gizleyerek arama şansı verebilir. Karşı tarafa numaranızın ulaşmasını engelleyebilirsiniz.

Ancak, başta da dediğimiz gibi. Numara gizleme servisleri bu durumlardan farklı olarak kullanılmakta ve amacından sapmış durumda. Peki bu durumda ne yapılmalı? Özel numaralar nasıl engellenir?

Turkcell Özel Numara Engelleme Kodu

Turkcell özel numara engelleme servisi ile birlikte özel numaralardan gelecek olan çağrıları engelleyebilir. Sizi özel numaradan aramak isteyen kişilere çağrıları kabul etmediğinizi belirten bir ses dinleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra, özel numaralardan gelen çağrılar hiçbir şekilde tarafınıza düşmeyerek rahatsız edilmenizin de önüne geçebilmekte.

 • Telefon uygulamasını açın.
 • Numara tuşlama ekranını açın.
 • *253# kodunu girin ve arama tuşuna basın.
 • Bir süre bekledikten sonra karşınıza çıkacak seçeneklerden numara gizleme servisini seçin.

Bir, iki dakika içerisinde tarafınıza söz konusu hizmetin aktif edilip edilmediğine dair bilgilendirme mesajı gelecektir. Özel numaraları gizleme servisi tamamen ücretsizdir.

Özel numaralardan gelen çağrıları tekrar kabul etmek için aynı adımları izleyebilir. Ancak, bu sefer numara gizleme seçeneği yerine özel numaralardan gelen çağrıları kabul et seçeneğini seçebilirsiniz.

Vodafone Özel Numara Engelleme Kodu

Vodafone özel numara engelleme ve özel numaradan gelen çağrıları engelleme kodu. Kullanım açısından diğer operatörlere göre daha kolaydır. SMS sistemi üzerinden açılıp kapanabilen Özel numara gizleme servisi ile birlikte.

Tarafınıza sürekli gelen Özel numara çağrılarından anında kurtulabilirsiniz. Özel numara gizleme servisi tamamen ücretsiz olmak ile birlikte. Söz konusu çağrıların tarafınıza hiç ulaşmamasını sağlayarak rahatsız edilmenizin önüne direkt olacak geçmekte.

Vodafone özel numara engelleme işlemlerini yapabilmek için izlemeniz gereken adımlar ise şu şekilde;

 • Mesajlar uygulamasına girin ve yeni bir mesaj oluşturun.
 • Alıcı kısmına 7046 yazın ve mesaj oluşturma alanına geçiş sağlayın.
 • “GIZLI AC” yazarak 7046’ya gönderim sağlayın.

“GIZLI AC” Mesajı, özel numaralardan gelen çağrıları engellemek için gönderilen koddur. Her ne kadar sanki gizli numaralardan gelen çağrıları kabul edecekmiş gibi gözüküyor olsa da. Servis sistemi olarak çalıştığı için “AC” komutu engelleme amacı ile kullanılmakta.

Vodafone özel numaralardan gelen çağrıları kabul etmek için de benzer yöntemleri kullanmanız gerekmekte. Öyle ki;

 • Mesajlar uygulamasına girerek yeni bir mesaj oluşturun.
 • “GIZLI KAPAT” Komutunu girerek alıcısının 7046 olduğu bir mesaj oluşturun.
 • Mesajı gönderin ve tarafınıza gelecek olan bilgilendirme mesajını bekleyin.

Tarafınıza iletilen bilgilendirme mesajının ardından “GIZLI KAPAT” mesajı ile birlikte, artık Özel numaralardan gelen aramaları kabul eder hale gelebilir, çağrıları alabilirsiniz.

Turk Telekom Özel Numara Engelleme Kodu

Turk Telekom özel numara engelleme servisi diğer operatörlerden farklı şekilde çalışmakta. Kullanımı diğerlerine göre daha kolay olan Turk Telekom, sadece çağrı göndererek anında kapatılabilir veya açılabilir.

Turk Telekom abonelerinin özel numaralardan gelen çağrıları kapatma veya açma seçeneklerini görüntülemesi için izlemesi gereken adımlar sırası ile;

 • Telefon uygulamasını açın.
 • Yeni bir arama oluşturmak için numara ekranına geçiş sağlayın.
 • *253# Kodu ile arama gerçekleştirin.

Söz konusu arama sonrasında karşınıza Özel numara servisinin kapanıp veya açıldığına dair bilgilendirme mesajı çıkacak. Turk Telekom Kullanıcıları, bu servisi her aradığında; Özel numara üzerinden gelen çağrıları kabul ediyorsa tam tersi yani artık kabul etmiyor olacak. Durum, kabul etmemeleri durumunda da aynı şekilde.

Turk Telekom kullanıcıları Özel numaralardan gelen çağrıları kabul etmek için aynı şekilde *253# kodunu arayarak. Hali hazırda bulunan engelleme işlemini kısa bir sürede tam tersine çevirebilir.

Bimcell Özel Numara Engelleme Kodu

Bimcell kullanıcıları, Özel numara engelleme servisinden yararlanmak için Turk Telekom ile benzer adımları izlemekte. Turk Telekom alt yapısında bulunan ve Turk Telekom markası adı altında hizmet veren Bimcell, hizmet kodları için de benzer kodları kullanmakta.

Bimcell özel numara engelleme işlemini yapabilmek için *253# kodunu arama ekranında tuşlamanız ve aramanız gerekmekte.

Özel numaralardan gelen çağrıları kabul eden kullanıcılar bu aramadan sonra artık kabul etmemeye. Özel numaradan gelen çağrıları kabul etmeyen kullanıcılar ise. Bu aramadan sonra gelen çağrıları kabul etmeye başlayacaktır.

PttCell Özel Numara Engelleme Kodu

PttCell özel numara engelleme yöntemi de Turk Telekom ve Bimcell yöntemleri ile tamamen aynıdır. Her ne kadar farklı bir marka ve operatör gibi gözüküyor olsa da kendi alt yapısından farklı olarak Turk Telekom alt yapısını kullanması nedeni ile bazı servis kodları aynı şekilde çalışmaktadır.

PttCell kullanıcıları özel numaralardan gelen çağrıları açmak veya kapatmak için tek bir kod kullanmakta. *253# kodu araması ile hem özel numaralardan gelen çağrıları kabul edebilir hem de özel numaralardan gelen çağrıları ret edebilirler.

Özel Numara Üzerinden Arama Nasıl Yapılır? Özel Numara Arama Kodu Nedir?

Özel numara üzerinden arama nasıl yapılır? Özel numara üzerinden arama ihtiyacı ne zaman lazım olur bilinen bir ihtiyaç değildir.

Kimi zaman numaranızı paylaşmak istemiyor olabilir, numaranızın başkaları tarafından görünmesini istemiyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda özel numara üzerinden arama yapma hakkınızı kullanabilirsiniz.

Özel numara üzerinden arama servisi tüm Operatörler için ücretsiz olmak ile birlikte tüm operatörler için aynı kullanım yöntemine sahiptir.

Aramak istediğiniz numaranın başına *31# kodunu koyarak arama yapmanız durumunda numaranız gizlenmektedir. Öyle ki; “ *31#0543 xxx xx xx “ arama terimi. X ile belirtilen numara kısmına yazılan numaraya gizli çağrı yapmanızı sağlar.

Özel numara servisinden yararlanmak yasa dışı değildir ancak özel numara servisi üzerinden başkalarını rahatsız etmek yasa dışıdır. Mahkeme kararı ile özel numaralar tespit edilebilir ve şikayetçi olunabilir.

Addy

Teknoloji İle Yakından İlgilenen Gereksizin Teki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam engelleyici algılandı.

Reklam engelleyici algılandı, lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakınız.